Aktuality

Než požádáte o půjčku: Vylepšete si osobní skóre a připravte si nejdůležitější dokumenty

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Důležité fáze zvažování, zda je půjčku skutečně nezbytná, a výběr konkrétní půjčky, máte za sebou, chystáte se vyplnit žádost a odeslat ji poskytovateli. Neuspěchávejte to a vyhraďte si i několik dní na to, abyste byli perfektně připraveni. Nezapomeňte, že i poskytovatele půjček bude zajímat, zda jste pro ně dobrý zákazník. 

Perspektivní žadatel o půjčku získá lepší podmínky

Ať už reklamní nabídky na půjčky slibují cokoliv, banky ani nebankovní poskytovatelé nedají půjčku komukoliv. Než žádost “odklepnou”, potencionálního klienta si nejprve prověří. Tušíte vůbec, jaký je váš současný osobní, kreditní či také úvěrový, skóring? 

Všichni solidní poskytovatelé půjček se budou podrobně zajímat o osobní finanční situaci jak v současné, tak i minulé době. S výškou půjčky úměrně poroste i hloubka jejich zájmu. Mezi tím, zda žádáte o půjčku ve výši pět tisíc nebo jeden milion korun, panuje zásadní rozdíl. 

Bavíme-li se o běžných spotřebitelských půjčkách v řádu desítek až stovek tisíc korun, dobrá bonita je velmi důležitá. Platí zde nepsané pravidlo, že čím bonitnější potenciální zájemce o půjčku je, tím výhodnější podmínky má šanci získat. Je proto dobré vědět, že úvěrové skóre si lze vylepšit, a jak nejlépe na to.

Jak si vylepšit úvěrový scoring

Úvěrový scoring se netýká pouze výše příjmů. Stejně důležité jsou taktéž veškeré stále a pravidelné výdaje žadatele

Jedná se zejména o běžné výdaje za bydlení (nájem, hypotéka, služby), půjčky na auto či další spotřebitelské úvěry, ale také případné výživné na děti. Významnou roli hrají kreditní karty a kontokorenty. Není přitom důležité, zda kreditky používáte či nikoliv. Do scoringu se započítává maximální možná výše měsíční splátky. 

Podrobnému zkoumání neujde ani vaše úvěrová minulost. Neuhrazené dluhy z minulosti i problematické splácení mohou být příčinou zamítnuté žádosti o půjčku. Řádné splácení ale banky považují za dobré znamení.

Jak tyto informace využít a zvýšit šance na získání lepší půjčky?

  • Splácejte všechny stávající úvěry v řádných termínech.

  • Doplaťte a zrušte všechny kreditní karty, používané i nepoužívané. Po sjednání půjčky si je můžete zřídit, pokud trváte na finanční rezervě v této podobě. 

  • Snižte výši kontokorentu u svého bankovního účtu na rozumnou částku.

  • Dejte si do pořádku rodinné výdaje. Nabízí se například změna dodavatele energii a snížení měsíčních záloh apod.

  • Ověřte v registrech dlužníků, že nikde a nikomu nic nedlužíte.

Co je registr dlužníků a jak vám pomůže

V ČR fungují tři. Jsou to SOLUS, NRKI (pro nebankovní poskytovatelé) a BRKI (pro banky). Shromažďují negativní a některé i pozitivní informace o všech sjednaných úvěrech. Je-li na vás evidován nesplaceny dluh, poskytovatel se o něm díky těmto registrům bezpečně dozví.

Kromě údajů o půjčkách obsahují také informace o pohledávkách vůči dodavatelům energií, telekomunikačních služeb nebo státních úřadů, zejména Finančnímu úřadu, České správě a zdravotním pojišťovnám. 

Před odesláním žádosti o půjčku se nejprve ujistěte, že na vás nevyskočí žádný “kostlivec z skříně”. Požádejte za menší poplatek o výpis z registru a získejte stoprocentní jistotu, že je váš štít čistý. Tento krok vám ušetří spoustu času a starostí.

Připravte si potřebné doklady a dokumenty předem

K běžně půjčce jsou standardně potřeba dva hlavní doklady: jeden až dva osobní doklady a potvrzení o výši příjmu. Žádný solventní poskytovatel půjčky neposkytne úvěr osobě bez stálého zaměstnání.

Pozor na platnost u osobních dokladů

U požadavků na osobní doklady se nejčastěji dokládá občanský průkaz a řidičský průkaz, případně cestovní pas. 

Ujistěte se, že jsou použité doklady platné. Lidé si často i několik let nevšimnou, že fungují s prošlou občankou či řidičákem. Nejenže vám s prošlými doklady nebude půjčka poskytnuta, ale také vám hrozí pokuta za neplatný osobní doklad.

Potvrzení o výši trvalého příjmu

Druh potvrzení o příjmu závisí na poskytovateli půjčky a výši půjčky. Někdy stačí tři poslední výpisy z bankovního účtu. Jistotu představuje potvrzení o výši trvalého příjmu vystavené zaměstnavatelem nebo daňové přiznání u OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná).

Myslíte si, že jste připraveni? 

Zkuste ještě jeden tip. Každé osobní skóre vylepší vyšší příjem nebo příjem navíc. Nemusíte hned hledat další práci nebo brigádu. Raději požádejte o zvýšení platu. Třeba to vyjde ;)

Štítky: podmínky hypoték | potvrzení o výši příjmu | Půjčka peněz | půjčky

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit

Pomoc OSVČ postiženým novým typem koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními v podobě kompenzačního bonusu byla schválena 9. dubna 2020. Za období 12. března až 30. dubna mohou živnostníci získat až 25 000 korun. Toto pondělí vláda společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) schválila pokračování druhou vlnou programu Pětadvacítky a to konkrétně pro období 1. května až 8. červnam za stejných podmínek.

Zobrazit
Všechny aktuality