Aktuality

Začínáte podnikat a chystáte se žádat o úvěr? Připravte se s námi!

Nadějný podnikatelský plán k úspěchu nestačí. Na počátku totiž nestojí pouze myšlenka, ale také schopnost nápad zrealizovat. A k realizaci jsou potřebné peníze. Právě v tento moment se spousta podnikatelských plánů zhroutí jako domeček z karet, pokud podnikatel neuspěje se svou žádostí o úvěr.

Peníze, peníze a zase peníze. Ať už chcete či nikoliv, podnikání je téměř vždy o penězích. Nemáte-li peníze, podnikání lze rozjet ale pomalu a s velkými obtížemi, pokud vůbec. Největší potíže se získáním potřebného investičního obnosu mívají střední a malí podnikatelé. Je známo, že banky drobnější podnikatele nepodporují s nijak velkým nadšením a ještě s menším nadšením půjčují peníze začínajícím podnikatelům.

Jejich postoj není sice žádoucí, nicméně je pochopitelný. Je snazší investovat do velkého podniku s jistým úspěchem než do desítek menších nových podniků, u kterých je šance na úspěch relativně nízká a zisky mizivé. Nemluvě o tom, že zkušenosti bank s menšími podniky nebývají z velké částí pozitivní.

Začínajícím podnikatelům fandí Evropská unie

Postoj bank se v posledních letech změnil a začínající podnikatelé začínají vnímat jako zajímavou možnost investování. Velkým pomocníkem jim přitom je Evropský investiční fond, díky kterému se bankám snížilo riziko neúspěchu. Průkopníkem je v tomto směru Komerční banka.

“Česká republika v loňském roce zaznamenala nejvyšší nárůst nových firem za posledních sedm let. Většina z nich bude v začátcích hledat možnosti financování. Velice mě proto těší, že se nám s podporou Evropského investičního fondu podařilo nabídnout těm, kteří jsou ve svém podnikání na startovní čáře, produkt, díky němuž budou moci snadněji realizovat své záměry,” říká Albert Le Dirac’h, generální ředitel Komerční banky.

Komerční banka začínajícím podnikatelům nabídla speciální půjčku, k níž nepotřebují podnikatelskou historii, ale pouze živnostenské oprávnění a především podnikatelský záměr, který ji jako investora osloví. Za podnikatele se postaví právě Evropský investiční fond, který bance v případě neúspěchu uhradí 80 procent pohledávek.

K podobnému kroku se chystají také UniCredit Bank a GE Money Bank, které budou stejně jako Komerční banka spolupracovat s výše zmíněným Evropským investičním fondem. Jejich nové půjčky pro začínající podnikatele lze očekávat v polovině letošního roku.

Další možnosti financování

Kromě půjček mají podnikatelé i jiné způsoby, jak sehnat peníze do začátku podnikání. Jsou to spíše alternativní způsoby, které jsou vhodné teprve v případech, kdy padnou veškeré naděje získat výhodnou půjčku. A vzhledem k nižším částkám jsou vhodné spíše pro drobné živnostníky.

Jedním ze způsobů je například kontokorent pro podnikatele. Nabízí je více bank, ale za úvahu stojí například Fio banka nabízející kontokorent až do výše 1,5 milionů korun. A to je již zajímavá částka, se kterou lze počátky podnikání profinancovat. Fio banka je však neposkytne každému a k úspěšné žádosti je nutné mít smysluplný podnikatelský záměr.

Kontokorent pro podnikatele bez nutnosti dokládat příjem ve výši až 150 tisíc korun nabízí UniCredit Bank. Česká spořitelna poskytuje speciální bankovní konto pro podnikatele. Zajímavější je ale úvěr poskytovaný v rámci projektu Inostart. “Podnikatel může využít našeho programu Inostart, díky kterému nabízíme jako jediná banka v České republice úvěry určené pro klienty s inovačním záměrem. Pro start-upy nabízíme zdarma půl roku konzultací podnikatelských plánů s firemním bankéřem z dané oblasti,” vysvětluje projekt Veronika Exnerová, mluvčí České spořitelny.
 
TIP: Máte skvělý nápad na podnikání, ale nevíte, kde vzít peníze? Inspirujte se na Půjčky.cz a sjednejte si výhodnou půjčku pro podnikatele!

Štítky: bankovní půjčky pro podnikatele | Evropský investiční fond | kontokorent pro podnikatele | podnikatelská půjčka | půjčky pro podnikatele | půjčky pro začínající podnikatele

Až do května příštího roku mohou lichváři poskytovat půjčky

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Co se stalo s úvěrovými predátory?

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Chcete si vzít půjčku? Seznamte se s pojmy, které byste měli znát

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Půjčky a mimořádné události: Jak postupovat?

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

Jak na bezpečnou půjčku podle společnosti TOMMY STACHI, jednoho z žadatelů o licenci ČNB

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Pět tipů, na co myslet před tím, než si vezmete půjčku

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pojištění schopnosti splácet: Ano či ne?

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

Jak koupit auto? Za hotové, na leasing i na úvěr

Způsob, jak financovat nové či ojeté auto, existuje hned několik. Použít můžeme vlastní peníze, pokud jich máme dostatek. To však nebývá obvyklé, a tak častěji volba padne na nákup auta pomocí splátek. A v tomto případě se nabízí tři možnosti - finanční a operativní leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Zobrazit

1 2 3 »