Aktuality

Naučte své děti hospodařit včas

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Současná situace je taková, že téměř každý Čech má alespoň jednu půjčku. Ve skutečnosti však existuje velké množství lidí, které má půjček více. Svou finanční situaci zvládají velmi těžko a mnohým dokonce hrozí osobní bankrot či dokonce exekuce. Finanční odborníci tvrdí, že Češi neumí s penězi hospodařit a velmi často žijí nad rámec svých finančních možnost a výdělků.

Děti a peníze v průběhu dospívání

Základní informace o hospodaření by se proto lidé měli učit již jako malé děti. Ty mají k penězům velmi přímočarý vztah. Vědí, že si za ně mohou něco koupit, ale netuší, kde se vlastně berou. Hodnota peněz je pro ně v tuto dobu jednou velkou neznámou.

Již tříleté dítě ale lze naučit jisté představě o tom, že peníze nejsou neomezené. Vhodné je malému dítěti pořídit kasičku, kam mu budou dospělí ukládat drobné mince. Za ušetřené penízky si dítě může koupit, co bude chtít. Díky tomu si uvědomí, že peníze “nelétají z nebe” a na všechno si musí “vydělat”. Postupem času si dítě začne uvědomovat hodnotu peněz a bude si vybírat, za co je utratí. Začne si tedy určovat priority.

Jakmile dítě nastoupí do školy, je vhodné stanovit kapesné. Zpočátku stačí jen pár korun týdně, přičemž je důležité kapesné vyplácet ve stejný den. Dítě bude jasně vědět, s jakou částkou, a na jak dlouho si musí vystačit. Kapesné je vhodné zvyšovat s přechodem do vyšších ročníků.

Nechte své děti “vydělávat”

Odbornicí také doporučují vymyslet činnosti, za které bude dítě dostávat finanční odměnu. Začne si díky tomu uvědomovat, že “vydělávání” peněz není jednoduchou činností. Může jít o vybrané domácí činnosti, jako je například úklid, vynášení odpadků, venčení domácích mazlíčků apod. Dítě si tak postupem času uvědomí, že všechno mít nemůže. A pokud chce něco navíc, musí se podle toho zařídit.

Pro dospívající děti také existuje široká nabídka brigád a přivýdělků, díky kterým zjistí, že “dospělácký” život není zdaleka tak snadný.

Poprvé do roku 2008 se Česká národní banka odvážila sáhnout na úrokové sazby směrem vzhůru. Tzv. základní úrokovou sazbu, která má mimo jiné vliv i na úrokové sazby spotřebitelských půjček a hypoték, zvýšila o 0,2 % na nových 0,25 %. Znamená to, že zájemce o půjčky čekají opět dražší půjčky?

Zobrazit

Chodíte každý den do práce a těšíte se na velký den, kterým je výplata? Važte si nejen své práce, ale i peněz, které za ní dostáváte. Budete-li o vydělané peníze pečovat s rozmyslem, nebudete se muset nikdy strachovat o svou budoucnost. Pomůže vám desatero spotřebitele, které platí pro spoření, investování i půjčování peněz.

Zobrazit

Češi si půjčují na bydlení a vybavení domácnosti, na auta, elektroniku, ale i na dovolené či drahé dárky. Zatímco někteří své dluhy splácí bez problémů, jiní propadají hlouběji do dluhové spirály, ze které není cesty ven. Podle odborníků je příčinou nízká finanční gramotnost.

Zobrazit

Platíte každý měsíc několik splátek? Máte dluhy, které nezvládáte splácet? Je vaše poštovní schránka plná upomínek, žalob a exekucí od věřitelů? Přestaňte si zoufat. Pomůžeme vám vaši situaci vyřešit jednou pro vždy. Nepotřebujete ručitele ani nemovitost. Zavolejte nám. Jsme vaše šance oddlužovací společnost.

Zobrazit

Život na dluh považuje za normální 85 procent Čechů. Díky půjčkám si mohou koupit vlastní byt, vybavit si domácnost, pořídit si nové auto i exotickou dovolenou. Vše je v pořádku, dokud se nedostanou do problémů se splácením. Stačí pár neuhrazených splátek a rázem se ocitnou na seznamu dlužníků.

Zobrazit

Dostat se do dluhů, z nichž není snadná cesta ven, je více než snadné. Stačí pár lehkomyslných půjček, dlouhodobá nemoc či náhlá ztráta zaměstnání a kolotoč dluhů se rozjede na plné obrátky. Jedním z možných řešení, jak se zbavit nekonečných dluhů, je osobní bankrot.

Zobrazit

V současné době si může v České republice založit bankovní účet občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem. Evropská unie nyní pracuje na nové evropské směrnici, na základě které si bude moci základní bankovní účet založit každý, kdo pobývá v Česku legálně a to včetně zájemců o azyl.

Zobrazit

Bankovní účty zdarma se pomalu a jistě stávají běžnou bankovní službou. To je sice dobrá zpráva pro zákazníky bank, bohužel to však neznamená, že banky přichází o peníze. Poplatky si jednoduše naúčtují za jiné služby a zákazník si toho mnohdy ani nevšimne.

Zobrazit
Všechny aktuality