Aktuality

Na co vše myslet, než si sjednáte půjčku

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Ať už vybíráte mezi bankovními půjčkami nebo máte na mušce zajímavý nebankovní úvěr, dejte si pozor na následující faktory.

Půjčka na cokoliv - opravdu ji potřebujete?

Než začnete vybírat půjčku, zeptejte se sami sebe, zda ji potřebujete, na co ji chcete využít a jak moc vás splácení zatíží. Půjčka je velký závazek a za případné porušení podmínek se těžce platí.

Obecně je doporučeno brát si půjčku na důležité a nezbytné věci, jejichž životnost přesahuje dobu splácení. Je rozdíl mezi tím, zda si chcete půjčit na notebook potřebný ke studiu nebo podnikání či na hezčí a chytřejší mobilní telefon čistě pro zábavu. Nejvíce problémů přináší půjčky na drahé dárky a dovolené.

Stejně tak si propočítejte, kolik jste schopni měsíčně splácet, aniž by splátka ohrozila životní standard. Hrozí-li, že vám kvůli půjčce budou chybět peníze na základní potřeby, neriskujte a snažte se najít vhodnější řešení. Pomoc při vážných finančních problémech nabízí například bezplatné poradny ve finanční tísni.

Vybírejte půjčku nanejvýš pečlivě a opatrně

Nabídka půjček je pestrá a pro každou situaci existuje úvěr doslova na míru. Na výběr jsou půjčky o různé výši a s různou délkou splatnosti. Na začátku je třeba si ujasnit, jak vysokou částku potřebujete, aby vás splácení půjčky neohrozilo a půjčka ideálně splnila svůj účel. 

Máte-li o podobě půjčky jasnou představu, podívejte se nejprve na nabídku půjček. Pomůže vám online srovnání půjček. Najdete zde pouze platné půjčky od ověřených poskytovatelů z řad bank i nebankovních poskytovatelů a po vyplnění formuláře se rychle dozvíte, které z nich odpovídají vašim požadavkům. Na výběr půjčky si vždy vyhraďte čas a prostudujte si podmínky předem.

Při porovnávání půjček sledujte následující kritéria:

  • výši úrokové sazby,
  • hodnotu RPSN,
  • poplatky za sjednání a vedení půjčky,
  • poplatky za předčasné splacení či mimořádnou splátku,
  • ostatní podmínky.

Asi nejlepším ukazatelem (ne)výhodnosti půjčky je hodnota RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů, která zahrnuje veškeré s půjčkou spojené náklady. RPSN vyjadřuje, kolik procent z celkové částky zaplatíte navíc za každý rok splácení.

Bankovní versus nebankovní půjčka. Která je lepší?

Půjčky v Česku smí nabízet banky a licencované nebankovní společnosti. Už dávno neplatí, že by bankovní půjčky byly lepší a nebankovní půjčky dražší. Rozdíly postupně mizí a mezi nabídkami od nebankovních poskytovatelů lze najít opravdu férové a výhodné půjčky.

Nicméně stále platí, že banky jsou důraznější při prověřování bonity všech žadatelů o půjčku a zamítnutí žádosti je u nich častější. U nebankovních poskytovatelů zase hrozí větší riziko podvodné půjčky. Neznámého nebankovního poskytovatele si vždy důkladně prověřte, než si u něj sjednáte půjčku.

Mezi varovné signály patří nedostatečné informace a neochota poskytnout další informace k vybrat půjčce nebo intenzivní tlak na rychlý podpis smlouvy bez šance jejího pročtení před podpisem.

Prostudujte smluvní podmínky před podpisem smlouvy

Moderní smlouvy vypadají úplně jinak než dříve. Jsou jednodušší, přehlednější i kratší. Bez ohledu na délku smlouvy si ji vždy pečlivě prostudujte celou. Je nutné projít nejen samotnou smlouvu, ale také všeobecné smluvní podmínky a případně další informace, které k vybrané půjčce od poskytovatele obdržíte. 

Před podpisem smlouvy byste si měli být 100% jisti, že jste se důkladně seznámili se všemi podmínkami a všemu rozumíte. Není-li vám nějaký bod či body jasné, nestyďte se ptát. Jde přece o vaše peníze. Pokud vám poskytovatel odmítne podat odpovídající vysvětlení nebo takzvaně mlží, jděte raději jinam.

Nejvíce riziková je rychlá a krátkodobá půjčka

Na začátku se vyplatí trochu se v oblasti půjček zorientovat. Usnadní vám to správný výběr a vyvarujete se chybných rozhodnutí. Obecně jsou za nejvýhodnější považované klasické spotřebitelské úvěry s úrokem do 10 % a za nejvíce rizikové rychlé a krátkodobé půjčky se splatností na několik týdnů. 

Pozor je třeba dávat u půjček s úrokem přesahující 20 %. Splácení takové půjčky se může značně prodražit a dokonce i zkomplikovat osobní finanční situaci, zvlášť pokud se k tomu přidají sankce za pozdní splátky a podobně. Nejeden dlužník kvůli špatnému výběru půjčky skončil v exekučním řízení.

Štítky: bezpečná půjčka | bezpečné půjčky | půjčky

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality