Aktuality

Co je odměna za předčasné splacení úvěru, a které banky ji stále nabízí

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Bankovní i některé nebankovní společnosti se prostřednictvím odměňování, nikoliv jen sankcí za prodlení se splácením, rozhodly klienty motivovat půjčky splácet včas. Bonus si však klient musel zasloužit. Nárok na odměnu ztratil hned, jakmile podmínky splácení porušil.

Co je odměna za včasné splacení

Nejčastěji banky sází na nabídku finanční úspory. Po určité době řádného splácení úvěru může být klientovi vráceno několik splátek zpět. Počet vrácených splátek závisí na výši půjčky a délce splatnosti. Jiné klientům za odměnu garantují nižší úrokovou sazbu. Jako bonus za včasné splácení některé nabízí například pojištění schopnosti splácet zdarma.

Se získáním odměny se pojí celá řada podmínek, které se liší banka od banky. Většina z nich získání bonusu podmiňuje nejen dodržením splátkového kalendáře, ale také tím, že půjčka nesmí mít splacena dříve. Liší se i tolerance míry pochybení. Některé banky tolerují několikadenní zpoždění, jiné trvají na striktním dodržení podmínek.

Které banky odměnu za řádné splácení nabízí v současné době:

 • Air Bank nabízí bonusovou úrokovou sazbu.
 • Česká spořitelna vrací zpět až 15 splátek.
 • UniCredit Bank nabízí odměnu ve výši až 12 000 Kč.

V současné době banky tento typ odměny omezují. Většina se soustředí na stabilně výhodné podmínky.

Co je předčasné splacení úvěru a u koho je zdarma

Mezi další benefity, jež nabízí stále více bank i nebankovních společností, patří mimořádné splátky a předčasné splacení zdarma. Oba úkony byly v minulosti zpoplatněny a ne málo, dokud s jeho regulací nepřišel nový zákon o spotřebitelském úvěru.

Aktuálně mimořádné splátky a předčasné splacení zdarma nabízí například:

 • Air Bank
 • Raiffeisenbank
 • Zonky
 • ČSOB
 • Komerční banka
 • mBank
 • Fio banka

Poplatek stanovený zákonem si dál účtují například:

 • MONETA Money Bank
 • UniCredit Bank
 • Česká spořitelna
 • Oberbank

Při výběru půjčky se nezaměřujte pouze na jeden výhodný parametr, který poskytovatel půjčky vypichuje, sledujte ideálně všechny. Bonus za řádné splácení, který nakonec nemusíte vůbec získat, zastíní rozumný úrok, nulové poplatky za sjednání půjčky, mimořádné splátky i předčasné splacení a další benefity. S výběrem vám pomůže naše online srovnání půjček.

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit

Největší lákadlo, které poskytovatelé půjček s oblibou používají, je úroková sazba. Na první pohled nízký úrok ale nemusí značit levnou půjčku. Proto je při výběru správné půjčky nutné porovnat i ostatní parametry a nezapomenout zahrnout i osobní finanční poměry.

Zobrazit

Z průzkumu provedeného v říjnu 2022 Českou bankovní asociací a agenturou Ipsos vyplynula celá řada zajímavých informací, které se týkají přístupu Čechů k půjčkám. Ten se za poslední rok hodně změnil. Může za to zejména složitá ekonomická situace.

Zobrazit

Exekuce patří až ke krajním řešením, k nimž při troše snahy nemusí vůbec dojít. Stačí zodpovědně hospodařit s vlastními financemi, mít v malíku finanční gramotnost, šetřit a k půjčkám přistupovat s maximální obezřetností. Jak toho dosáhnout?

Zobrazit
Všechny aktuality