Poplatkové iniciativy kritizují postupy soudů
článek byl přidán: 26.03.2014 V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?Trestní oznámení podala společnost BSP Lawyer Parnter, která sdružuje poplatkové iniciativy Bankovnipoplatky.cz, PoplatkyZpět.cz a Jdeto.cz. Soudce a zároveň místopředseda Michal Holub je obviňován například z toho, že rozsudky vynáší u žalob, u kterých však ještě nebyly uhrazeny ani soudní poplatky, či že nevyčkává na stanovisko Ústavního soudu.
Z tohoto důvodu iniciativy požádaly o pozastavení rozhodování i další soudy. Michal Holub však v činnosti pokračuji nadále. „Nevíme, proč pan Holub přidělává práci Ústavnímu soudu tím, že nadále rozhoduje, protože my se i v těchto případech také obrátíme k Ústavnímu soudu,“ řekl právník Petr Němec, který v Česku otázku sporů o účtování poplatků za vedení úvěrových účtů vyvolal.
Spor o vrácení poplatků trvá již od loňského roku
První spory o oprávněnosti poplatků za vedení úvěrových účtu proběhly v dubnu loňského roku. Češi se nechali inspirovat u zahraničních sousedů, kde byli žalující úspěšní. Prvním soudem u nás, který začal podobné spory řešit, byl právě Obvodní soud pro Prahu 5. Zde také vznikl první spor, kdy soudce Michal Holub jako jediný rozhodoval pouze ve prospěch bank. Zároveň také zřídil jednočlenný senát pro řešení těchto sporů, v němž rozhodoval on sám. Dále zvýšil soudní poplatek ze 400 korun na 1 000 korun a v mnoha případech rozhodoval sám bez soudního stání. Iniciativy dále tvrdí, že Holub bankám přiznal náklady na právní zastupování i tehdy, kdy banka žádné zastoupení nevyužila.
Spotřebitelé prohrávají 4 ku 138
Celkem iniciativy prohrály 138 sporů. 76 jich pochází právě z Prahy 5. Celkově je podáno na 25 tisíc žalob. Jak se bude spor o bankovní poplatky vyvíjet, je velmi těžké odhadnout. Banky proto poplatky snižují nebo dokonce úplně ruší. Některé z nich nabízí tzv. bezpoplatkové prázdniny.