Aktuality

Výhody a nevýhody nákupu na splátky

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Současná doba umožňuje nakupování na splátky nejen v kamenných obchodech, ale také online. Nejlepší možností je nákup na splátky s nulovým nebo minimálním přeplacením. Takto výhodně půjčky jsou však k dispozici jen zřídka.

Vánoční šílenství

Typickým příkladem, kdy se nákupy na splátky mohou změnit ve finanční problém, jsou Vánoce. Lidé utrácí více než obvykle, a často si na dárky berou úvěry. Je však takové zadlužení nutné? Úvěry či kreditní karty mohou být vítaným pomocníkem. Jejich využívání by však mělo být kontrolované a zodpovědné. Počáteční radost ze snadno nabyté věci se totiž může velmi rychle vytratit s vysokými měsíčními splátkami.

Nakupování spotřebitelského zboží, které není zcela potřebné, na dluh je odborníky doporučeno v případě přesahu do následujících dvou měsíců. V případě, že i přesto uvažujete o dlouhodobější půjčce, podívejte se po akcích a výhodných nabídkách. Rozhodně nesahejte po první nabídce, která se Vám naskytne. Máte-li nabídek více, porovnejte je mezi sebou.

Pozor na vysokou reálnou sazbu (RPSN)

RPSN je hodnota, která určuje výhodnost půjčky, přičemž zahrnuje veškeré náklada spojené s půjčkou. Půjčky s nízkou reálnou sazbou (RPSN) bohužel nejsou zrovna obvyklé. To platí spíše pro půjčky mezi kamarády či rodinou. Půjčky od obchodníků zadarmo nejsou a hodnota RPSN se obvykle případech pohybuje i nad 20 procent ročně.

Existují různé splátkové varianty

Vybírat si můžete také z několika možností způsobů splácení. Podívejme se, jaké možnosti jsou nyní aktuální. Nejčastějším způsobem je varianta 1/10 bez akontace - zboží zaplatíte v 11 splátkách a navíc uhradíte pouze 10 procent z ceny zboží. Poskytovatelé velmi často nabízí možnost odložení první splátky až o několik měsíců.

Příklad:

Zákazník zakoupil notebook za 9 990 korun a rozhodl se na počátku zaplatit nulovou přímou platbu a rozložit splátky do 12 měsíců. Parametry půjčky by byli následující:

 • cena zboží: 9 990 korun
 • přímá platba 0 korun
 • doba splácení 12 měsíců
 • výše pravidelné měsíční splátky 970 korun
 • vúroková sazba 25,13 % p.a.
 • RPSN 28,23 %
 • celková částka 11 640 korun
 • Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

  Zobrazit

  Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

  Zobrazit

  Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

  Zobrazit

  Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

  Zobrazit

  Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

  Zobrazit

  Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

  Zobrazit

  V lednu 2019 poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která začne platit od letošního léta. Lidé, kteří se nachází v úpadku nebo jim hrozí, by si měli polepšit. Podmínky pro oddlužení se zmírní a zvedla se tzv. nezabavitelná částka, kterou si dlužník v insolvenci smí ponechat.

  Zobrazit

  Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

  Zobrazit
  Všechny aktuality