Aktuality

Rady, jak si správně vybrat půjčku

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

1. Pozor na neověřené společnosti

Vždy si pečlivě vybírejte společnost, u které se rozhodnete žádat o půjčku. Společnost by měla být ověřená a jednoduše dohledatelná. Ideální je, pokud Vám ji doporučí známý na základě vlastních zkušeností. Úvěrová společnost by měla mít vlastní web s uvedenými kontakty (adresa sídla, telefonní kontakty, email a další). Narazíte-li na anonymní nabídku, ihned ji vyhoďte.

2. Použijte online kalkulačku

Než o půjčku zažádáte nebo dokonce podepíšete smlouvu, spočítejte si, na kolik Vás půjčka opravdu přijde. S tím Vám pomůže online kalkulačka, kterou má většina solidních úvěrových společností přímo na svých webových stránkách. Sami si zde nastavíte výši půjčky a délku splácení. Kalkulačka poté vypočítá výši měsíčních splátek, úrokovou sazbu, RPSN, poplatky a další údaje, na jejichž základě snadno zjistíte, zda je půjčka výhodná či nikoliv.

3. Sjednejte si osobní schůzku a ptejte se

Jakmile si vyberete úvěrovou společnost, domluvte si osobní schůzku. Ačkoliv je dnes možné půjčky kompletně sjednat online, pouze na osobním setkání máte čas si o půjčce zjistit vše podstatné. Solidní společnosti Vám poskytnou obchodního zástupce, který Vám vše důkladně vysvětlí. A proto se nebojte a ptejte se na vše, co Vás napadne. Pokud ze strany zástupce pocítíte jakoukoliv nejistotu, obraťte se raději na jinou společnost.

4. Buďte připraveni

Na jednání s obchodním zástupcem buďte dobře připraveni. V žádném případě nezatajujte svou současnou finanční situaci. Díky tomu, že uvedete všechny informace, Vám bude obchodník moci nabídnout odpovídající půjčku, která Vás nepřivede do finančních problémů. Nezapomeňte si připravit všechny doklady (občanský průkaz, potvrzení o Vašich příjmech a další).

5. Prostudujte si smlouvu a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Předtím, než půjčku potvrdíte svým podpisem na smlouvě, si ji důkladně a nejlépe několikrát přečtěte. Pokud je Vám vše naprosto jasné, můžete ji bez obav podepsat. V opačném případě si své rozhodnutí ještě důkladně rozmyslete. Smlouva by měla být srozumitelná a transparentní. Ujistěte se, že obsahuje výši půjčky, výši měsíčních splátek, délku splácení a všechny poplatky a pokuty, které se půjčky a tedy i Vás týkají.

6. Splácejte včas a problémy se splácením řešte okamžitě

Měsíční splátky hraďte včas dle rozpisu. Pokud se dostanete do potíží se splácením, situaci řešte bez prodlení s poskytovatelem půjčky. Mnohem snáze tak najdete řešení výhodné pro obě strany. Nemá žádný smysl se schovávat a čekat, až Vám na dveře zazvoní exekutor. Chcete-li se takové možnosti vyhnout úplně, sjednejte si pojištění schopnosti splácet.

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

1 2 3 »