Aktuality

Finanční gramotnost: Začněte děti učit hospodařit s penězi od školky

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Téměř všichni předškoláci hoří nadšením pro dětské hry a rádi se učí novým věcem včetně počítání. Jde o ideální dobu, kdy můžete své děti začít jemně připravovat na nástrahy dospěláckého života, který budou díky dobré znalosti finanční gramotnosti zvládat snáze.

Jak začít s výukou finanční gramotnosti pro děti

Děti se nerodí se znalostí hodnoty peněz, neví, kolik co stojí a že jejich vydělávání je dřina. To by jim měli vhodným způsobem vysvětlit vy - jejich rodiče. Čím dříve začnete děti seznamovat se základy finanční gramotnosti, tím lépe pro ně uděláte.

Začít můžete s tím, že dětem co nejjednodušším způsobem vysvětlíte, co to peníze jsou, kde se berou a jak fungují. Důležité je, aby už v předškolním věku děti pochopily, že utrácení je snazší než vydělávání, a že zatímco některé výdaje se zaplatit musí, jiné útraty jsou jen pro potěšení a zábavu.

Těm nejmenším, které teprve začínají pronikat do světa matematiky, čísel a počtů, prospějí hry, jež zábavným způsobem odhalují složitý svět peněz a hospodaření s nimi. Vzpomínáte například na hry Sázky a dostihy, Monopoly nebo Poštu? Vymyslet si můžete i vlastní hry, fantazii se meze nekladou. Hrajte si s nimi na obchod s hračkami či cukrárnu.

Od kdy má smysl kapesné pro děti 

S nástupem do školy můžete pomalu přejít od teorie k praktické výuce. Kapesné pro děti je efektivní způsob, jak děti učit stanovit si priority a rozlišovat mezi tím, po čem touží, co si mohou dovolit utratit a co je důležité. Někteří rodiče s kapesným začínají hned na prvním stupni, jiní doporučuji počkat až na stupeň druhý.

Výši pravidelného přídělu peněz pro dítě volte opatrně, nemělo by to být ani málo, ale ani moc. Buďte jim trpělivými rádci. O penězích se s dětmi bavte otevřeně, nedělejte z rodinných financí záhadu a nekárejte je pokaždé, když své peníze občas utratí za “hloupost”. Chybami se učí také.

Nejprve byste však dětem měli vysvětlit, na co kapesné dostávají a zároveň jim poradit, jak s penězi rozumně nakládat. Že je nemusí ihned utratit, ale mohou si korunku ke korunce střádat na něco zajímavějšího, většího a lepšího. Případně si peníze mohou rozdělit na dvě části, první na okamžitou útratu a druhou do kasičky.

Na druhou stranu nepodlehněte dětským slzám a nedávejte jim další peníze navíc, než jste stanovili. Hospodaření s penězi má svá pravidla a i malé děti rychle pochopí, co se stane, když “vydělané” peníze utratí příliš rychle, a proč je dobré mít našetřeno.

Starším dětem přenechte zodpovědnost za jejich výdaje

Více samostatnosti a přenechání části zodpovědnosti za to, co musí zaplatit a kdy, kolik stojí studium a studijní pomůcky, koníčky, ale také oblečení a jiné výdaje, naučí děti hospodařit s penězi lépe než jakékoliv teoretické vysvětlování a poučky.

Starším dětem můžete založit bankovní účet s debetní kartou, nad kterým budete mít kontrolu. Na účet jim posílejte určitou částku s tím, že bude zahrnovat i peníze na obědy ve školní jídelně, úhradu kroužků a samozřejmě i kapesné na volnu útratu. Vysvětlete jim, jak internetové bankovnictví funguje, naučte je, jak vytvořit platební příkazy atd.

Snažte se, aby děti rozuměly tomu, že v životě není nic zadarmo. Veďte je k tomu, aby byly soběstačné a dokázaly se o sebe postarat. Dospívající děti se nebojte poslat na brigádu, aby poznali, co vydělávání peněz obnáší. Naučte je, že aby si mohly koupit, co chtějí, musí nejprve vynaložit úsilí.

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit

Pomoc OSVČ postiženým novým typem koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními v podobě kompenzačního bonusu byla schválena 9. dubna 2020. Za období 12. března až 30. dubna mohou živnostníci získat až 25 000 korun. Toto pondělí vláda společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) schválila pokračování druhou vlnou programu Pětadvacítky a to konkrétně pro období 1. května až 8. červnam za stejných podmínek.

Zobrazit
Všechny aktuality