Aktuality

Výhody a nevýhody nákupu na splátky

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Nákupy na splátky spotřebitelům umožňují nákup zboží, za které v daný moment nemohou uhradit plnou cenu. Vychytáte-li správný moment, podmínky mohou být někdy i výhodnější než při jednorázové platbě. To však neznamená, že nakupovat na splátky může kdokoliv. Spotřebitel musí splňovat nastavené podmínky jako u klasických půjček.

Jak nákupy na splátky fungují

Některé obchody umožňují nákupy na splátky.Většinou se jedná o obchody s elektronikou a spotřebním zbožím, tedy spíše o dražší zboží v hodně tisíců až desítek tisíc. Zákazník za vybrané zboží nezaplatí ihned na místě, ale obchodník platbu rozdělí do více splátek, které navýší o domluvenou odměnu.

V podstatě se jedná o specifický spotřebitelský úvěr. U klasického úvěru by zákazník podal žádost o půjčku, a až poté šel s penězi do obchodu. V tomto případě obchodník s vybraným poskytovatelem spolupracuje a půjčky poskytuje jeho jménem ve svém obchodě. Je to výrazně jednodušší a rychlejší proces.

Nakupovat na splátky lze osobně nebo přes internet

Stejně jako klasické půjčky, i nákupy na splátky lze řešit osobně v kamenných obchodech či formou nákupu na splátky přes internet. Důležité je, aby vybraný obchodník tento způsob platby umožňoval. Jinak zde platí podobná pravidla jako u spotřebitelských půjček.

Žádost i vyřízení splátkového úvěru se vyřizuje buď v obchodě nebo online. Celý proces trvá několik minut. Seriózní obchodník si vyžádá doklady totožnosti a dokumenty o výši příjmu. Následuje krátký schvalovací proces, během něhož si ověří zákazníkovu bonitu. Je-li vše v pořádku, cestě v nákupu vybraného zboží nic nebrání. 

Nákupy na splátky bez navýšení i s vysokým úrokem

Při nákupu potřebného zboží se vyplatí nespěchat a projít si více nabídek. Narazit můžete i na akční nabídky, konkrétně nákupy na splátky bez navýšení. Za zboží zaplatíte stejnou částku jako při jednorázové platbě na místě.

Opačným případem jsou předražené nákupy na splátky, tedy s vysokým úrokem, kdy za zboží zaplatíte výrazně více. Obchodníka proto vybírejte pečlivě. Platí to zejména v případě online nákupů. Je doporučeno e-shopy nejprve prověřit například skrze uživatelské recenze. Velký pozor dávejte u nabídek, které se snaží zákazníky lákat na podezřelé snadné nákupy na splátky bez nahlížení do registru.

Na co si dávat pozor

Nákupy na splátky mají řadu úskalí. Značně zjednodušený proces svádí k nákupu věcí, které jsou nepotřebné a zbytečné, nebo k unáhlenému výběru obchodníka. Vy si pouze vyberete zboží, podepíšete smlouvu a o vše ostatní se postará obchodník.

Jenomže jako každá půjčka jsou také nákupy na splátky spojeny s úrokem a někdy i dalšími poplatky. Předtím než smlouvu podepíšete, zamyslete se, zda vybrané zboží potřebujete a zajímejte se o podmínky splácení.

U nákupu na splátky bez navýšení kromě nulového úroku sledujte, zda se k němu nepojí jiné poplatky. Ty by totiž zdánlivě lacinou půjčku mohly značně prodražit.

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Zobrazit

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Zobrazit

Pro mnoho lidí auto představuje jediný rozumný způsob, jak každodenním dojížděním nezabít polovinu dne. Nákup auta, ať už nového nebo ojetého, však něco stojí. Kde na auto vzít peníze a nekrást?

Zobrazit

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality