Aktuality

Nový zákon o spotřebitelském úvěru posílí postavení dlužníka

Přísnější podmínky pro poskytovatele půjček. Pročištění trhu od podvodných firem. Stanovení maximální výše sankcí za nesplácení úvěru. Nižší poplatky za předčasné splacení. Delší lhůty na rozmyšlenou. Tyto a další změny slibuje nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vejde v platnost v roce 2016.

Již několik měsíců se v médiích hovoří o připravovaném návrhu nového zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl značně posílit postavení dlužníka ve vztahu k věřiteli. Ministerstvo financí vytvořilo návrh, který chystá radikální změny. Dlužnicí se mají na co těšit, poskytovatelé úvěrů však nikoliv. "Nová úprava řeší závažné a systémové problémy v sektoru nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů," říká Lenka Jurošková, náměstkyně ministerstva financí.

Z tisíců úvěrových společností zbudou pouhé desítky

V důsledku navržených změn by mělo v první řadě dojít k pročištění trhu s půjčkami a to v rámci nebankovních společností, kterých je dnes evidováno více než 50 tisíc společností. Takto široký trh není možné důkladně kontrolovat a také se tak neděje. Česká obchodní inspekce (ČOI), která je kontrolou pověřená, stíhá vyřešit pouze několik desítek případů.

V současné době může půjčky poskytovat doslova každý. Není nutný žádný počáteční kapitál ani speciální licence. Stačí živnostenský list a ten si za 1 000 korun může pořídit kdokoliv. A podle toho to také v České republice vypadá. To by se však mělo od příštího roku změnit.

Půjčky budou smět poskytovat pouze ty společnosti, jenž budou disponovat minimálním kapitálem ve výši 20 milionů korun a také příslušnou licencí. V důsledku této změny vláda očekává radikální pokles počtu společností nabízející půjčky na několik set či dokonce desítek.

"Od nového zákona obecně očekáváme výrazné pročištění trhu od nekalých, až podvodných praktik firem, které nemají jasně stanovená pravidla podnikání a poskytují spotřebitelské nebankovní úvěry způsobem, který se podobá garážovému prodeji," uvedl Tomáš Konvička, obchodní ředitel úvěrové společnosti Fair Credit.

Dohledem bude pověřená Česká národní banka

Změna se bude týkat také kontroly činnosti nebankovních společností. Tou bude nově pověřena Česká národní banka (ČNB), která již nyní dohlíží na banky. Česká národní banka se však této povinnosti tvrdě brání. Podle ní je tato kompetence zcela mimo běžně akceptované úkoly centrálních bank kdekoliv na světě.

Česká národní banka by měla nejen kontrolovat činnost nebankovních společností, ale také by měla rozhodovat a udělovat licence novým poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských půjček. Stávající společnosti budou mít 6 měsíců na to, aby splnily zákonem stanovené podmínky a zažádaly o novou licenci. Společnostem, které budou nadále poskytovat půjčky avšak bez licence, bude hrozit vysoká pokuta ve výši až 20 milionů korun.

Zákon stanoví maximální výši sankcí za nesplácení půjčky

Tisíce úvěrových společností vydělává především na vysokých sankcích, které účtují dlužníkům v případě nesplácení půjčky či půjček. Jejich výše není v současné době nijak omezená a to se nový zákon chystá změnit. Cílem je likvidace podvodných úvěrových společností, které cílí na problémové zákazníky.

Podle nového zákona bude moci věřitel dlužníkovi účtovat penále či pokuty nejvýše do 70 procent celkové dlužné částky. Smluvní pokuty nebude moci být vyšší než 0,1 procent z dlužné částky za den. Celková výše dlužné částky nebude moci přesáhnout 200 tisíc korun. Ke smluvní pokutě si i nadále budou moci věřitelé účtovat úroky z prodlení a to v maximální výši 8 procenta s tzv. reposazbou stanovovanou centrální bankou a také náhradu za účelně vynaložené náklady související s vymáháním splácení půjčky.

Nulové poplatky za předčasné splacení hypotéky

Mezi zásadní změny bude patřit také část, která se bude týkat předčasného splacení hypotéky. V současné době si úvěrové společnosti účtují zhruba 5 procenta ze zbývající dlužné částky, pokud chce dlužník hypotéku splatit v době fixace. Dle nového návrhu by dlužníci směli splatit 20 procent hypotéky bez poplatku a to každý rok. Hypotéku bude navíc možné předčasné splatit bez sankce a to celou v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci či trvalé invaliditě dlužníka.

TIP: Zajímají vás novinky ze světa půjček? Sledujte nás na Půjčky.cz a o novém zákonu o spotřebitelském úvěru budete mít vždy nejnovější zprávy.

Štítky: nebankovní půjčky online | nebankovní půjčky porovnání | novela zákona o spotřebitelském úvěru | pujcky.cz | půjčky | spotřebitelské půjčky

Až do května příštího roku mohou lichváři poskytovat půjčky

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Co se stalo s úvěrovými predátory?

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Chcete si vzít půjčku? Seznamte se s pojmy, které byste měli znát

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Půjčky a mimořádné události: Jak postupovat?

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

Jak na bezpečnou půjčku podle společnosti TOMMY STACHI, jednoho z žadatelů o licenci ČNB

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Pět tipů, na co myslet před tím, než si vezmete půjčku

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pojištění schopnosti splácet: Ano či ne?

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

Jak koupit auto? Za hotové, na leasing i na úvěr

Způsob, jak financovat nové či ojeté auto, existuje hned několik. Použít můžeme vlastní peníze, pokud jich máme dostatek. To však nebývá obvyklé, a tak častěji volba padne na nákup auta pomocí splátek. A v tomto případě se nabízí tři možnosti - finanční a operativní leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Zobrazit

1 2 3 »