Aktuality

Co jsou úvěrové registry, k čemu slouží a jaké informace vám poskytnou

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Co jsou registry dlužníky a k čemu slouží

Registry jsou databáze shromažďující podrobné informace o platební historii a morálce klientů bank, nebankovních úvěrových a leasingových společností, telekomunikačních společností i dodavatelů energií. Objem a rozsah informací se odvíjí od konkrétního  registru.

Seznam oficiálně uznávaných registrů dlužníků v ČR: 

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)

  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

  • Centrální registr úvěrů (CRÚ)

  • Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům (SOLUS)

Nahlédnutím do vybraného registru společnosti zjistí, zda zájemce své závazky splácí řádně či má se splácením potíže a jak obsáhlé. Jeví-li se žadatel jako rizikový, je to pádný důvod k zamítnutí jeho žádosti o půjčku. 

Úvěrové registry ale mohou mít i pozitivní vliv. Je-li platební historie žadatele dobrá, může mu oslovený poskytovatel nabídnout lepší úvěrové podmínky než v případě zájemce s horší bonitou.

Co konkrétně se z úvěrových registrů dozvíte

Do registrů nemusí nahlížet pouze poskytovatelé úvěrů a služeb. Možnost prověřit si svou historii nabízí samotným klientům formou výpisu, který může sloužit například k prokázání bezdlužnosti. Poplatek za zaslání výpisu se dle vybraného registru a formy zaslání pohybuje od 149 Kč do 400 Kč. Rozsah informací se rovněž může lišit dle registru. Jak?

BRKI a NRKI

Obsahují pozitivní i negativní informace, které se týkají finančních závazků klientů vůči bankám (BRKI) nebo nebankovním společnostem (NRKI). Poskytují informace o bankovních i nebankovních půjčkách a průběhu jejich splácení.

CRÚ

Registr spravuje Česká národní banka. Eviduje informace poskytované všemi bankami a pobočkami zahraničních bank, které působí na českém území. Neobsahuje údaje o spotřebitelských úvěrech a hypotéka fyzických osob. Najdete zde informace o úvěrových závazcích fyzických osob, podnikatelů a právnických osob.

SOLUS

Sdružuje banky a úvěrové společnosti, stavební spořitelny, distributory energií i mobilní operátory. Poskytuje negativní záznamy o klientech, kteří se splácením závazkům mají problémy nebo je vůbec nesplácí. Jsou zde evidovány nejen nesplácené půjčky, ale taktéž nesplácené účty za telefon, televizi, internet, elektřinu, plyn a podobně.

V čem jsou rizikové půjčky bez registru

Půjčky bez registru naleznete výhradně v nabídkách některých nebankovních společností. Ačkoliv zní možnost získání půjčky i s negativním záznamem v registru lákavě a jednoduše, může taková půjčka prohloubit již existující finanční problémy.

Registry dlužníků chrání i vás, žadatele, před tím, abyste zbytečně neriskovali předlužení a osobní finanční úpadek. V případě potíže se raději obraťte na neziskové poradny, které vám ochotně a zadarmo pomohou najít vhodnější a bezpečnější řešení.

Štítky: půjčky

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit
Všechny aktuality