Aktuality

Jak koupit auto? Za hotové, na leasing i na úvěr

Způsob, jak financovat nové či ojeté auto, existuje hned několik. Použít můžeme vlastní peníze, pokud jich máme dostatek. To však nebývá obvyklé, a tak častěji volba padne na nákup auta pomocí splátek. A v tomto případě se nabízí tři možnosti - finanční a operativní leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Nákupu nového auta by měla předcházet důkladná “analýza” finančních poměrů. Zodpovědět bychom si měli otázky typu: Mohu si dovolit měsíčně uvolnit peníze na splátku auta? Jak vysokou částku mohu měsíčně platit? Pokud odpověď na první otázku zní klidně, následuje adekvátní výběr auta a způsobu jeho zaplacení. Nemáte-li vlastní úspory, budou pro vás důležité tři možnosti financování prostřednictvím splátek, které jsou:

1. Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr má dvě zásadní výhody - je levnější a zákazník je v technickém průkaze zapsán jako majitel. Navíc není nutná žádná počáteční akontace, která u leasingu činí cca 30 % z pořizovací ceny vozidla. Získat výhodný spotřebitelský úvěr na auto je však složitější, jelikož banka důkladně zkoumá zákazníkovu bonitu. Proto není klasický úvěr vhodný pro osoby s nižšími příjmy. Jelikož se kupující stává okamžitě vlastníkem, může také s autem od začátku nakládat dle libosti. Pokud o auto již nemá zájem nebo se dostane do finančních problémů, může jej kdykoliv prodat. Spotřebitelský úvěr samozřejmě musí splácet dál nebo jej může splatit předčasně.

2. Finanční leasing

Jedná se o velmi obvyklý způsob financování auta. Využívají jej jak firmy, tak i soukromé osoby. Získat finanční leasing je zpravidla jednodušší než klasický spotřebitelský úvěr. Leasingová společnost navíc nese riziko inflace a výše splátek se po dobu splácení nijak nemění. Pro firmy je výhodou možnost daňového odpočtu. Zároveň však leasing vychází dráž než běžný úvěr a omezená jsou i vlastnická práva. Kupující se stává vlastníkem vozidla, až po uhrazení poslední splátky. Do té doby je jako vlastník v technickém průkazu zapsána leasingová společnost. Je to velmi podobné jako u hypotéky. Pokud by kupující přestal splácet, leasingová společnost si jednoduše vezme auto zpět.

3. Operativní leasing

Operativní leasing nelze považovat za koupi auta, jelikož se de facto jedná o jeho pronájem. Za měsíční poplatek si zákazník pronajme auto na dobu určitou. Tato doba je výrazně kratší než předpokládaná životnost auta. Po ukončení doby operativního leasingu se auto vrací zpět. Zákazník má právo si vůz odkoupit za domluvenou cenu nebo obdrží nové auto opět na operativní leasing. V rámci měsíční splátky zákazník platí amortizaci auta, pojištění (povinné ručení a havarijní pojištění) a veškeré servisní náklady. Zákazník však musí počítat s jistými omezeními (doba leasingu, najeté kilometry za rok pronájmu apod.).

 

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

1 2 3 »