Aktuality

Banky bojují o klienty: Nabízí jim předschválené úvěry a snižují úroky u půjček

Chtě nechtě si české banky musí přiznat, že je ohrožuje konkurence v podobě nejen nebankovních společností, ale také stále více se šířících tzv. P2P půjček. Kromě toho, že snižují úroky u půjček, svým klientům doslova strkají peníze pod nos. Hitem jsou předschválené úvěry, na které klienti dosáhnou bez velkých debat.

Stačí vstoupit do internetového bankovnictví a klienty hned vítá blikající nabídka na výhodnou předschválenou půjčku. Stačí doslova lusknout prsty a klient získá půjčku okamžitě. A nejedná se o zrovna drobné částky. Banky tímto způsobem svým klientům nabízí i stovky tisíc korun. Tlak na klienty přináší úspěchy. Během prvního pololetí si Češi půjčili více než 51 miliard korun, což je nejvyšší částka v historii.

Předschválené úvěry znamenají pro banky zajímavý zisk

Úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů neustále klesají. Předschválené úvěry tak pro banky představují jednu z nových možností, jak vydělat. „Banky poslední dobou s předschválenými limity u spotřebitelských úvěrů pracují velmi aktivně. Pro většinu bank je tento segment z byznysového pohledu výrazně zajímavější než hypotéky, proto se snaží spotřebitelské úvěry co nejvíce zatraktivnit, k čemuž patří i vyšší půjčkové stropy,“ vyjádřila se k tomuto trendu Lucie Drásalová, analytička Partners.

A banky to potvrzují. „Můžeme potvrdit, že výše předschválených půjček roste,“ uvedla Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. „Zvyšuje se průměrná částka nabízená klientům i výše úvěru, který si od banky půjčí,“ řekl také Pavel Zúbek z Komerční banky. Bankéři si mnou ruce, ale konkrétní informace sdělovat odmítají. Orientační průzkumy ukazují, že banky klientům nabízí i několikanásobně vyšší půjčky než činili v loňském roce.

Nebankovní půjčky konkurují bankovním půjčkám nižšími úroky

Nebankovní půjčky se lišily od bankovních půjček především svou širší dostupností. Díky mírnějším podmínkám na ně dosáhli i rizikovější klienti s nižšími příjmy a horší platební morálkou. Jejich hlavní nevýhodou však byly vysoké úroky a ještě nevýhodnější vysoké sankce při porušení podmínek. To se začíná pomalu měnit.

Například jeden z nejznámějších poskytovatelů nebankovních půjček nejen na českém trhu Provident od základů mění svou dosavadní obchodní strategii. Nově chce bojovat i o bankovní klienty, a proto se uchýlil k radikálnímu snížení úrokových sazeb. “Základem naší nabídky zůstává půjčka se službou obchodního zástupce. K té nyní přibývají rychlé půjčky přes účet, naše úroková sazba bude nyní začínat na 6,9 procenta, čímž jsme vykročili vstříc segmentu bankovních půjček,“ sdělil Petr Šaštinský, generální ředitel českého Providentu.

A důvod? Podle slov generálního ředitele jde pouze o přirozenou reakci na činnosti bank. Ty stále častěji loví nové klienty tam, kde ještě před pár lety působily primárně nebankovní společnosti. Provident jde tak daleko, že ještě během letošního roku zažádá Českou národní banku o licenci potřebnou pro poskytování půjček dle nového zákona o spotřebitelském úvěru.

Nové tradiční banky ohrožují “fintech” firmy

Slovo “fintech” vám nic neříká? Nová a dosud nepříliš používána zkratka vznikla spojením slov finance a technologie a označuje například online platformy peer-to-peer půjček (tzn. půjčky mezi lidmi) nebo robotičtí investiční poradci. Fintech firmy jsou úspěšné zejména v Spojených státech amerických, kde peer-to-peer půjčky využívá 17 % klientů a v Itálii dokonce 25 %.

Pro banky tyto služby znamenají nemalé nebezpečí ohrožující jejich dosud bezproblémovou existenci. „S firmami, které ve fintechu působí, můžeme buď soupeřit, nebo spolupracovat. Je to o tom, že jich využívají i někteří naši klienti. V současnosti jsou tam bez nás. To není dobře, proto P2P sledujeme,“ uvedl Paolo Iannone, místopředseda představenstva UniCredit Bank v Česku a na Slovensku.

Štítky: bankovní půjčky | nebankovní půjčky | nižší úroková sazba | peer-to-peer půjčky | poskytovatelé půjček | srovnání půjček

Až do května příštího roku mohou lichváři poskytovat půjčky

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Co se stalo s úvěrovými predátory?

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Chcete si vzít půjčku? Seznamte se s pojmy, které byste měli znát

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Půjčky a mimořádné události: Jak postupovat?

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

Jak na bezpečnou půjčku podle společnosti TOMMY STACHI, jednoho z žadatelů o licenci ČNB

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Pět tipů, na co myslet před tím, než si vezmete půjčku

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pojištění schopnosti splácet: Ano či ne?

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

Jak koupit auto? Za hotové, na leasing i na úvěr

Způsob, jak financovat nové či ojeté auto, existuje hned několik. Použít můžeme vlastní peníze, pokud jich máme dostatek. To však nebývá obvyklé, a tak častěji volba padne na nákup auta pomocí splátek. A v tomto případě se nabízí tři možnosti - finanční a operativní leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Zobrazit

1 2 3 »