Aktuality

Výhody a nevýhody nákupu na splátky

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

Současná doba umožňuje nakupování na splátky nejen v kamenných obchodech, ale také online. Nejlepší možností je nákup na splátky s nulovým nebo minimálním přeplacením. Takto výhodně půjčky jsou však k dispozici jen zřídka.

Vánoční šílenství

Typickým příkladem, kdy se nákupy na splátky mohou změnit ve finanční problém, jsou Vánoce. Lidé utrácí více než obvykle, a často si na dárky berou úvěry. Je však takové zadlužení nutné? Úvěry či kreditní karty mohou být vítaným pomocníkem. Jejich využívání by však mělo být kontrolované a zodpovědné. Počáteční radost ze snadno nabyté věci se totiž může velmi rychle vytratit s vysokými měsíčními splátkami.

Nakupování spotřebitelského zboží, které není zcela potřebné, na dluh je odborníky doporučeno v případě přesahu do následujících dvou měsíců. V případě, že i přesto uvažujete o dlouhodobější půjčce, podívejte se po akcích a výhodných nabídkách. Rozhodně nesahejte po první nabídce, která se Vám naskytne. Máte-li nabídek více, porovnejte je mezi sebou.

Pozor na vysokou reálnou sazbu (RPSN)

RPSN je hodnota, která určuje výhodnost půjčky, přičemž zahrnuje veškeré náklada spojené s půjčkou. Půjčky s nízkou reálnou sazbou (RPSN) bohužel nejsou zrovna obvyklé. To platí spíše pro půjčky mezi kamarády či rodinou. Půjčky od obchodníků zadarmo nejsou a hodnota RPSN se obvykle případech pohybuje i nad 20 procent ročně.

Existují různé splátkové varianty

Vybírat si můžete také z několika možností způsobů splácení. Podívejme se, jaké možnosti jsou nyní aktuální. Nejčastějším způsobem je varianta 1/10 bez akontace - zboží zaplatíte v 11 splátkách a navíc uhradíte pouze 10 procent z ceny zboží. Poskytovatelé velmi často nabízí možnost odložení první splátky až o několik měsíců.

Příklad:

Zákazník zakoupil notebook za 9 990 korun a rozhodl se na počátku zaplatit nulovou přímou platbu a rozložit splátky do 12 měsíců. Parametry půjčky by byli následující:

 • cena zboží: 9 990 korun
 • přímá platba 0 korun
 • doba splácení 12 měsíců
 • výše pravidelné měsíční splátky 970 korun
 • vúroková sazba 25,13 % p.a.
 • RPSN 28,23 %
 • celková částka 11 640 korun
 • Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

  Zobrazit

  Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

  Zobrazit

  Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

  Zobrazit

  V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

  Zobrazit

  Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

  Zobrazit

  Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

  Zobrazit

  Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

  Zobrazit

  Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

  Zobrazit
  Všechny aktuality