Aktuality

Poplatkové iniciativy kritizují postupy soudů

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Trestní oznámení podala společnost BSP Lawyer Parnter, která sdružuje poplatkové iniciativy Bankovnipoplatky.cz, PoplatkyZpět.cz a Jdeto.cz. Soudce a zároveň místopředseda Michal Holub je obviňován například z toho, že rozsudky vynáší u žalob, u kterých však ještě nebyly uhrazeny ani soudní poplatky, či že nevyčkává na stanovisko Ústavního soudu.

Z tohoto důvodu iniciativy požádaly o pozastavení rozhodování i další soudy. Michal Holub však v činnosti pokračuji nadále. „Nevíme, proč pan Holub přidělává práci Ústavnímu soudu tím, že nadále rozhoduje, protože my se i v těchto případech také obrátíme k Ústavnímu soudu,“ řekl právník Petr Němec, který v Česku otázku sporů o účtování poplatků za vedení úvěrových účtů vyvolal.

Spor o vrácení poplatků trvá již od loňského roku

První spory o oprávněnosti poplatků za vedení úvěrových účtu proběhly v dubnu loňského roku. Češi se nechali inspirovat u zahraničních sousedů, kde byli žalující úspěšní. Prvním soudem u nás, který začal podobné spory řešit, byl právě Obvodní soud pro Prahu 5. Zde také vznikl první spor, kdy soudce Michal Holub jako jediný rozhodoval pouze ve prospěch bank. Zároveň také zřídil jednočlenný senát pro řešení těchto sporů, v němž rozhodoval on sám. Dále zvýšil soudní poplatek ze 400 korun na 1 000 korun a v mnoha případech rozhodoval sám bez soudního stání. Iniciativy dále tvrdí, že Holub bankám přiznal náklady na právní zastupování i tehdy, kdy banka žádné zastoupení nevyužila.

Spotřebitelé prohrávají 4 ku 138

Celkem iniciativy prohrály 138 sporů. 76 jich pochází právě z Prahy 5. Celkově je podáno na 25 tisíc žalob. Jak se bude spor o bankovní poplatky vyvíjet, je velmi těžké odhadnout. Banky proto poplatky snižují nebo dokonce úplně ruší. Některé z nich nabízí tzv. bezpoplatkové prázdniny.

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

1 2 3 »