Aktuality

Podle zákona je vysoké RPSN v pořádku

Trh s půjčkami se za poslední roky radikálně změnil. Získat půjčku je výrazně snazší a především půjčit si můžete i pouhých 500 korun. Výraznou změnu ale i spousty otazníků přinesly právě mikropůjčky ve výši pár tisíc korun. Největší diskusi kolem těchto půjček vyvolává vysoká hodnota RPSN.

Mikropůjčky na českém trhu zaujaly významné místo a to především v oblasti nebankovních půjček. Desítky společnosti přišly s nabídkou na půjčku do 5 000, 10 000 či 15 000 korun. Za půjčku přitom neplatíte klasický úrok, ale poplatek za každou půjčenu tisícikorunu. Doba splatnosti se pohybuje do 30 dní a tím pádem u mikropůjček nabíhá neuvěřitelně vysoké RPSN.

Je mikropůjčka lichva?

Při pohledu na RPSN, které se pohybuje ve stovkách i tisících, se Vám pravděpodobně zatočí hlava. Skutečná cena půjčky však nebývá tak závratná, jak se může na první pohled zdát. Jde o to, že RPSN je hodnota, která hovoří o roční nákladech. Mikropůjčka je však záležitostí na pár dnů. A platí, že čím nižší je půjčka a kratší doba splatnosti, tím RPSN dosahuje astronomičtějších částek.

Uveďme si příklad. Společnost Zaplo poskytuje půjčku ve výši 10 000 korun na 30 dnů, přičemž RPSN neboli roční procentní sazba činí 730 procent! V případě, že byste půjčku splatili během sedmi dní, je RPSn dokonce 88 464 procent. A Zaplo půjčka má relativně nízký poplatek oproti některým konkurenčním společnostem, které ukazují RPSN i v milionových číslech.

Podle České obchodní inspekce je vysoké RSPN v pořádku

Podle zákonů jsou mikropůjčky v naprostém v pořádku. Česká legislativa totiž výši RPSN nijak neomezuje. ČOI neposuzuje výši RPSN, ale splnění povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru. Neúměrně vysoká sazba RPSN není důvodem k uložení sankce,“ říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Podle slov mluvčí by měl být každý člověk schopen zvážit, zda mu podmínky mikropůjček vyhovují či nikoliv. Úvěrové společnosti navíc uveřejňují všechny údaje o půjčce již na svých internetových kalkulačkách. „Měl by využít práva volby a hledat výhodnější nabídku úvěru. Pokud je však spotřebitel s cenou půjčených peněz náležitě seznámen a srozuměn, jeho rozhodnutí půjčit si nemůže orgán dozoru zabránit,“ dodává.

Podle mnoha finančních odborníků je udávání hodnoty RPSN smysluplné pouze u půjček s delší dobou splatnosti. „Jaký má smysl počítat roční průměr z něčeho, co ani rok netrvá, co začne i skončí za měsíc nebo za týden? Úvěrové firmy mají s každou půjčkou spojeny přibližně stejné náklady, ať půjčují deset korun, nebo sto tisíc na sedm, třicet, nebo třeba tisíc dní,” říká Kateřina Černovská z Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

Mikropůjčky nepovažuje za nemorální ani Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, který se dluhovou problematikou zabývá každý den. „Nemyslím si, že mikroúvěry, jen proto, že jsou podle měřítka RPSN drahé, jsou nemorální. I kdyby veškerý úrok nebyl 139 korun, ale jen 10 korun, tak by se RPSN pohybovala nad neoficiální hranicí lichvy, tedy nad 60 procenty. Ale asi každý pochopí, že úrok 10 korun za rychlou půjčku ve výši 1 000 korun není žádná lichva,“ vysvětluje svůj názor.

Za mnohem důležitější považuje Daniel znalost smluvních podmínek včetně všech poplatků a především sankcí za pozdní úhrady apod. Právě sankce bývají hlavním zdrojem příjmů nepříliš solidních úvěrových firem.

Výše půjčky a RPSN v případě půjčky 1 000 Kč za 7 dní:

Půjčka Splátka po 7 dnech Výše RPSN
Zaplo 1 139 Kč 88 474 %
Viasms 1 138 Kč 84 509 %
Půjčkomat 1 120 Kč 36 744 %
Ferratum 1 100 Kč 14 299 %
Kredito24 1 100 Kč 14 299 %
Kouzelná půjčka 1 069 Kč 3 199 %
Japonská půjčka 1 033 Kč 441 %

Nejlevnější z těchto půjček vychází Japonská půjčka (původně Click Credit) od Home Credit, u níž poplatek za 1 000 korun činí pouze 33 korun. RPSN je v tomto případě výrazně nižší než v případě ostatních půjček.

Porovnejte si nejvýhodnější mikropůjčky na trhu na Úspory.cz!

Štítky: Home Credit | Japonská půjčka | Levné půjčky | mikropůjčky | porovnání půjček | půjčky před výplatou

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

1 2 3 »