Aktuality

Výhody a nevýhody nákupu na splátky

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Současná doba umožňuje nakupování na splátky nejen v kamenných obchodech, ale také online. Nejlepší možností je nákup na splátky s nulovým nebo minimálním přeplacením. Takto výhodně půjčky jsou však k dispozici jen zřídka.

Vánoční šílenství

Typickým příkladem, kdy se nákupy na splátky mohou změnit ve finanční problém, jsou Vánoce. Lidé utrácí více než obvykle, a často si na dárky berou úvěry. Je však takové zadlužení nutné? Úvěry či kreditní karty mohou být vítaným pomocníkem. Jejich využívání by však mělo být kontrolované a zodpovědné. Počáteční radost ze snadno nabyté věci se totiž může velmi rychle vytratit s vysokými měsíčními splátkami.

Nakupování spotřebitelského zboží, které není zcela potřebné, na dluh je odborníky doporučeno v případě přesahu do následujících dvou měsíců. V případě, že i přesto uvažujete o dlouhodobější půjčce, podívejte se po akcích a výhodných nabídkách. Rozhodně nesahejte po první nabídce, která se Vám naskytne. Máte-li nabídek více, porovnejte je mezi sebou.

Pozor na vysokou reálnou sazbu (RPSN)

RPSN je hodnota, která určuje výhodnost půjčky, přičemž zahrnuje veškeré náklada spojené s půjčkou. Půjčky s nízkou reálnou sazbou (RPSN) bohužel nejsou zrovna obvyklé. To platí spíše pro půjčky mezi kamarády či rodinou. Půjčky od obchodníků zadarmo nejsou a hodnota RPSN se obvykle případech pohybuje i nad 20 procent ročně.

Existují různé splátkové varianty

Vybírat si můžete také z několika možností způsobů splácení. Podívejme se, jaké možnosti jsou nyní aktuální. Nejčastějším způsobem je varianta 1/10 bez akontace - zboží zaplatíte v 11 splátkách a navíc uhradíte pouze 10 procent z ceny zboží. Poskytovatelé velmi často nabízí možnost odložení první splátky až o několik měsíců.

Příklad:

Zákazník zakoupil notebook za 9 990 korun a rozhodl se na počátku zaplatit nulovou přímou platbu a rozložit splátky do 12 měsíců. Parametry půjčky by byli následující:

 • cena zboží: 9 990 korun
 • přímá platba 0 korun
 • doba splácení 12 měsíců
 • výše pravidelné měsíční splátky 970 korun
 • vúroková sazba 25,13 % p.a.
 • RPSN 28,23 %
 • celková částka 11 640 korun
 • Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

  Zobrazit

  Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

  Zobrazit

  Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

  Zobrazit

  Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

  Zobrazit

  Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

  Zobrazit

  Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

  Zobrazit

  Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

  Zobrazit

  Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

  Zobrazit

  1 2 3 »