Aktuality

Co změní nový zákon o úvěrech?

Poslanecká sněmovna na začátku června schválila novelu zákona o úvěrech. Ta se nelíbí některým bankám a naopak posiluje postavení dlužníků. Co nový zákon v souvislosti s půjčkami přinese?

Nižší postihy neplatičů

Novela zákona výrazně reguluje různé pokuty na nesplácení či zpožďování splátek. Právě ty jsou totiž pro dlužníky často likvidační. Pokuty budou nižší. Při nesplácení úvěru jištěného nemovitostí, nesmí navíc věřitel zastavenou nemovitost prodat ihned, ale až po půl roce. Během této doby může dlužník úvěr splatit.

Končí také rozhodčí doložky v úvěrových smlouvách. Všechny případné spory dlužníků a věřitelů bude řešit soud.

Větší ověřování žadatelů o hypotéku

Podle nového zákona budou muset banky u žadatelů o hypotéku mnohem přísněji ověřovat schopnost splácet. Podle některých finančních poradců toho ale banky možná využijí a zdraží hypotéku těm žadatelům, kteří pracují na živnostenský list. U nich je totiž na rozdíl od běžných zaměstnanců ověření příjmů složitější.

Možnost předčasného splacení hypotéky

Do zákona se dostala také možnost předčasně splatit hypotéku. Při každém výročí uzavření smlouvy budou moci lidé zdarma splatit až 25 % hypotéky. Zcela zdarma pak půjde hypotéku splatit v těžkých životních situacích – například při těžké nemoci. Předčasně splatit část či celou hypotéku bylo dosud v některých případech možné, banky si však většinou za tento krok nechaly dobře zaplatit. Předčasné splacení hypotéky dává klientům do rukou další nástroj pro optimalizaci svých dluhů, na druhou stranu banky mohou tuto možnost využít k eventuálnímu zdražení.

Větší regulace malých půjček

„Půjčky před výplatou“ jsou pro mnoho lidí cestou do dluhové spirály. Není proto divu, že nový zákon začíná malé půjčky do 5000 Kč více regulovat. Zatímco dosud bylo půjčování malých částek docela benevolentní, nyní se začíná více podobat běžné proceduře při žádosti o větší úvěr. Věřitelé si budou muset dostatečně prověřit i žadatele o malou půjčku. Pokud to neudělají, bude moci dlužník smlouvu o úvěru rozporovat a splatit pouze jistinu.

Bič na lichváře

Každý, kdo chce půjčovat peníze za účelem zisku, bude muset získat licenci od české národní banky a složit 20 milionů korun jako základní kapitál. Osoby poskytující úvěr budou muset mít alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a zkoušku z příslušných finančních znalostí. Cílem je eliminovat různé podvodníky, kterým jde hlavně o získání majetku dlužníka.

Štítky: bankovní půjčky | hypoteční úvěry | novela zákona o spotřebitelském úvěru | předčasné splacení hypotéky zdarma | půjčky před výplatou | regulace půjček