Aktuality

Hypotéka, co se zaplatí sama

Vlastní bydlení: základní životní jistota, místo, kam se večer vracet k rodině. Pro mnohé však stále nesplněný sen. Cesta k vysněnému bydlení totiž bývá složitá. Ceny bytů rostou a pro pořízení nemovitosti je nezbytné uvažovat o jejím financování.

Hypotéka: splněný sen, nebo noční můra?  

Pokud nemáte na pořízení bydlení dostatek prostředků, nabízí se financování prostřednictvím hypotéky. Zadlužení se na několik desítek let je však rozhodnutí, které má mnoho úskalí. Možná si kladete otázku: Budu po celou dobu schopen splácet? Ztráta zaměstnání, změna ekonomické situace nebo třeba ztráta partnera mohou zapříčinit, že se dostanete do dluhové spirály a vysněné bydlení se pro vás stane noční můrou.

Může se také stát, že po několika letech byt přestane splňovat vaše potřeby. Ve vaší čtvrti mohou postavit rušné nákupní centrum, nebo si pořídíte děti a budete potřebovat prostornější byt s více pokoji v blízkosti školy. Může se i stát, že dostanete perfektní pracovní nabídku v jiném městě, nebo dokonce v zahraničí – a kvůli hypotéce váháte, jestli se přestěhovat.

Pronájem: cesta, jak splatit hypotéku

Pokud jste se ocitli v podobné situaci, můžete řešit problém pronájmem nemovitosti. Příjem z pronájmu je mnohdy vyšší než splátka hypotéky. Nezbytné je však nalézt spolehlivého nájemníka. Je také nutné počítat s větší časovou investicí. S nájemníkem je zapotřebí pravidelně komunikovat (a byt pravidelně kontrolovat), řešit opravy a údržbu bytu, ale také nenadálé situace, jakými může být prasklé vodovodní potrubí, stížnosti na hluk nebo třeba vosí hnízdo za oknem. Kromě pravidelné údržby bytu je každoročně potřeba provádět vyúčtování energií, případně prodlužovat smlouvu (včetně zapracování možných revizí) a podávat daňové přiznání. Pronajímat byt lze ale i jinak a jednodušeji.

Správcovská společnost: pronájem bytu bez starostí

Na možnosti řešení pronájmu jsme se dotázali Michala Rambouska, odborníka na pronájem nemovitostí: „V dnešní době je samozřejmě ještě jedno řešení, které vám usnadní starosti, a tím jsou správcovské firmy. Některé nabízejí kompletní služby v péči jak o majitele, tak o nájemníky. Firma Tvůj správce dokonce nabízí 100% garanci nájmu, takže budete mít opravdu jistotu, že hypotéka se zaplatí sama."

Společnost Tvůj správce garantuje nájem, zajišťuje veškerou komunikaci s nájemníkem a umí si poradit i s nestandardními požadavky. Stane se vaším nájemníkem, vy budete mít stabilní příjem, nemovitost, o kterou je perfektně postaráno, prostě pronájem bez starostí. A svobodu přestěhovat se konečně do vysněného bydlení.