Aktuality

Potřebuje váš mazlíček operaci? Je lepší půjčka nebo pojištění?

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Při pořizování zvířete zvažte i náklady na veterinární péči

Než nového člena domácnosti přivedete domů, zvažte, zda jste schopni mu poskytnout kompletní péči z finančního hlediska. Nejde pouze o pořizovací cenu, která se pohybuje od několika stovek za zvíře z útulku až do desítek tisíc za psa či kočku z chovatelské stanice, nebo o běžné vybavení typu pelíšek, misky na krmivo, obojky, vodítka, klec do auta, výdaje za krmivo a další. 

Zahrnout je třeba i případnou veterinární péči, která není levná ani v případě doporučeného očkování a výdajů za menší úkony. Když se například ukáže, že je zvíře chronicky nemocné  a musí užívat drahé léky, nebo vyžaduje náročnou operaci, mohou se měsíční výdaje i zněkolikanásobit.

Náročné operace psů stojí tisíce i desítky tisíc korun

I menší operace vychází na tisíce korun a u náročných zákroků je třeba počítat s částkami od 20 000 Kč výše. K ceně operace je třeba připočítat náklady na anestezii, materiál a léky a rehabilitaci

 

Na kolik může vyjít operativní léčba psa dle nejčastějších potíží:

 

Kastrace feny vážící 20 a 30 kg

cca 7 500 Kč

Mastektomie (operace mléčné žlázy) 

cca 3 500 až 12 000 Kč

Laparotomie (cizí těleso, torze žaludku apod.)

cca 5 000 až 23 000 Kč

Podkožní útvar na krku

cca 6 000 Kč

Otrava neznámou látkou

cca 3 500 Kč

Ruptura vazu (dle velikosti zvířete)

cca 9 000 až 27 000 Kč

Zánět v kloubu

cca 15 000 Kč

Zlomenina končetiny

cca 9 000 až 12 000 Kč

Zdroj: Ceny jsou orientační dle náhodně zvolených ceníků veterinárních ordinacií (animalclinic.cz, okvet.cz a vetcentrum.cz)

Lidé své mazlíčky upřímně milují a jde-li o jejich zdraví či dokonce život, udělají cokoliv, aby je zachránili. Většina majitelů potvrdí, že si klidně vezmou půjčku na operaci a zadluží se na dlouhé roky. Naštěstí existují možnosti, jak se na nepříjemné situace připravit.

Úspory, půjčka a pojištění domácích zvířat

Budete-li mít štěstí, čekají vás “pouze” výdaje za krmivo a občas očkování. Na horší situace je ale dobré být připraven hned od prvního dne, kde si mazlíčka dovedete domů.

Na zvláštní péči o zvíře si můžete odkládat peníze stranou. Z našetřených peněz budete financovat extra výdaje například léčbu nemoci či úrazu. Stačí jeden větší zákrok a úspory se rychle ztenčí.

Bude-li veterinární úkon stát více, můžete si vzít půjčku. V takovém případě zvažte všechna pro a proti. Zjistěte si finální náklady na operaci včetně celé léčby a zohledněte svou stávající finanční situaci. Půjčku si vezměte jen tehdy, jste-li si jisti, že ji zvládnete řádně splatit.

Jako nejrozumnější se jeví pojištění mazlíčků. Pojistit lze obvykle psy a kočky. Stojí to pár stovek měsíčně a získáte finance potřebné pro krytí léčby nenadálých nemocí a úrazů.

Shrnutí na závěr

Pojištění je dobrá věc, která vám může ušetřit spoustu peněz. Musíte však být perfektně obeznámeni s podmínkami pojištění. Při sjednání hraje roli věk a velikost psa a další parametry. Při pojistné události musí jít o nahodilou nemoc či úraz, nikoliv dědičné a degenerativní choroby. Počítat musíte také se spoluúčastí.

Půjčka by měla být pouze výjimečným řešením pro případy, kdy se na nějaký typ zákroku nevztahuje pojištění. Vůbec nejlepší je mít sjednané pojištění a ještě mít bokem vytvořenou dostatečnou finanční rezervu na jakékoliv nečekané výdaje spojené s péčí o domácího mazlíčka.

Štítky: pojištění domácích mazlíčků | pojištění psů a koček | porovnání půjček | půjčka na operaci | půjčky online | spotřebitelské půjčky

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality