Aktuality

Půjčky ve zkušební době

Ať se nám to líbí či ne, s vyřízením půjčky souvisí trocha neoblíbené administrativy. Papírování zahrnuje doložení totožnosti, zaměstnání a příjmu, tedy informací, které jsou pro poskytovatele půjček zásadní. Právě na základě těchto informací se rozhodují, zda půjčku dotyčné osobě poskytnou či nikoliv.

Poskytovatelé půjčky, kteří slibují peníze bez jakýchkoliv informací, nezní příliš důvěryhodně. Každý rozumný člověk by se jim měl vyhnout a to pořádně velkým obloukem. Ruku na srdce. Vy byste půjčili peníze někomu, koho neznáte a vůbec nic o něm nevíte? Je tedy jen logické, že poskytovatelé půjček chtějí o potencionálních klientech vědět více. K žádosti o půjčku tak standardně požadují následující doklady:

  • doklad totožnosti
  • potvrzení o výši příjmu zaměstnavatelem či daňové přiznání

Krok první: Ověření totožnosti

Každá banka či nebankovní společnost chce vědět, s kým má čest jednat a kdo chce využít jejích služeb. Za tímto účelem požaduje doložit jeden až dva platné doklady totožnosti. V případě občana ČR se jedná o občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas či rodný list. Je-li žadatelem o půjčku cizinec, bude potřebovat povolení k přechodnému či trvalému pobytu na území ČR.

Na základě výše uvedených dokladů si poskytovatel půjčky rovněž ověří bonitu žadatele. K tomu slouží tzv. registry dlužníků, které shromažďují informace o všech existujících půjčkách poskytnutých bankami a nebankovními společnostmi na území ČR. Informace získané v registrech dlužníků přesně vypovídají o úvěrové historii a platební morálce každého žadatele o půjčku.

Některé registry obsahují pouze informace o pohledávkách, které nejsou splácené. V takovém případě hovoříme o tzv. negativních registrech. Pozitivní registry obsahují kompletní informace. To znamená, že poskytovatel se dozví i to, že klient sice půjčku má, ale splácí jí řádně dle domluvených podmínek.

Krok druhý: Bez peněz nejsou peníze

Stejně jako vy byste nepůjčili peníze osobě, která vám je nemůže vrátit, nechce tak činit ani seriózní poskytovatel půjčky. A proto požaduje písemné potvrzení o výši příjmu v případě zaměstnance a daňové přiznání v případě podnikatelů. Tento doklad je důkazem, že žadatel je pracujícím, vydělává a disponuje pravidelným příjmem.

Zaměstnanci mohou o půjčku žádat tehdy, pokud se nenachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. Ideálním případem je smlouva na dobu neurčitou. V opačném případě je pro banku riskantní půjčovat někomu, kdo může každým dnem přijít o práci (zkušební doba) nebo ji v brzké době ztratí určitě (výpovědní doba). Půjčky ve zkušební době jsou u seriózních společností velmi neobvyklé a pokud ano, tak je nabízí pouze nebankovní společnosti. V jejich případě je důležité si dávat velký pozor, aby vás taková půjčka nevyšla příliš draho.

Podnikatelé zase musí doložit daňové přiznání, tudíž jsou na tom podstatně hůře. Začínající podnikatel, který si potřebuje půjčit, tak může učinit až po prvním zdaněném období. Daňové období však trvá 12 měsíců a běží přesně od 1. ledna do 31. prosince bez výjimky. V jejich případě je pro poskytovatele rovněž důležité, aby měl řádně uhrazenou nejenom daň z příjmu, ale také zálohy na sociálním a zdravotním pojištění.

Nestačilo by tedy doložit například pracovní smlouvu nebo výpis z živnostenského rejstříku? Bohužel ne. Poskytovatel půjčky chce vědět, kolik žadatel vydělává z jednoho prostého důvodu. Podle výše příjmu lze usoudit, zda si člověk může půjčku dovolit nebo lze očekávat v budoucnosti problémy se splácením půjčky. Podle výše uvedených informací se poskytovatel půjčky může odpovědně rozhodnout, zda půjčku poskytne a za jakých podmínek.

Štítky: nebankovní půjčky | potvrzení o výši příjmu | půjčky pro podnikatele | půjčky pro zaměstnance | půjčky ve zkušební době | spotřebitelské půjčky

Než podepíšete smlouvu o půjčce, buďte obezřetní

S některými nešvary, které v oblasti půjček panují, si neporadí ani novela zákona o spotřebitelském úvěru. Nejedná se totiž ani o práva či o bezpečnost, ale spíše o komfort při sjednávání služby. Někdy stačí málo, aby zákazníka nepatřičné chování nebankovní společnosti pořádně naštvalo.

Zobrazit

Banky bojují o klienty: Nabízí jim předschválené úvěry a snižují úroky u půjček

Chtě nechtě si české banky musí přiznat, že je ohrožuje konkurence v podobě nejen nebankovních společností, ale také stále více se šířících tzv. P2P půjček. Kromě toho, že snižují úroky u půjček, svým klientům doslova strkají peníze pod nos. Hitem jsou předschválené úvěry, na které klienti dosáhnou bez velkých debat.

Zobrazit

Kdy si peníze raději nepůjčovat?

Půjčení peněz vám může vyřešit krátkodobé finanční problémy. Ne vždy a pro každého je spotřebitelský úvěr vhodný. V jaké situaci na běžnou půjčku o banky či nebankovní společnosti raději zapomenout?

Zobrazit

Nějakou formu půjčky má více než třetina Čechů

Agentura GfK provedla výzkum týkající se vztahu Čechů k půjčkám. Z výsledku vyplývá, že nějakou formu půjčky má 35 % Čechů. Nejčastěji si Češi půjčují na koupi či rekonstrukci nemovitosti, vybavení domácnosti a elektroniku. Češi přitom zastávají názor, že žít na dluh je normální. Zdaleka ne každý však dluhy zvládá splácet.

Zobrazit

Zpřísnění pravidel pro poskytování půjček

Sněmovna nedávno schválila novelu o úvěrech, která upravuje zákon tak, aby lidé se zájmem o půjčku měli větší jistotu kvalitních služeb a ti, jenž již půjčku mají, byli v lepším postavení vůči věřiteli. To platí dvojnásob především u poskytovatelů nebankovních půjček, jejichž praktiky často neodpovídali jednání seriózní společnosti.

Zobrazit

Podvodné půjčky – část druhá

Podvodné půjčky vydělávají na lidské důvěřivosti. V České republice finanční gramotnost téměř 20 let stagnuje, což podvodníci velmi úspěšně využívají. Naneštěstí pro podvedené klienty často stačilo zkontrolovat zakládaní body smlouvy.

Zobrazit

Podvodné půjčky - část první

Když se řekne půjčka, většina z nás si vybaví banku, která po dlouhém schvalovacím procesu převede peníze na váš účet, přičemž ve finále zaplatíte mnohem více peněz, než jste si původně půjčili.

Zobrazit

Bezpečné půjčky versus lichváři. Koho si vyberete vy?

Česko je zavalené nejrůznějšími společnostmi poskytujícími půjčky. Rozdělit je můžeme pouze na dvě skupiny. Do první náleží seriózní a féroví poskytovatelé bezpečných půjček. Druhou skupinu tvoří tzv. úvěroví predátoři a lichváři, jejichž cílem je snadný zisk. Žádná střední cesta neexistuje.

Zobrazit

1 2 3 »