Aktuality

Výhody a nevýhody nákupu na splátky

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Současná doba umožňuje nakupování na splátky nejen v kamenných obchodech, ale také online. Nejlepší možností je nákup na splátky s nulovým nebo minimálním přeplacením. Takto výhodně půjčky jsou však k dispozici jen zřídka.

Vánoční šílenství

Typickým příkladem, kdy se nákupy na splátky mohou změnit ve finanční problém, jsou Vánoce. Lidé utrácí více než obvykle, a často si na dárky berou úvěry. Je však takové zadlužení nutné? Úvěry či kreditní karty mohou být vítaným pomocníkem. Jejich využívání by však mělo být kontrolované a zodpovědné. Počáteční radost ze snadno nabyté věci se totiž může velmi rychle vytratit s vysokými měsíčními splátkami.

Nakupování spotřebitelského zboží, které není zcela potřebné, na dluh je odborníky doporučeno v případě přesahu do následujících dvou měsíců. V případě, že i přesto uvažujete o dlouhodobější půjčce, podívejte se po akcích a výhodných nabídkách. Rozhodně nesahejte po první nabídce, která se Vám naskytne. Máte-li nabídek více, porovnejte je mezi sebou.

Pozor na vysokou reálnou sazbu (RPSN)

RPSN je hodnota, která určuje výhodnost půjčky, přičemž zahrnuje veškeré náklada spojené s půjčkou. Půjčky s nízkou reálnou sazbou (RPSN) bohužel nejsou zrovna obvyklé. To platí spíše pro půjčky mezi kamarády či rodinou. Půjčky od obchodníků zadarmo nejsou a hodnota RPSN se obvykle případech pohybuje i nad 20 procent ročně.

Existují různé splátkové varianty

Vybírat si můžete také z několika možností způsobů splácení. Podívejme se, jaké možnosti jsou nyní aktuální. Nejčastějším způsobem je varianta 1/10 bez akontace - zboží zaplatíte v 11 splátkách a navíc uhradíte pouze 10 procent z ceny zboží. Poskytovatelé velmi často nabízí možnost odložení první splátky až o několik měsíců.

Příklad:

Zákazník zakoupil notebook za 9 990 korun a rozhodl se na počátku zaplatit nulovou přímou platbu a rozložit splátky do 12 měsíců. Parametry půjčky by byli následující:

 • cena zboží: 9 990 korun
 • přímá platba 0 korun
 • doba splácení 12 měsíců
 • výše pravidelné měsíční splátky 970 korun
 • vúroková sazba 25,13 % p.a.
 • RPSN 28,23 %
 • celková částka 11 640 korun
 • Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

  Zobrazit

  Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

  Zobrazit

  Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

  Zobrazit

  Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

  Zobrazit

  Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

  Zobrazit

  V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

  Zobrazit

  Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

  Zobrazit

  Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

  Zobrazit

  1 2 3 »