Aktuality

Co je odměna za předčasné splacení úvěru, a které banky ji stále nabízí

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Bankovní i některé nebankovní společnosti se prostřednictvím odměňování, nikoliv jen sankcí za prodlení se splácením, rozhodly klienty motivovat půjčky splácet včas. Bonus si však klient musel zasloužit. Nárok na odměnu ztratil hned, jakmile podmínky splácení porušil.

Co je odměna za včasné splacení

Nejčastěji banky sází na nabídku finanční úspory. Po určité době řádného splácení úvěru může být klientovi vráceno několik splátek zpět. Počet vrácených splátek závisí na výši půjčky a délce splatnosti. Jiné klientům za odměnu garantují nižší úrokovou sazbu. Jako bonus za včasné splácení některé nabízí například pojištění schopnosti splácet zdarma.

Se získáním odměny se pojí celá řada podmínek, které se liší banka od banky. Většina z nich získání bonusu podmiňuje nejen dodržením splátkového kalendáře, ale také tím, že půjčka nesmí mít splacena dříve. Liší se i tolerance míry pochybení. Některé banky tolerují několikadenní zpoždění, jiné trvají na striktním dodržení podmínek.

Které banky odměnu za řádné splácení nabízí v současné době:

 • Air Bank nabízí bonusovou úrokovou sazbu.
 • Česká spořitelna vrací zpět až 15 splátek.
 • UniCredit Bank nabízí odměnu ve výši až 12 000 Kč.

V současné době banky tento typ odměny omezují. Většina se soustředí na stabilně výhodné podmínky.

Co je předčasné splacení úvěru a u koho je zdarma

Mezi další benefity, jež nabízí stále více bank i nebankovních společností, patří mimořádné splátky a předčasné splacení zdarma. Oba úkony byly v minulosti zpoplatněny a ne málo, dokud s jeho regulací nepřišel nový zákon o spotřebitelském úvěru.

Aktuálně mimořádné splátky a předčasné splacení zdarma nabízí například:

 • Air Bank
 • Raiffeisenbank
 • Zonky
 • ČSOB
 • Komerční banka
 • mBank
 • Fio banka

Poplatek stanovený zákonem si dál účtují například:

 • MONETA Money Bank
 • UniCredit Bank
 • Česká spořitelna
 • Oberbank

Při výběru půjčky se nezaměřujte pouze na jeden výhodný parametr, který poskytovatel půjčky vypichuje, sledujte ideálně všechny. Bonus za řádné splácení, který nakonec nemusíte vůbec získat, zastíní rozumný úrok, nulové poplatky za sjednání půjčky, mimořádné splátky i předčasné splacení a další benefity. S výběrem vám pomůže naše online srovnání půjček.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality