Aktuality

Jaké půjčce se vyhnout?

Když člověk nutně potřebuje peníze, často jeho racionální pohled mizí v návalech emocí a občas i zoufalství. Nikdo rozhodně nechce nikde dlužit, a když už se odhodláte k půjčce, je bezpodmínečně nutné nejednat zkratkovitě a nenechat se chytit do pasti, kterou na vás líčí podvodní poskytovatelé půjček.

Naštěstí existuje několik zásad, která vás spolehlivě ochrání před podvodnou půjčkou. Není to žádná věda a stačí se držet logického předpokladu rizikovosti a ověřitelnosti jednotlivých poskytovatelů.

Nikdy nereagujte na otevřenou inzerci

V novinách lze v kolonce inzerce najít vedle „erotických“ služeb a dalších podobných nesmyslů také pochybné nabídky půjček ve stylu „Půjčka bez doložení přijmu – až 1 000 000 Kč do hodiny“. Pokud opravdu potřebujete půjčit tak vysokou částku, jako je milion korun, rozhodně ani nepřemýšlejte o tom, že byste si ji měli brát u společnosti, která je nabízí takovýmto neprofesionálním způsobem. Nabídka inzerce není nijak ověřena a kdokoliv do ní může přidat jakýkoliv příspěvek, klidně i lživý. Navíc se z inzerátu nedozvíte, jaká společnost (jestli vůbec) půjčku poskytuje a není ji tedy možné ani ověřit.

Dejte si pozor na slovo „investor“

Problémové půjčky po telefonu jsou stále velkou hrozbou pro důvěřivé a zoufalé lidi, kteří nutně potřebují peníze. Na první pohled solidní půjčka, která má uveden název společnosti, běžné telefonní číslo a vlastní webovou stránku, nemusí být ve skutečnosti poctivá, jak by se mohlo zdát. Po zavolání na číslo vás přepojí na zpoplatněnou, velmi drahou linku (100 Kč/min.) a následně s vámi budou chtít sepsat žádost pro takzvaného „investora“, který vám půjčku poskytne. Pod tímto podivným titulem se v naprosté většině případů neskrývá žádný skutečný člověk, i když je tak klientovi představen. Jde o obyčejnou lichvu, kdy se vlastně ani s tímto „investorem“ skutečně nesetkáte, protože „je zrovna někde na výjezdu za klientem“. Místo toho se setkáte s brigádníkem, který má za úkol odnést si od vás podepsanou smlouvu. Nenechte se nachytat a pošlete ho raději pryč, nebo ještě lépe – vůbec si po telefonu nepůjčujte.

Životní pojistka jako záminka

Pokud s vámi poskytovatel půjčky bude chtít uzavřít životní pojistku, urychleně řekněte ne. Takto na vás dokáží vyloudit i desítky tisíc korun, které ve výsledku nikdy neuvidíte. Navíc, zrušení podléhá jistým podmínkám, které zamezují bezplatné zrušení této pojistky, takže o ně přijdete. Takový poskytovatel pak s vámi už dále jednat nebude – buď vás bude zcela ignorovat a nechá si vaše peníze, nebo vám pošle dopisem oznámení o tom, že po zhodnocení vaši žádost o půjčku zamítají. Vyhněte se proto všem poskytovatelům půjček, u nichž si nejste stoprocentně jisti jejich spolehlivostí a které po vás budou vyžadovat neadekvátní poplatky či doplňkové služby.

Pokud si chcete půjčit, využijte nezávislých porovnávačů, které vám nabízí srovnání ověřených půjček.

Štítky: krátkodobé půjčky | nebankovní půjčky | podvodné půjčky | poskytovatelé půjček | půjčky před výplatou

Rychlá půjčka před výplatou by měla být v každém ohledu pečlivě promyšlená, což je při náhlém nedostatku peněz a spěchu dost obtížné. Situace na trhu s mikropůjčkami se sice dává do pohybu a podvodné společnosti jsou na ústupu, jenže mnoho kontroverzních praktik i nadále zůstává zakořeněno v nebankovních společnostech.

Zobrazit

Japonská půjčka vystupuje na trhu s mikropůjčkami nebo také půjčkami před výplatou, již jeden rok. Jedná se tedy o stabilní, vyzkoušený produkt, který nabízí jedna z největších společností na trhu nebankovních úvěrů, Home Credit. Od jiných nebankovních úvěrů se právě Japonská půjčka liší svou rychlostí, bezpečností a nízkými poplatky.

Zobrazit

Počet Čechů, kteří si vzali krátkodobou půjčku a nezvládají ji splácet, se za poslední rok zvýšil o 12 procent. Celkem se jedná o 305 tisíc osob. Tomuto trendu se snaží zamezit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Nově si bude moci vzít půjčku jen ten, kdo bude mít na splátku dostatek peněz.

Zobrazit

Občas se stane, že nutně potřebujete pár tisíc a zrovna u sebe nemáte tolik, případně si nemůžete dovolit v tu chvíli své finance použít. Mnoho lidí se rozhodne pro takzvanou rychlou půjčku před výplatou. Jedná se o krátkodobou půjčku, která je charakteristická tím, že je splatná do 30 dnů a jedná se o menší finanční obnosy, většinou do 10 000 Kč.

Zobrazit

Půjčka před výplatou, nebo také „rychlá půjčka“, je pro mnoho lidí efektivní volbou jak snadno a rychle získat pár tisíc v případě, že je potřebují okamžitě. Načerpání peněz na účet je pak otázka jednoho hovoru, občas i jedné SMS. Základem je, že půjčku musíte splatit většinou do 30 dnů.

Zobrazit

Před pár lety se na českém trhu objevily krátkodobé půjčky a velice rychle se ujaly. Půjčování malých částek na pár dnů až týdnů je však prospěšné především pro jejich poskytovatele, kteří na krátkodobých půjčkách vydělávají nemálo peněz. Pro dlužníky tyto půjčky skýtají spíše velké riziko.

Zobrazit

Dlouhodobé nesplácení půjčky či více půjček je jedním z důvodů, jak se dostat na seznam v některém z registru dlužníků. Jejich fungování nově upravuje novela zákona o ochraně spotřebitele, která vešla v platnost na konci loňského roku. Novela nyní stanovuje, jak může registr pracovat s osobními údaji.

Zobrazit

Zní to tak snadně. Půjčíte si jen pár tisíc korun. Nakoupíte nebo zaplatíte, co je potřeba, ihned po výplatě peníze vrátíte a život jde beze změny dál. Ono “ihned” se ale o pár dní prodlouží a rázem je o starost více. Těch pár dní může znamenat první krůček do dluhové pasti.

Zobrazit
Všechny aktuality