Aktuality

Přeplatit cenu auta až o 70 procent? S půjčkou z autobazaru to možné je!

Zdaleka ne každý si může dovolit koupit nové a tedy drahé auto. Většina se proto rozhodne pro koupi ojetého vozidla prostřednictvím autobazaru s tím, že si na auto vezme půjčku. Největším rizikem je půjčka přímo od autobazaru, tvrdí odborníci i lidé na základě vlastních špatných zkušeností.

Autobazary prodávají ojetá vozidla za dostupnější ceny než auta nová. To je logické. Uváděná cena však nemusí být tak “výhodná”, jak se na první pohled zdá. Kupující často zaplatí o desítky procent více a to kvůli vysokým poplatkům. Například za poplatek za vyřízení úvěru kupující může zaplatit až 80 tisíc korun! Jak je to možné?

Desetitisícové poplatky jen za sjednání úvěrové smlouvy

Autobazary se snaží nové klienty nalákat na zajímavé slevy. Zároveň však nechtějí na prodeji auta prodělat ani korunu. Proto s oblibou využívají ne zrovna poctivých triků, které kupující prohlédne teprve až po podpisu smlouvy a někdy vůbec. Za auto tak nakonec zaplatí výrazně více. Zatímco autobazary si mnou ruce, kupující platí a platí.

Mnohé autobazary sice kupujícímu poskytnou slevu z ceny auta, ale obratem si naúčtují vysoký poplatek za sjednání úvěrové smlouvy. „Pořizovací cena vozu může být nakonec stejná, nebo dokonce vyšší než před slevou. Autobazary k tomuto triku využívají poplatek za sjednání úvěru. Pokud totiž chce kupující využít nabízené slevy, zaplatí za uzavření úvěrové smlouvy tak vysoký poplatek, že je výsledná cena stejná jako před slevou, často i vyšší. Na naší poradenské lince registrujeme případy, kdy se jednalo třeba o osmdesát tisíc korun,“ upozorňuje Miloš Borovička, právní poradce spotřebitelské poradny d´Test.

Uveďme si jednoduchý příklad. Pan Pavel se rozhodl koupit v autobazaru starší Škodu Octavii Combi za 145 987. V hotovosti uhradil 25 000 Kč a zbytek si půjčil přímo v autobazaru. Za auto nakonec zaplatí celkem 276 096 Kč včetně úroků a dalších nákladů. Jen poplatek za sjednání úvěrové smlouvy činil 42 345 Kč. Také se vám to zdá příliš? Bohužel je tento příběh smutnou realitou. V minulosti jej zveřejnila právě spotřebitelská poradna d´Test, která se s podobnými případy potkává neustále.

Další poplatek klienta čeká za předčasné splacení

Právě spotřebitelská poradna d´Test tvrdí, že takové poplatky jsou v rozporu s dobrými mravy. Další zádrhel nastává, pokud se klient rozhodne půjčku splatit předčasně. Čeká jej hned několik nemilých překvapení. „Běžná výše takového poplatku se totiž pohybuje v řádech tisíců korun. Na spotřebitelskou poradnu se lidé obracejí nejčastěji v okamžiku, kdy chtějí úvěr předčasně splatit. V té chvíli zjistí, že nesplácejí jen auto, ale i jakýsi úvěrový poplatek. Kdyby byl tento poplatek standardně zahrnutý jako náklad do úroku, klient by ho hradil jen za dobu, kdy úvěr čerpal. Takhle zaplatí o hodně víc, než na kolik má úvěrová společnost nárok,“ vysvětluje Miloš Borovička.

A poplatek za předčasné splacení se počítá z celkové ceny úvěru. To znamená, že poplatek zaplatí klient nejen za samotné vozidlo, ale i za výše uvedený poplatek za sjednání úvěrové smlouvy. „Když úvěr splácíte průběžně, rozpočítá se vám poplatek na jednotlivé splátky. Při předčasném splacení je úvěrové společnosti jedno, že po většinu doby sjednaného trvání úvěru ‚nebudete čerpat její služby‘, prostě těch šedesát tisíc zaplatíte,“ komentuje jednu z praktik Miloš Borovička.

V nejhorším možném případě může sjednávání úvěru v autobazaru vypadat i takto:

  • Prodejce ukáže spotřebiteli automobil a láká jej na slevu v případě financování úvěrem.
  • Spotřebitelé musí vyplnit velké množství papírů a doba vyřízení se neustále prodlužuje.
  • Podmínky jsou nakonec ale úplně jiné, než prodejce sliboval.
  • Spotřebitel kapituluje a smlouvu podepíše nebo se snaží dosáhnout slibovaných podmínek.
  • Ve druhém případě spotřebitel čeká na nové papíry, ale odejít nemůže. Autobazar má jeho osobní doklady.
  • Vyřizování smlouvy se mění v několikahodinový psychický nátlak. Spotřebitel nevydrží a smlouvu nakonec podepíše.
  • Teprve později spotřebitel zjišťuje, že se upsal k mnohem vyšší částce, než byla původní. Spočítá si, že kvůli různým poplatkům zaplatí za auto až o 70 procent více.

Rozhodnete-li se koupit ojeté auto na úvěr, nikdy nepodepisujte smlouvy bez důkladného seznámení se s podmínkami. Pokud vám bude cokoliv nejasné a nedoberete se odpovědi, autobazar okamžitě opusťte. Ještě lépe uděláte, pokud si půjčku na auto vyřídíte v klidu z domova na stránkách Půjčky.cz. Pak vás již žádný autobazar nenachytá na švestkách.

Štítky: autobazary a nevýhodné úvěry | koupě auta se slevou | poplatek za předčasné splacení úvěru | poplatek za sjednání úvěru | půjčka na auto | úvěr na auto

Až do května příštího roku mohou lichváři poskytovat půjčky

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Co se stalo s úvěrovými predátory?

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Chcete si vzít půjčku? Seznamte se s pojmy, které byste měli znát

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Půjčky a mimořádné události: Jak postupovat?

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

Jak na bezpečnou půjčku podle společnosti TOMMY STACHI, jednoho z žadatelů o licenci ČNB

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Pět tipů, na co myslet před tím, než si vezmete půjčku

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pojištění schopnosti splácet: Ano či ne?

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

Jak koupit auto? Za hotové, na leasing i na úvěr

Způsob, jak financovat nové či ojeté auto, existuje hned několik. Použít můžeme vlastní peníze, pokud jich máme dostatek. To však nebývá obvyklé, a tak častěji volba padne na nákup auta pomocí splátek. A v tomto případě se nabízí tři možnosti - finanční a operativní leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Zobrazit

1 2 3 »