Návody


Půjčky dělíme podle účelu:

  • účelové - jsou poskytnuty přímo na konkrétní předem stanovený účel (např. nákup spotřebního zboží, automobilu, atd.)
  • bezúčelové - záleží na klientovi, na co poskytnutý úvěr použije. Cenou za nesdělení účelu je vyšší úroková sazba.

…dále podle typu zajištění půjčky:

  • zajištěné půjčky - banka vyžaduje jištění věcí movitou (např. automobilem) či nemovitostí
  • nezajištěné půjčky - společnosti je poskytují pouze svým nejlepším klientům

…a také podle doby splatnosti půjčky na:

  • krátkodobé úvěry
  • střednědobé úvěry
  • dlouhodobé úvěry

Dále lze samozřejmě úvěry dělit i podle dalších hledisek např. podle čerpání (jednorázové, postupné), podle frekvence splácení (měsíční, čtvrtletní...) atd.

Bonita je ve své podstatě analýza schopností žadatele o půjčku v rámci jejího splácení. Jestliže nemá žadatel na požadovanou částku úvěru dostatečnou bonitu, existují způsoby, jak si ji zvýšit. Nejběžnějším způsobem je již zmíněné přizvání úvěrového spolužadatele nebo ručitele – tedy spoludlužníka. Bonita je tedy vlastně jakousi finanční reputací každého žadatele o půjčku, kterou si bankovní a mnohdy i nebankovní instituce velmi důkladně prověřují. Předpokladem dobré bonity je nemít záznam v žádném registru dlužníků (Cerd, Solus, apod.) a řádná historie splácení předchozích úvěrů.

Samotná rizika se v případě půjček hodně liší v závislosti na tom o jaký typ půjčky jde a zda je od bankovní anebo od nebankovní společnosti. Hlavním rizikem je, pokud instituce schválí půjčku žadateli se slabou bonitou. Vy, jako žadatel máte povinnost jak vůči poskytovatelům, tak vůči sobě, snažit se tato rizika minimalizovat tím že si předem rozmyslíte, jakou částku skutečně potřebujete půjčit, jak dlouho ji budete schopni splácet a především v jaké výši zvládnete splátku měsíčně platit, a to s ohledem na typ vašeho zaměstnání.

Půjčky.cz spolupracují s prověřenými bankovními a i nebankovními partnery, takže při žádosti o půjčku rozhodně neriskujete, že naletíte podvodným poskytovatelům půjček. Pomocí jednoduché filtrace si vyselektujete nabídky všech anebo jen některých poskytovatelů a podrobnější výběr výběr pak jednoduše, zaškrtnutím podrobnější filtrace, roztřídíte na adekvátní úvěrové produkty, které s ohledem na vámi požadované parametry délky a částky splácení, nejlépe odpovídají a je pravděpodobné, že vám bude tudíž úvěr schválen. Navíc máte možnost vybírat jak z bankovních, tak i nebankovních poskytovatelů a navíc v naší nabídce najdete i ty nejvýhodnější krátkodobé půjčky.

V ČR existuje několik registrů dlužníků. Kromě bankovního je nejvíce používaný negativní registr zájmového sdružení SOLUS. Jeho členy jsou banky, úvěrové společnosti, leasingové firmy či mobilní operátoři. Registr eviduje téměř půl milionu jmen dlužníků. Pakliže po podání žádosti o úvěr zjistíte, že máte negativní záznam v centrálním registru dlužníků, snažte se záznam odstranit. Se zápisem do registru musí klient souhlasit, takže i vy jste nějakým zaškrtnutím, či podepsáním při žádosti o předchozí úvěr museli případné zapsání odsouhlasit. Tato podmínka je součástí smluv prakticky všech firem sdružených v SOLUS. Klient musí také souhlasit s tím, že se firma do registru na jeho záznam podívá. Ten bývá podmínkou poskytnutí nové služby. K údajům v SOLUS se nemůže dostat nikdo jiný, než členové sdružení.

RPSN je údaj, vyjádřený v procentech a velmi často diskutovaný právě převážně v souvislosti s půjčkami. Znamená to tedy Roční Procentní Sazba Nákladů a udává procenta z dlužné částky, které musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti s úvěrem či půjčkou, jejich správou a dalšími výdaji spojenými s jejich čerpáním, tedy veškeré náklady, které jsou s tou kterou půjčkou spojeny. Výše RPSN je v podstatě výsledkem úvěrových výpočtů a jednoduše řečeno zahrnuje náklady. A za této podmínky je tedy RPSN číslem, které umožní spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného půjčky či úvěru.

Ano, z pohodlí domova si můžete celý proces žádosti o půjčku odbýt doma, bez toho, aniž byste museli něco někam nosit, chodit na schůzky s poradci apod. Je však nezbytné mít doma tiskárnu a scanner, protože je více než pravděpodobné, že bude nezbytné, abyste si nějaký ten dokument vytiskli, vyplnili, eventuálně jej nechali vyplnit a orazítkovat u vašeho zaměstnavatele (v případě potvrzení o příjmu) a následně tyto dokumenty naskenovali a odeslali je poskytovateli půjčky.

Aktuality

Témata aktualit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Poprvé do roku 2008 se Česká národní banka odvážila sáhnout na úrokové sazby směrem vzhůru. Tzv. základní úrokovou sazbu, která má mimo jiné vliv i na úrokové sazby spotřebitelských půjček a hypoték, zvýšila o 0,2 % na nových 0,25 %. Znamená to, že zájemce o půjčky čekají opět dražší půjčky?

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

1 2 3 »