Aktuality

Pozor na půjčky “kamarádům”

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Například pan Jan půjčil svému “dobrému” známému čtyřicet tisíc korun před třemi roky. O půjčce byla dokonce sepsána řádná smlouva se všemi náležitostmi. Pan Jan se však svých peněz dosud nedočkal a to i přes to, že dluh nyní vymáhá exekutor. Poté, co známý i přes časté slib dluh stále nevracel, se pan Jan obrátil na soud, který vydal platební rozkaz a nařízení exekuce.

Obraťte se na Exekutorskou komoru a žádejte vysvětlení

Pokud se nacházíte v podobné situaci a není Vám jasné, proč je exekuce neúspěšná, obraťte se se svou žádostí o vysvětlení přímo na Exekutorskou komoru. Jako účastník řízení máte právo nahlížet do exekučního řízení a sledovat stav řízení.\Exekutor vydává exekuční příkazy, tudíž koná své povinnosti, ale proč to k ničemu nevede, to opravdu může zodpovědět pouze exekutor,\ vysvětluje advokát Pavel Nastis a dodává: \Samozřejmě pokud věřitel ví, že dlužník podniká, je třeba tuto informaci exekutorskému úřadu sdělit, protože ten pak může exekučně postihnout i podnik dlužníka, jeho pohledávky, zboží a podobně.\

Zajistěte si půjčku ručením nebo zástavním právem

Preventivním řešením, jak podobné situaci předejít, je možnost půjčku zajistit ručením nebo zástavním právem. \Ručení znamená, že třetí osoba, ručitel, se zaváže, že dluh splní, pokud jej nesplní dlužník. Tedy pokud dlužník dluh nesplatí a věřitel vyzve k úhradě dluhu ručitele, ten je povinen dluh zaplatit,\ dále vysvětluje advokát Pavel Nastis. U zástavního práva dlužník vloží věc do zástavy. V případě nevrácení dluhu, bude zastavená věc prodána a z výtěžku dojde k uspokojení pohledávky.

Při půjčování peněz známému, kamarádovi či příbuznému nikdy nezapomínejte na:

 • sepsání písemné smlouvy o zápůjčce s ověřenými podpisy
 • ověření, že je vydlužitel schopen Vám půjčku vrátit či splácet
 • promlčení nároků a o vrácení půjčky žádejte soudně co nejdříve
 • Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

  Zobrazit

  Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

  Zobrazit

  Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

  Zobrazit

  Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

  Zobrazit

  Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

  Zobrazit

  Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

  Zobrazit

  Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

  Zobrazit

  Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

  Zobrazit

  1 2 3 »