Aktuality

Chráněný účet: Co to je, jak funguje a pro koho je určen především?

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Co je chráněný účet a k čemu slouží

Chráněný účet představuje specifický typ osobního účtu určený zadluženým osobám v exekuci. Takovým dlužníkům hrozí riziko zabavení osobního majetku a současně i obstavení účtu. Exekutoři tímto dlužníkům často zabaví podstatnou část jejich finančních prostředků.

Přitom se bohužel stává, že sáhnou i na takzvané nezabavitelné minimum, které jim však garantuje příslušný zákon. Aby k tomuto kroku nedocházelo, byl zřízen chráněný účet, který si dlužníci v exekuci mohou založit od 1. července 2021.

Jak chráněný účet funguje a v čem se liší od běžného účtu

Chráněný účet funguje de facto stejně jako klasický běžný účet. Rozdíl je v tom, že jej banka musí zřídit a vést zdarma. Další poplatky za platební transakce, zasílání výpisu a další si již účtovat může.

Oproti běžnému účtu rozdíl spočívá v tom, že jej nelze obstavit a exekutor nesmí zabavit žádné finanční prostředky, které se na něm nachází. To ale neznamená, že si zde dlužník může peníze “ulejvat”. 

Na chráněný účet je možné převádět chráněné příjmy z účtu potvrzeného exekutorem, trojnásobek životního minima a peníze související s užíváním chráněného účtu (např. odměny za platby kartou náležející k tomuto účtu).

Kdo si může chráněný účet založit a jak na to

Na chráněný účet se nevztahuje exekuce. To znamená, že dlužník má jistotu, že mu nikdo nesáhne na jeho nezabavitelné minimum a může dál využívat bezhotovostní platby a další bankovní služby. Na chráněném účtu smí dlužník disponovat pouze s chráněným příjmem.

Jaké příjmy se označují jako chráněné?

Seznam chráněných příjmu je poměrně dlouhý. Při stanovení jeho výše hraje významnou roli výpočet nezabavitelného minima. Dlužníkovi rozhodně nezůstane celá mzda.

Mezi chráněné příjmy patří například:

 • odměna z dohod mimo hlavní pracovní poměr,
 • odměna za pohotovost, 
 • odměna vyplácená členům zastupitelstva, 
 • odstupné a další podobná plnění související se ukončením zaměstnaneckého poměru či výkonu veřejné funkce, 
 • náhrada výdělku v dočasné pracovní neschopnosti, případně po jejím ukončení,
 • daňový bonus, 
 • pohledávky fyzických osob,
 • výživné,
 • dávky státní sociální podpory a pěstounské péče, 
 • náhrada mzdy nebo platu, 
 • nemocenské, 
 • podpora v mateřství, 
 • stipendia, 
 • podpora v nezaměstnanosti, 
 • výživné na nezaopatřené dítě,
 • dávky pomoci v hmotné nouzi, 
 • příspěvek na bydlení,
 • důchody,
 • výsluhový příspěvek vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů.
 

Založení chráněného účtu krok za krokem

O zřízení chráněného účtu smí požádat fyzická osoba v exekuci, jejíž běžný účet byl obstaven. Dlužníkovi jej založí banka, u níž má dlužník veden běžný, v tu dobu obstavený, účet. 

Dlužník v exekuci bude potřebovat:

 • dva platné doklady totožnosti - občanský a řidičský průkaz,
 • písemné potvrzení od všech stran, které dlužníkovi vyplácí chráněný příjem.
 

V případě většího počtu obstavených účtů se dlužník musí nejprve domluvit s osobami, které mu chráněné příjmy vyplácí, aby je posílaly na jeden vybraný účet, z něhož bude chráněný příjem každý měsíc převáděn na jeho chráněný účet. 

Všechna potvrzení musí dlužník zaslat exekutorovi nebo jinému orgánu, který obstavil účet. Poté je exekutor je poté povinen oznámit bance dlužníka číslo bankovního účtu, z něhož je chráněný příjem vyplácen, a číslo obstaveného účtu, z něhož bude dlužníkovi na chráněný účet chráněný příjem převáděn.

Nakonec dlužník požádá banku, u níž má obstavený účet, o založení chráněného účtu, a zároveň tak určí obstavený účet, z něhož bude chráněný příjem posílán. Je-li na dlužníka vedeno více exekucí, které mají na starosti různí exekutoři, může se obrátit na kteréhokoliv z nich.

Jak chráněný účet zrušit

Ke zrušení chráněného účtu dochází v momentě ukončení exekučního řízení a tedy i obstavení běžného účtu, případně na písemnou žádost uživatele. Zrušení je nutné oznámit všem osobám vyplácejícím chráněné příjmy.

Dojde-li k vytvoření nového chráněného účtu (dlužník může mít u stejné banky obstavený další účet), je dlužník tuto změnu povinen sdělit exekutorovi či jinému orgánu, který zajistí, aby se číslo nového účtu dostalo ke všem osobám nebo institucím, které dlužníkovi vyplácí chráněný příjem. 

Aktuální nastavení není domyšlené, míní odborníci

Nadace Člověk v tísni možnost zřízení chráněného účtu vítá, zároveň však přichází s jeho kritikou. 

"Samozřejmě budeme dlužníkům tuto možnost nabízet, upozorňovat na ni a pomáhat s jeho zřízením. Naši dluhový poradci však zatím evidují jen jednotky zájemců. Aktuální nastavení chráněného účtu není úplně domyšlené a je náročné vyřídit všechno potřebné," upozorňuje jeden z jejich odborníků. 

Největší problém spatřují v základní podmínce obstavení běžného účtu. To totiž může trvat až několik týdnů. Také samotné zřízení účtu chvíli trvá a během té doby může exekutor dál sáhat na dlužníkovi chráněné příjmy. Časem se však tyto “mouchy” jistě podaří vyladit. 

Štítky: dluhy | exekuce | chráněný účet | jak chránit platební karty | jak založit chráněný účet | můžu mít chráněný účet | zrušení chráněného účtu

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit

Pomoc OSVČ postiženým novým typem koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními v podobě kompenzačního bonusu byla schválena 9. dubna 2020. Za období 12. března až 30. dubna mohou živnostníci získat až 25 000 korun. Toto pondělí vláda společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) schválila pokračování druhou vlnou programu Pětadvacítky a to konkrétně pro období 1. května až 8. červnam za stejných podmínek.

Zobrazit
Všechny aktuality