Aktuality

Soudy chystají rozhodnutí ve sporech o bankovní poplatky

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Češi se inspirovali u našich sousedů, kteří banky žalovali o několik měsíců dříve, a při získávání poplatků zpět byli úspěšní. Před rokem se proto začaly hromadit žaloby také u nás. Česká justice však převážně rozhoduje ve prospěch bank. Nyní se chystá vydat zásadní rozhodnutí o bankovních poplatcích také Ústavní soud.

Na Ústavní soud se obrátily desítky lidí, kteří u běžného soudu neuspěli. První kauzou, kterou Ústavní soud řešil, je žena, která žalovala Českou spořitelnu a žádala po ní 7 200 korun. Údajně jí neprávem účtovala 150 korun měsíčně, aniž by jí dokázala vysvětlit, za co konkrétně si tento poplatek účtuje. Dalšími důvody, které žena uvedla, jsou neurčitost a nesrozumitelnost poplatku a také rozpor s dobrými mravy.

Tento případ řešil obvodní soud pro Prahu 4, který však tuto žalobu zamítl s odůvodněním, že poplatek splňuje všechny náležitosti právního úkonu. Jelikož je poplatek za správu účtu paušální, nemá banka povinnost vymezit, jaké konkrétní služby zahrnuje. Žena poté musela uhradit veškeré náklady spojené se soudním řízením.

Banky čelí žalobám od více jak 300 tisíc klientů

Více jak 300 tisíc klientů českých bank požaduje vrácení poplatků za vedení úvěrového účtu. Hlavním iniciátorem této kauzy je organizace www.poplatkyzpet.cz. Banky sice většinu sporů vyhrály, ale i přesto postupně tyto poplatky snižují nebo dokonce zcela ruší. Výnosy bank, které jim z poplatků plynuly, tak v loňském roce klesly o 240 milionů korun na 37 milionů korun.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality