Aktuality

Pojištění schopnosti splácet: Ano či ne?

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

“K úvěru vám nabízíme výhodné pojištění. Když onemocníte nebo ztratíte práci, pojišťovna za vás uhradí splátky i celý úvěr.” Kolikrát už jste tuto větu slyšeli? Pojištění schopnosti splácet nabízí banky k vyšším půjčkám a hypotékám a neváhají vám pojištění vychválit až do nebes. Pokud se necháte přesvědčit, za pojištění zaplatíte ročně i tisíce korun. A výsledek může být značně nejistý.

Pokud k pojistné události nedojde, platili jste pojištění po celou dobu zbytečně. Pokud k pojistné události dojde, nemusí vám pojišťovna zaplatit ani jednu splátku, nejsou-li splněny stanovené podmínky. A pojistné a smluvní podmínky jsou u každého pojištění velmi přesně vymezené. Nelze však ani jednoznačně ukázat prstem a říci, že toto pojištění nemá absolutně žádný význam. Je potřeba se s nabízeným pojištěním důkladně seznámit a ujasnit si, zda má nějaký smysl právě pro vás.

 

(Ne)výhodné balíčky pojištění

V rámci pojištění schopnosti splácet bývají zahrnuty různé kombinace pojistného krytí smrti, pracovní neschopnosti, ztráty zaměstnání a trvalé invalidity. Nejlevnější variantou je standardně pojištění pro riziko smrti a invalidity. Za další rizika si s největší pravděpodobností připlatíte. A k pojistnému plnění navíc dojde pouze za určitých podmínek.

 

Riziko úmrtí a trvalé invalidity

V případě úmrtí pojištěného klienta, se pojišťovna zavazuje uhradit zbytek úvěru. V tomto případě se zpravidla neřeší příčina úmrtí, není-li v pojistné smlouvě staveno jinak. Pojistné plnění je použito pouze na splacení úvěru, nikoliv na další náklady pozůstalých (např. provoz a údržba domácnosti).

Při trvalé invaliditě pojišťovna hradí 4 až 18 splátek, nejčastěji 12 splátek. Nedojde-li ke zlepšení zdravotního stavu, uhradí pojišťovna zbytek půjčky. To však platí pouze pro případy trvalé invalidity III. stupně.

 

Pracovní neschopnost a ztráta zaměstnání

Příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti může být úraz, nemoc i ztráta zaměstnaní. A zde nejsou pojistné podmínky úplně příznivé. Aby došlo k pojistnému plnění, musí pracovní neschopnost trvat nejméně 60 dní a až poté pojišťovna uhradí nejvýše 12 splátek. A co bude dál?

Přijde-li pojištěný o práci, musí se tak stát nedobrovolně. Neuznává se výpověď ze strany zaměstnance ani ukončení pracovního poměru dohodou. A opět platí, že pojištěný musí být bez práce nejméně 60 dní a teprve poté pojišťovna uhradí nejvýše 6 splátek.

Pojištění schopnosti splácet není v žádném případě důvod přestat vytvářet vlastní finanční rezervy! V mnoha případech je výhodnější vlastní spoření než vkládání nadějí do drahého pojištění. Pokud se pro pojištění rozhodnete, rozhodně si nechte vypracovat 3 až 5 konkurenčních nabídek. Jedině tak si budete jistí, že jste si vybrali to nejlepší pojištění.

 

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

1 2 3 »