Aktuality

Počet lidí, kteří nezvládají splácet krátkodobé půjčky, se zvýšil o 12 %

Počet Čechů, kteří si vzali krátkodobou půjčku a nezvládají ji splácet, se za poslední rok zvýšil o 12 procent. Celkem se jedná o 305 tisíc osob. Tomuto trendu se snaží zamezit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Nově si bude moci vzít půjčku jen ten, kdo bude mít na splátku dostatek peněz.

O novém zákonu o spotřebitelském úvěru se v médiích hovoří již několik měsíců. Původně měl vejít v platnost již v prvním čtvrtletí letošního roku. Skutečnost je však taková, že návrh zákona schválila Poslanecká sněmovna teprve před měsícem 3. června a nyní jej projednává Senát. Novela zákona by měla přinést velké změny v podobě přísnějších pravidel pro poskytovatele půjček.

Současný zákon je podle kritiků velice mírný, a podle toho také český trh s půjčkami vypadá. Změny zasáhnou zejména nebankovní sektor, který je silně nepřehledný. Nebankovní půjčky totiž poskytuje více než 50 000 menších či větších společností, jejichž řádná kontrola je při takovém počtu v podstatě nemožná. Nový zákona by měl tento počet radikálně snížit a nebankovní společnosti, které změny “přežijí” budou pod dozorem České národní banky stejně jako bankovní instituce.

Půjčky před výplatou už nebudou pro každého

Fenoménem mezi půjčkami se staly půjčky ve výši pár tisíc korun. Známe je jako půjčky před výplatou, krátkodobé půjčky, mikropůjčky, sms půjčky, finské půjčky, rychlé půjčky, apod. Tyto půjčky jsou úspěšné proto, že jsou zdánlivě dostupné pro každého. A jejich poskytovatelé je přesně tímto způsobem prezentují. Přece splatit půjčku ve výši 5 000 korun nemůže být tak těžké? V čem je tedy háček, a proč narůstá počet osob, které tyto půjčky nezvládají splácet?

Víte, že...

České domácnosti celkem dluží 1,84 bilionu korun, o 117 miliard více než v roce 2015. Podle údaje poskytnutých bankovními a nebankovními registry dlužníků aktuálně nezvládá své půjčky splácet 337 000 Čechů, což je o 31 tisíc více než v loňském roce. Dlouhodobé půjčky mají pozitivnější bilanci splácení. Počet dlužníků, kteří půjčku nesplácí, klesá a to o 6,4 % oproti loňsku.

Jádrem problému je zákon a smluvní podmínky půjček. Podle platného zákona se poskytovatelé půjček do výše 4 999 korun nemusí tímto zákonem řídit. A podle toho také vypadají smluvní podmínky. Neplatí to samozřejmě pro všechny společnosti, a proto je neházejme do jednoho pytle. Bohužel většina z tohoto těží a za poskytnutí malé půjčky si účtují vysoké poplatky a především pak nesmyslně vysoké sankce za nesplácení. Stačí málo a kolotoč dluhů se roztočí a zastavit jej je téměř nemožné.

Důvěřuje, ale prověřuj

Jak tedy chce vláda pomocí novely současného zákona o spotřebitelském úvěru dosáhnout toho, aby se lidé zadlužovali méně než nyní? Jednoduše. Poskytovatelé půjček budou povinni žadatele o půjčky prověřovat a to důkladně. Půjčku tak obdrží pouze ten, který na ní bude opravdu mít. Platit to bude pro všechny - pro banky i nebankovní společnosti.

Pokud poskytovatel půjčky tuto povinnost nedodrží, bude potrestán. Smlouva o půjčce se stane neplatnou a dlužník bude povinen půjčku splatit, ale pouze “přiměřeně svým možnostem”. To znamená, že splatí pouze dlužnou částku bez úroku a poplatku a dosud uhrazené úroky mu budou vráceny zpět.

„Taková úprava zákona bude pro spotřebitele velmi výhodná, protože by si díky ní mohl dobu splácení určit fakticky sám. Pokud by se věřiteli zdálo, že spotřebitel půjčku přiměřeně ke svému majetku a příjmům nesplácí, mohl by požádat soud, aby povinnost splatit poskytnuté prostředky upravil svým rozhodnutím,“ řekl Stanislav Holeš, vedoucí právního oddělení společnosti Partners.

Zasaženi nebudou pouze nebankovní společnosti. Pravidla budou muset upravit také banky. Jejich podmínky jsou sice výraznější, ale ne u všech produktů. Stovky Čechů se do platební neschopnosti dostala vinou automatického navyšování kontokorentu či vysokým předschváleným úvěrům stálým bankovním klientům, u nichž se bonita zpravidla neověřuje.

Poskytovatel půjčky bude povinen znát příjmy i výdaje

Dnes k poskytnutí půjčky stačí znát příjmy žadatele. Některé společnosti si dokonce vystačí s pouhým čestným prohlášením a jiné půjčí peníze “na dobré slovo”. Pokud bude novela zákona schválena, situace se zcela změní. „Nestačí znát příjmy spotřebitele, je nutné znát i jeho výdaje. Výsledná kladná bilance musí stačit na splácení sjednávaného úvěru,“ doplnil Stanislav Holeš.
 
Poskytovatel úvěru bude povinen posoudit nejen příjmy, ale také výdaje s ohledem na požadovanou výši půjčky. “Je možné, že banky budou vyžadovat k žádosti o úvěr více dokladů o příjmech a výdajích než doposud. Jinak z tohoto pohledu se v zákoně nic podstatného nezmění,“ uvedl Tomáš Zavoral, mluvčí Raiffeisenbank.

TIP: Potřebujete-li půjčku, navštivte Půjčky.cz. Nabízené půjčky jsou bezpečné a od ověřených poskytovtelů.

Štítky: kontokorent | krátkodobé půjčky | nebankovní půjčky | nebankovní půjčky online | porovnání půjčky před výplatou | předschválený úvěr | půjčky do 5 000 Kč | půjčky před výplatou

Když člověk nutně potřebuje peníze, často jeho racionální pohled mizí v návalech emocí a občas i zoufalství. Nikdo rozhodně nechce nikde dlužit, a když už se odhodláte k půjčce, je bezpodmínečně nutné nejednat zkratkovitě a nenechat se chytit do pasti, kterou na vás líčí podvodní poskytovatelé půjček.

Zobrazit

Rychlá půjčka před výplatou by měla být v každém ohledu pečlivě promyšlená, což je při náhlém nedostatku peněz a spěchu dost obtížné. Situace na trhu s mikropůjčkami se sice dává do pohybu a podvodné společnosti jsou na ústupu, jenže mnoho kontroverzních praktik i nadále zůstává zakořeněno v nebankovních společnostech.

Zobrazit

Japonská půjčka vystupuje na trhu s mikropůjčkami nebo také půjčkami před výplatou, již jeden rok. Jedná se tedy o stabilní, vyzkoušený produkt, který nabízí jedna z největších společností na trhu nebankovních úvěrů, Home Credit. Od jiných nebankovních úvěrů se právě Japonská půjčka liší svou rychlostí, bezpečností a nízkými poplatky.

Zobrazit

Občas se stane, že nutně potřebujete pár tisíc a zrovna u sebe nemáte tolik, případně si nemůžete dovolit v tu chvíli své finance použít. Mnoho lidí se rozhodne pro takzvanou rychlou půjčku před výplatou. Jedná se o krátkodobou půjčku, která je charakteristická tím, že je splatná do 30 dnů a jedná se o menší finanční obnosy, většinou do 10 000 Kč.

Zobrazit

Půjčka před výplatou, nebo také „rychlá půjčka“, je pro mnoho lidí efektivní volbou jak snadno a rychle získat pár tisíc v případě, že je potřebují okamžitě. Načerpání peněz na účet je pak otázka jednoho hovoru, občas i jedné SMS. Základem je, že půjčku musíte splatit většinou do 30 dnů.

Zobrazit

Před pár lety se na českém trhu objevily krátkodobé půjčky a velice rychle se ujaly. Půjčování malých částek na pár dnů až týdnů je však prospěšné především pro jejich poskytovatele, kteří na krátkodobých půjčkách vydělávají nemálo peněz. Pro dlužníky tyto půjčky skýtají spíše velké riziko.

Zobrazit

Dlouhodobé nesplácení půjčky či více půjček je jedním z důvodů, jak se dostat na seznam v některém z registru dlužníků. Jejich fungování nově upravuje novela zákona o ochraně spotřebitele, která vešla v platnost na konci loňského roku. Novela nyní stanovuje, jak může registr pracovat s osobními údaji.

Zobrazit

Zní to tak snadně. Půjčíte si jen pár tisíc korun. Nakoupíte nebo zaplatíte, co je potřeba, ihned po výplatě peníze vrátíte a život jde beze změny dál. Ono “ihned” se ale o pár dní prodlouží a rázem je o starost více. Těch pár dní může znamenat první krůček do dluhové pasti.

Zobrazit
Všechny aktuality