Aktuality

Co je rychlá půjčka, kdy může pomoci a na co dát pozor

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Co je rychlá půjčka

Rychlé půjčky jsou doménou nebankovních poskytovatelů. Tyto půjčky zároveň najdete pod různými názvy, nejčastěji pojmenované jako malé půjčky nebo půjčky před výplatou. Mezi vlastnosti, podle nichž rychlou půjčku poznáte, patří:

  • nižší výše půjčky - od 1 000 Kč do 20 000 Kč (občas lze narazit na vyšší částky),
  • krátká doba splatnosti - obvykle do 30 dní s možností prodloužení, 
  • vyšší úrokové sazby - nebo poplatek za každých půjčených 1 000 Kč,
  • široká dostupnost - půjčka je nabízena i osobám s horší bonitou,
  • minimální administrativa - ke sjednání mnohdy stačí jen osobní doklad,
  • vysoká rychlost vyřízení - celý proces může trvat jen několik minut.

Výhody a nevýhody rychlých půjček

Z výhod zmíníme především dobrou dostupnost, minimální papírování a rychlé vyřízení. Rychlá půjčka online nabízí finanční pomoc v situacích, kdy potřebujete nejlépe ihned několik tisíc na výdaje, jejichž platbu nelze odkládat. Nejčastěji se jedná o účty za energie nebo nákup nového spotřebiče.

Jako hlavní nevýhody je nutné zmínit krátkou dobu splatnosti a vyšší úrok či poplatek. Chcete-li se vyhnout potížím, musíte si být jistí, že půjčku v plné výši splatíte v řádném termínu. Jinak můžete očekávat sankce za prodlení a porušení smluvních podmínek. Stačí málo a rychlá půjčka se i několikanásobně prodraží.

Jak rychlá půjčka funguje

Ke sjednání rychlé půjčky stačí připojení k internetu. Praktické služby poskytují online srovnávače půjček, kde si porovnáte aktuální nabídky od různých společností a o vybranou půjčku můžete ihned požádat. Někteří poskytovatelé fungují nonstop a tak můžete získat rychlou půjčku klidně i o víkendu.

Nejprve vyplníte žádost, k níž přiložíte kopii jednoho nebo dvou dokladů totožnosti a k tomu doklad o průměrné výši měsíčního příjmu. Následuje rozhodovací proces. Pokud jím projdete, na e-mail vám dorazí smlouva, kterou online potvrdíte (např. pomocí zaslaného kódu v SMS zprávě). Ihned poté jsou peníze převedeny na váš bankovní účet.

Na co dávat pozor, když žádáte o rychlou půjčku ještě dnes

U rychlé půjčky se může zdát, že nabízí jednoduché řešení situace, kdy se vám před výplatou nedostává dostatek peněz. Aby tomu tak skutečně bylo, myslete na zásady bezpečného půjčování. Zvýšenou opatrnost věnujte nabídkám na rychlé půjčky bez registru a půjčky bez doložení příjmu.

Ujistěte se, že pro váš problém neexistuje vhodnější řešení, a že máte dostatečný příjem, abyste půjčku splatili z příští výplaty. Pozornost věnujte výběru půjčky a vždy si prověřte poskytovatele. Nikdy neplaťte poplatky předem a vyhýbejte se společnostem, které tlačí na podpis smlouvy, jejich podmínky jsou nejasné nebo na pohled nevýhodné.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality