Aktuality

V registru dlužníků můžete být i několik let po zaplacení dluhu

Život na dluh považuje za normální 85 procent Čechů. Díky půjčkám si mohou koupit vlastní byt, vybavit si domácnost, pořídit si nové auto i exotickou dovolenou. Vše je v pořádku, dokud se nedostanou do problémů se splácením. Stačí pár neuhrazených splátek a rázem se ocitnou na seznamu dlužníků.

Být na seznamu některého z působících registrů dlužníků může být příčinou mnoha problémů v budoucnosti. Každá banka a každý seriózní nebankovní poskytovatel půjček totiž do registrů nahlíží a na základně získaných informací posuzují každého ze žadatelů o půjčku. Stačí jeden jediný malý problém se splácením půjčky před několika lety a jinak spolehlivý člověk odejde z banky s prázdnou.

Jak registry dlužníků fungují?

Registry dlužníků neboli také úvěrové registry nejsou žádnou českou výjimkou. Najdeme je v každé moderní zemi s tím, že mohou fungovat lehce odlišně. Princip je však všude stejný. Hlavním úkolem registrů dlužníků je shromažďování informací týkající se klientů bankovních i nebankovních finančních společností a jejich vztahu ke svým závazkům.

Jaké informace lze z registru dlužníků zjistit?

  • Identifikační údaje klienta
  • Údaje o jeho bonitě (tj. schopnost splácet)
  • Souhrn všech závazků
  • Seznam věřitelů
  • Úvěrová historie
  • Soupis dluhu po splatnosti

Registry dlužníků tedy mohou obsahovat a obsahují informace o tom, jak klienti splácí své závazky. Tyto informace jsou důležité pro bankovní i nebankovní poskytovatele. Na jejich základě totiž snadno zjistí, jak je žadatel o půjčku solventní či naopak, a mohou žádost o půjčku zavčasu zamítnout. Ačkoliv se to běžným lidem nemusí líbit, registry dlužníků nechrání pouze finanční společnosti před rizikovými skupinami lidí, ale také je samotné před nadměrným zadlužováním.

Pozitivní versus negativní registr

Existují dva typy registru - pozitivní a negativní. Pozitivní registr obsahuje veškeré informace o dlužnících. To znamená, že například bankovní úředník se může dočíst nejen to, že klient své půjčky nesplácí, ale i to, že je splácí v řádném termínu. Takovému klientovi může taková informace pomoci získat lepší podmínky, protože jeho úvěrová historie je pozitivní.

Naopak negativní registr dlužník sdružuje informace pouze o klientech, kteří své závazky nesplácí nebo mají se splácením problém. Tito lidé jsou považováni za vysoce rizikové a seriózní společnosti jim půjčku neposkytnou. Právě tito lidé se velice často obrací na méně solventní společnosti a snadno se tak dostanou do značných finančních problémů, z nichž není snadná cesta ven.

Seznam registrů v České republice:

  • Centrální registr úvěrů provozovaný Českou národní bankou.
  • Bankovní registr klientských informací (BRKI) je pozitivní registr provozovaný společností Czech Credit Bureau shromažďuje informace o bankovních klientech.
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) rovněž provozuje společnosti Czech Credit Bureau a sdružuje informace o klientech vybraných nebankovních společností. Jedná se zejména o leasingové společnosti splátkového prodeje.
  • Sdružení Solus je negativní registr, jenž obsahuje informace především o nebankovních klientech. Nemusí jít pouze o poskytovatele půjček, ale i mobilní operátory, dodavatele energií a další firmy.

Pozor! Registry dlužníků obsahují také informace o neúspěšných žádostech o půjčku. Žadateli, jehož žádost o hypotéku byla v minulosti odmítnutá jednou nebo vícekrát, se další šance na získání hypotéky rapidně snižují.

Jak dlouho trvá výmaz zápisu z registru?

Záznam o úvěrové historii nebývá vymazán ihned. Bohužel. Některé úvěrové registry dokonce nechávají záznam uveřejněný i několik let po jeho úplném splacení. Informace o neúspěšné žádosti o půjčku je v případě NRKI zveřejněna šest měsíců a v případě BRKI dvanáct měsíců. U poskytnutého dluhu, u něhož byl zjištěn problém se splácením, činí lhůta v případě BRKI a NRKI čtyři roky a v případě sdružení Solus tři roky po uhrazení dluhu. Klient samozřejmě může požádat o vymazání zápis dříve. Je však otázkou, nakolik této žádosti vyjde vstříc konkrétní registr dlužníků.

TIP: Chcete se vyhnout potížím se splácením půjčky? Půjčky si berte s ohledem na své finanční možnosti a volte pouze mezi ověřenými poskytovateli. Bezpečnou půjčku vám nabízíme na Půjčky.cz!

Štítky: BRKI | NRKI | registry dlužníků | Solus | úvěrové registry | výpis z registru dlužníků

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit
Všechny aktuality