Aktuality

Úvěrové registry. Co vše Vám prozradí?

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Úkolem těchto registrů je hlídání bonity klientů pro potřeby finančních společností. Ty si tak snad ověří, jakou úvěrovou historii má konkrétní žadatel o půjčku. A jak se do registru člověk dostane? Každý člověk v České republice, který má půjčku, kreditní kartu, hypotéku či leasing nebo v minulosti pouze žádal o některý z úvěrů, je zapsán v registru dlužníků. Banka či jiná úvěrová společnost si velmi snadno zjistí, zda má žadatel pozitivní či negativní úvěrovou historii. Na základě získaných informací se poskytovatel mnohem snáze rozhodne, zda úvěr poskytne či nikoliv.

Znáte svou úvěrovou historii?

Spousta lidí se domnívá, že své závazky znají velmi dobře. Přece musí vědět, co splácí a zda někde dluží. Pravda je však taková, že většina lidí ani netuší, že je jejich jméno v registru zapsané. Při žádosti o hypotéku nebo jiný větší úvěr jsou poté nemile překvapení. Stačí o pár dní později uhrazená splátka a nebo minusový stav na bankovním účtu a ihned máte v registru negativní záznam. A právě proto se čas od času vyplatí, když si prověříte sami sebe.

Úvěrové registry v České republice

V České republice existují celkem tři úvěrové registry, které jsou uznávané a používané bankovními i nebankovními společnostmi. Jedná se o:

Bankovní registr klientských informací (BRKI) – Údaje o svých klientech, kterým poskytly půjčku či jiný typ úvěru, sem dodávají výhradně banky. Jedná se o pozitivní i negativní registr. To znamená, že registr obsahuje informace o všech úvěrech, které u členských bank využíváte, a to jak splácených, tak i nesplácených.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI) – Údaje sem zasílají nebankovní úvěrové a leasingové společnosti. Opět se jedná o pozitivní i negativní registr a obsahuje tedy informace o všech úvěrech, které u členských bank využíváte, a to jak splácených, tak i nesplácených.

Tyto dva registry provozuje a spravuje jedna společnost CRIF – Czech Credit Bureau. I přes tento fakt není možné požádat o jednu shrnující zprávu z obou registrů. O úvěrovou zprávu si však nově můžete zažádat jednoduše na stránkách www.kolikmam.cz. Zpráva Vám poté bude za poplatek 160 korun nebo 200 korun zaslaná na Vaši poštovní či e-mailovou adresu. On-line verzi si však musíte nechat potvrdit na Czech Pointu, pokud byste ji chtěli použít jako oficiální dokument.

SOLUS – Členy jsou banky i nebankovní úvěrové společnosti (ne však všechny), ale také mobilní operátoři nebo prodejci energií. Jedná se o kombinaci pozitivního a negativního registru. U některých společností totiž shromažďuje pouze záznamy s prodlením se splátkami, u jiných (zvláště finančních) i stávající a historické závazky.

Získat úvěrovou zprávu z tohoto registru je možné pouze písemně. Žádost musí být navíc úředně ověřená. Výpis je doručen během následujících tří týdnů.

Štítky: půjčky

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit
Všechny aktuality