Aktuality

Výhody a nevýhody nákupu na splátky

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Nákupy na splátky spotřebitelům umožňují nákup zboží, za které v daný moment nemohou uhradit plnou cenu. Vychytáte-li správný moment, podmínky mohou být někdy i výhodnější než při jednorázové platbě. To však neznamená, že nakupovat na splátky může kdokoliv. Spotřebitel musí splňovat nastavené podmínky jako u klasických půjček.

Jak nákupy na splátky fungují

Některé obchody umožňují nákupy na splátky.Většinou se jedná o obchody s elektronikou a spotřebním zbožím, tedy spíše o dražší zboží v hodně tisíců až desítek tisíc. Zákazník za vybrané zboží nezaplatí ihned na místě, ale obchodník platbu rozdělí do více splátek, které navýší o domluvenou odměnu.

V podstatě se jedná o specifický spotřebitelský úvěr. U klasického úvěru by zákazník podal žádost o půjčku, a až poté šel s penězi do obchodu. V tomto případě obchodník s vybraným poskytovatelem spolupracuje a půjčky poskytuje jeho jménem ve svém obchodě. Je to výrazně jednodušší a rychlejší proces.

Nakupovat na splátky lze osobně nebo přes internet

Stejně jako klasické půjčky, i nákupy na splátky lze řešit osobně v kamenných obchodech či formou nákupu na splátky přes internet. Důležité je, aby vybraný obchodník tento způsob platby umožňoval. Jinak zde platí podobná pravidla jako u spotřebitelských půjček.

Žádost i vyřízení splátkového úvěru se vyřizuje buď v obchodě nebo online. Celý proces trvá několik minut. Seriózní obchodník si vyžádá doklady totožnosti a dokumenty o výši příjmu. Následuje krátký schvalovací proces, během něhož si ověří zákazníkovu bonitu. Je-li vše v pořádku, cestě v nákupu vybraného zboží nic nebrání. 

Nákupy na splátky bez navýšení i s vysokým úrokem

Při nákupu potřebného zboží se vyplatí nespěchat a projít si více nabídek. Narazit můžete i na akční nabídky, konkrétně nákupy na splátky bez navýšení. Za zboží zaplatíte stejnou částku jako při jednorázové platbě na místě.

Opačným případem jsou předražené nákupy na splátky, tedy s vysokým úrokem, kdy za zboží zaplatíte výrazně více. Obchodníka proto vybírejte pečlivě. Platí to zejména v případě online nákupů. Je doporučeno e-shopy nejprve prověřit například skrze uživatelské recenze. Velký pozor dávejte u nabídek, které se snaží zákazníky lákat na podezřelé snadné nákupy na splátky bez nahlížení do registru.

Na co si dávat pozor

Nákupy na splátky mají řadu úskalí. Značně zjednodušený proces svádí k nákupu věcí, které jsou nepotřebné a zbytečné, nebo k unáhlenému výběru obchodníka. Vy si pouze vyberete zboží, podepíšete smlouvu a o vše ostatní se postará obchodník.

Jenomže jako každá půjčka jsou také nákupy na splátky spojeny s úrokem a někdy i dalšími poplatky. Předtím než smlouvu podepíšete, zamyslete se, zda vybrané zboží potřebujete a zajímejte se o podmínky splácení.

U nákupu na splátky bez navýšení kromě nulového úroku sledujte, zda se k němu nepojí jiné poplatky. Ty by totiž zdánlivě lacinou půjčku mohly značně prodražit.

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit
Všechny aktuality