Aktuality

Drobné půjčky nejvíce využívají mladé ženy

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Ze statistik KRUK vyplývá, že právě tato skupina žen si nejčastěji bere neúčelové výšky do výše 5 000 až 10 000 korun. To platí zejména pro období výprodejů po vánocích a také během letních měsíců. Mladé ženy daleko snáze podléhají lákavým slevám a společně vyráží na nákupy “levných” kousků. Nákupy se jim však často vymknou z rukou a bohužel se kvůli tomu často zadluží. Nakonec je čeká problém své půjčky splácet.„Zjistili jsme, že 34,2 procent žen ve věku 18 až 24 let (oproti 31,1 procentům mužů stejné věkové kategorie) dluží nejvíce půjčky do pěti tisíc korun. Půjčky do 10 tisíc korun nesplácí 12,4 procent žen s průměrným věkem 21 let, oproti 11,2 procentům mužů,“ řekla Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK Česká a Slovenská republika. Největší procento zadlužených žen pak žije v Karlovarském, Středočeském a Libereckém kraji. Naopak nejméně jich žije ve Zlínském a Pardubickém kraji.

Drobné půjčky mohou být výhodné, pokud se nepoužijí ke zbytečnostem

Půjčky však nemusí být jen špatné. Mohou pomoci s nečekanými výdaji i se zpříjemněním života. Lidé by však měli znát své finanční limity a nesnažit se žít za každou cenu nad poměry. Výdaje za zbytečné věci, které nejsou skutečně třeba, vedou ke snižování úspor a také ke zvyšování rodinného dluhu. Pokud člověk vše dobře zváží a rozumně hospodaří, může si vzít půjčku, aniž by jej zruinovala. „Lidé se nedělí na chudé a bohaté, ale na ty, kteří žijí nad své poměry, a ty, kteří znají své finanční limity. Častým důvodem, proč lidé nerespektují své limity a končí na dně, je potřeba 'udělat si nákupem radost po těžkém období'. Tak se nakupování stává drogou a jako každá droga i tato je jako nebezpečná doga, která člověka může za krátkou dobu roztrhat,” upozornil psycholog Jeroným Klimeš.

Když člověk nutně potřebuje peníze, často jeho racionální pohled mizí v návalech emocí a občas i zoufalství. Nikdo rozhodně nechce nikde dlužit, a když už se odhodláte k půjčce, je bezpodmínečně nutné nejednat zkratkovitě a nenechat se chytit do pasti, kterou na vás líčí podvodní poskytovatelé půjček.

Zobrazit

Rychlá půjčka před výplatou by měla být v každém ohledu pečlivě promyšlená, což je při náhlém nedostatku peněz a spěchu dost obtížné. Situace na trhu s mikropůjčkami se sice dává do pohybu a podvodné společnosti jsou na ústupu, jenže mnoho kontroverzních praktik i nadále zůstává zakořeněno v nebankovních společnostech.

Zobrazit

Japonská půjčka vystupuje na trhu s mikropůjčkami nebo také půjčkami před výplatou, již jeden rok. Jedná se tedy o stabilní, vyzkoušený produkt, který nabízí jedna z největších společností na trhu nebankovních úvěrů, Home Credit. Od jiných nebankovních úvěrů se právě Japonská půjčka liší svou rychlostí, bezpečností a nízkými poplatky.

Zobrazit

Počet Čechů, kteří si vzali krátkodobou půjčku a nezvládají ji splácet, se za poslední rok zvýšil o 12 procent. Celkem se jedná o 305 tisíc osob. Tomuto trendu se snaží zamezit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Nově si bude moci vzít půjčku jen ten, kdo bude mít na splátku dostatek peněz.

Zobrazit

Občas se stane, že nutně potřebujete pár tisíc a zrovna u sebe nemáte tolik, případně si nemůžete dovolit v tu chvíli své finance použít. Mnoho lidí se rozhodne pro takzvanou rychlou půjčku před výplatou. Jedná se o krátkodobou půjčku, která je charakteristická tím, že je splatná do 30 dnů a jedná se o menší finanční obnosy, většinou do 10 000 Kč.

Zobrazit

Půjčka před výplatou, nebo také „rychlá půjčka“, je pro mnoho lidí efektivní volbou jak snadno a rychle získat pár tisíc v případě, že je potřebují okamžitě. Načerpání peněz na účet je pak otázka jednoho hovoru, občas i jedné SMS. Základem je, že půjčku musíte splatit většinou do 30 dnů.

Zobrazit

Před pár lety se na českém trhu objevily krátkodobé půjčky a velice rychle se ujaly. Půjčování malých částek na pár dnů až týdnů je však prospěšné především pro jejich poskytovatele, kteří na krátkodobých půjčkách vydělávají nemálo peněz. Pro dlužníky tyto půjčky skýtají spíše velké riziko.

Zobrazit

Dlouhodobé nesplácení půjčky či více půjček je jedním z důvodů, jak se dostat na seznam v některém z registru dlužníků. Jejich fungování nově upravuje novela zákona o ochraně spotřebitele, která vešla v platnost na konci loňského roku. Novela nyní stanovuje, jak může registr pracovat s osobními údaji.

Zobrazit
Všechny aktuality