Aktuality

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Co se stalo s úvěrovými predátory?

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Na český úvěrový trh dlouho dopadala kritika finančních odborníků i veřejnosti. Zejména nebankovní trh byl plný “neřádů” a predátorů poskytujících nebankovní půjčky za značně ošemetných podmínek. Nový zákon se rozhodl zakročit a to důrazně tím, že zpřísnil podmínky pro poskytování půjček.

 

V současné době musí každý poskytovatel půjčky splňovat následující podmínky:

  • minimální kapitál ve výši 20 000 000 Kč

  • licenci - oprávnění k poskytování půjček vydané ČNB

  • středoškolské vzdělání ukončené maturitou

  • zkoušku z odborných znalostí

Až 20 mil. Kč za neoprávněné poskytování půjček

Na přelomu roku působilo na českém trhu přes 50 000 poskytovatelů půjček. Toto číslo by se dnes mělo pohybovat okolo pár desítek, nejvýše stovek společností. Společnosti, které chtěly poskytovat půjčky, musely totiž do konce února podat žádost o licenci u ČNB. Ty, které tak neučinily, již tuto činnost nesmí vykonávat legálně.

Společnosti, které o licenci zažádaly po 1. březnu, musí vyčkat na rozhodnutí ČNB. Půjčky však poskytovat ani zprostředkovávat nesmí. Pokud tak činí, hrozí jim pokuta ve výši 20 000 000 Kč. Všechny půjčky uzavřené v této době budou prohlášené za neplatné a dlužník bude povinen splatit pouze vypůjčenou jistinu bez úroků.

Český úvěrový trh zažil zemětřesení

Jaká je situace nyní, po půlroce platného zákona? Povedlo se zkrotit trh s nebankovními půjčkami a učinit půjčování peněz bezpečnější? Co se stalo s podvodníky? Zrušili svou činnost nebo se jen přesunuli na černý trh? Prvním krokem k vyčištění trhu byla povinnost požádat o udělení žádostí, druhým bude samotné licenční řízení.

„Ve lhůtě tří měsíců ode dne nabytí účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru jsme obdrželi 109 žádostí o udělení oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, 346 žádostí o udělení oprávnění k činnosti samostatného zprostředkovatele a 17 žádostí o udělení akreditace,“ uvedla Dita Vejnárková z odboru komunikace ČNB.

Začátkem května na ČNB přišly další 2 žádosti o licenci a 34 žádostí pro zprotředkovatele. Ty nyní čekají na vyjádření ČNB. Seznam všech poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelského úvěru, kteří se nachází v tzv. přechodném období, je k dispozici na stránkách Jednotné evidence regulovaných a registrovaných subjektů.

Člověk v tísní doufá v lepší budoucnost

K novému zákonu se vyjádřil i zástupce neziskové organizace Člověk v tísni, které se specializuje na dluhovou problematikou, Daniel Hůle. “Na seznamu žadatelů o licenci je mnoho společností, které bychom ještě před pár měsíci řadili mezi šmejdy. Je ale možné, že regulace je přinutí kultivovat svoji praxi. Každopádně už teď přišly o základní nástroje obchodu s chudobou, a to jsou rozhodčí doložky, směnky či vysoké sankce. A rozhodně pozorujeme, že se oproti roku 2016 rozšířil okruh férových nebankovních společností,“ uvedl.

Podle Daniela Hůle řada úvěrových společností definitivně ukončila činnost nebo změnila obor. Dosud nebyl zaznamenán kontrakt se společností, která by se na seznamu nenacházela. Bohužel je velmi pravděpodobné, že část lichvářů se přesunula do šedé zóny, kde budou pro dlužníky představovat ještě větší nebezpečí. Jedním z jejich “kliček” je snaha přimět dlužníky k vyřízení živnostenského listu. Na podnikatelské půjčky se totiž nový zákon nevztahuje.

 

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

1 2 3 »