Aktuality

Rady, jak si správně vybrat půjčku

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

1. Pozor na neověřené společnosti

Vždy si pečlivě vybírejte společnost, u které se rozhodnete žádat o půjčku. Společnost by měla být ověřená a jednoduše dohledatelná. Ideální je, pokud Vám ji doporučí známý na základě vlastních zkušeností. Úvěrová společnost by měla mít vlastní web s uvedenými kontakty (adresa sídla, telefonní kontakty, email a další). Narazíte-li na anonymní nabídku, ihned ji vyhoďte.

2. Použijte online kalkulačku

Než o půjčku zažádáte nebo dokonce podepíšete smlouvu, spočítejte si, na kolik Vás půjčka opravdu přijde. S tím Vám pomůže online kalkulačka, kterou má většina solidních úvěrových společností přímo na svých webových stránkách. Sami si zde nastavíte výši půjčky a délku splácení. Kalkulačka poté vypočítá výši měsíčních splátek, úrokovou sazbu, RPSN, poplatky a další údaje, na jejichž základě snadno zjistíte, zda je půjčka výhodná či nikoliv.

3. Sjednejte si osobní schůzku a ptejte se

Jakmile si vyberete úvěrovou společnost, domluvte si osobní schůzku. Ačkoliv je dnes možné půjčky kompletně sjednat online, pouze na osobním setkání máte čas si o půjčce zjistit vše podstatné. Solidní společnosti Vám poskytnou obchodního zástupce, který Vám vše důkladně vysvětlí. A proto se nebojte a ptejte se na vše, co Vás napadne. Pokud ze strany zástupce pocítíte jakoukoliv nejistotu, obraťte se raději na jinou společnost.

4. Buďte připraveni

Na jednání s obchodním zástupcem buďte dobře připraveni. V žádném případě nezatajujte svou současnou finanční situaci. Díky tomu, že uvedete všechny informace, Vám bude obchodník moci nabídnout odpovídající půjčku, která Vás nepřivede do finančních problémů. Nezapomeňte si připravit všechny doklady (občanský průkaz, potvrzení o Vašich příjmech a další).

5. Prostudujte si smlouvu a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Předtím, než půjčku potvrdíte svým podpisem na smlouvě, si ji důkladně a nejlépe několikrát přečtěte. Pokud je Vám vše naprosto jasné, můžete ji bez obav podepsat. V opačném případě si své rozhodnutí ještě důkladně rozmyslete. Smlouva by měla být srozumitelná a transparentní. Ujistěte se, že obsahuje výši půjčky, výši měsíčních splátek, délku splácení a všechny poplatky a pokuty, které se půjčky a tedy i Vás týkají.

6. Splácejte včas a problémy se splácením řešte okamžitě

Měsíční splátky hraďte včas dle rozpisu. Pokud se dostanete do potíží se splácením, situaci řešte bez prodlení s poskytovatelem půjčky. Mnohem snáze tak najdete řešení výhodné pro obě strany. Nemá žádný smysl se schovávat a čekat, až Vám na dveře zazvoní exekutor. Chcete-li se takové možnosti vyhnout úplně, sjednejte si pojištění schopnosti splácet.

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

1 2 3 »