Soudy chystají rozhodnutí ve sporech o bankovní poplatky
článek byl přidán: 09.04.2014 V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?Češi se inspirovali u našich sousedů, kteří banky žalovali o několik měsíců dříve, a při získávání poplatků zpět byli úspěšní. Před rokem se proto začaly hromadit žaloby také u nás. Česká justice však převážně rozhoduje ve prospěch bank. Nyní se chystá vydat zásadní rozhodnutí o bankovních poplatcích také Ústavní soud.
Na Ústavní soud se obrátily desítky lidí, kteří u běžného soudu neuspěli. První kauzou, kterou Ústavní soud řešil, je žena, která žalovala Českou spořitelnu a žádala po ní 7 200 korun. Údajně jí neprávem účtovala 150 korun měsíčně, aniž by jí dokázala vysvětlit, za co konkrétně si tento poplatek účtuje. Dalšími důvody, které žena uvedla, jsou neurčitost a nesrozumitelnost poplatku a také rozpor s dobrými mravy.
Tento případ řešil obvodní soud pro Prahu 4, který však tuto žalobu zamítl s odůvodněním, že poplatek splňuje všechny náležitosti právního úkonu. Jelikož je poplatek za správu účtu paušální, nemá banka povinnost vymezit, jaké konkrétní služby zahrnuje. Žena poté musela uhradit veškeré náklady spojené se soudním řízením.
Banky čelí žalobám od více jak 300 tisíc klientů
Více jak 300 tisíc klientů českých bank požaduje vrácení poplatků za vedení úvěrového účtu. Hlavním iniciátorem této kauzy je organizace www.poplatkyzpet.cz. Banky sice většinu sporů vyhrály, ale i přesto postupně tyto poplatky snižují nebo dokonce zcela ruší. Výnosy bank, které jim z poplatků plynuly, tak v loňském roce klesly o 240 milionů korun na 37 milionů korun.