Aktuality

Pět tipů, na co myslet před tím, než si vezmete půjčku

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

1. Zvolte rozumnou výši úvěru

Nezáleží na tom, jestli si chcete půjčit na novou pračku, nebo na rekonstrukci. Například u MONETA Money Bank si můžete půjčit až 800 000 korun a využít je úplně na cokoliv. Jedno byste ale měli mít na paměti. Půjčte si jen takový obnos, jaký doopravdy potřebujete. Čím více si půjčíte, tím více budete muset posléze splácet. A navíc hrozí, že si zvyknete na to, že najednou máte v peněžence více peněz, a po vyčerpání úvěru budete mít nutkání sáhnout po dalším.

2. Rozvrhněte si měsíční splátky

Poté, co si určíte, jak vysoký úvěr si chcete vzít, je třeba zamyslet se také nad tím, jak vysokou splátku budete schopni každý měsíc bance posílat. Dobu splácení si u většiny bank můžete v závislosti na výši úvěru flexibilně rozvrhnout podle vaší finanční situace. Třeba Expres půjčku od MONETA Money Bank můžete splácet klidně i 120 měsíců. Pokud si naopak nastavíte velmi krátkou dobu splácení – třeba jen v řádu několika měsíců –, budete mít sice úvěr brzy splacený, ale měsíční splátky budou opravdu vysoké. Je tedy třeba důkladně zvážit, kolik si skutečně můžete dovolit splácet. Zkuste si vaši půjčku namodelovat v online kalkulačce.

3. Sledujte výši úroků i RPSN 

Ačkoliv výše úroku je důležitým ukazatelem, není to jediný faktor, který byste měli u půjčky zkoumat. Pozor si u půjčky dávejte především na hodnotu RPSN, tedy roční procentuální sazby nákladů. Tento údaj v sobě zahrnuje kromě úroků i všechny s půjčkou spojené poplatky a vyjadřuje, kolik procent z celkové částky zaplatíte ročně navíc. Pouze díky porovnání RPSN tak můžete poznat, který úvěr z nabídky je nejvýhodnější.

4. Důkladně si pročtěte podmínky smlouvy

Důkladné prostudování podmínek sjednání půjčky je základem toho, abyste se při půjčování peněz nenechali nachytat. Vždy je nutné pročíst si nejen smlouvu o úvěru, ale také všeobecné smluvní podmínky a případně další informace, které vám banka poskytne. Před podpisem smlouvy byste si měli být 100% jisti, že jste všechny dokumenty pročetli úplně celé a že všem bodům v nich uvedeným opravdu rozumíte. 

5. Zjistěte si, co vše k žádosti o půjčku potřebujete

Každá banka má pro poskytování půjček jiné podmínky. Někde budete potřebovat pouze doklady totožnosti, jinde budou vyžadovat i výpis z registru dlužníků. Liší se také doba schvalování a čas, který má banka na vyplacení peněz. To je důležitá informace především ve chvíli, kdy potřebujete peníze ideálně hned a bez zbytečných průtahů. Jednou z výhod Expres půjčky od MONETA Money Bank je právě rychlost a jednoduchost jejího sjednání. O půjčku si snadno zažádáte online z pohodlí domova, kde během několika minut zjistíte, jestli vám banka žádost schválí. Potom stačí zajít podepsat smlouvu na nejbližší pobočku MONETA Money Bank a pět minut od podpisu už máte peníze na svém účtu. Na všechny benefity Expres půjčky se můžete podívat na této stránce.

Štítky: Moneta Money Bank | půjčky

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

Způsob, jak financovat nové či ojeté auto, existuje hned několik. Použít můžeme vlastní peníze, pokud jich máme dostatek. To však nebývá obvyklé, a tak častěji volba padne na nákup auta pomocí splátek. A v tomto případě se nabízí tři možnosti - finanční a operativní leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Zobrazit

1 2 3 »