Aktuality

Půjčka na dovolenou: Ano nebo ne? Kdy je lepší se půjčce obecně vyhnout?

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Půjčku na dovolenou odmítá 94 % Čechů

Průzkum vypracovaný agenturou STEM/MARK pro společnost KRUK z roku 2020 se týkal mladých Čechů a jejich pohledu na půjčky na dovolenou. Češi ve věku od 18 do 30 let jsou zodpovědní. Pouze 6 % z nich by uvažovalo o půjčce na dovolenou a v případě horší finanční situace výdaje na cestování omezují jako první.

„Odmítání dovolených na dluh a omezení výdajů na cestování svědčí o zodpovědnosti mladých lidí při řízení vlastních financí. Když si půjčují, jde v naprosté většině o hypotéky a úvěry spojené s vlastním bydlením. Když se dostanou do finančních potíží, omezí jako první výdaje na dovolenou, náklady na kulturu a zábavu, oblečení a zboží dlouhodobé spotřeby a až jako poslední výdaje na vzdělání a zájmové aktivity dětí,“ uvedla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK v tiskové zprávě.

Pokud si Češi půjčku na dovolenou vezmou, nejčastěji se jedná o mladé muže ve věku 18 až 22 let se základním vzděláním. Většinou žádají o nižší částky do 10 000 Kč. Větší ochotu půjčit si na dovolenou projevují také studenti, podnikatelé a OSVČ.

Kdy mohou být půjčky na dovolenou nebezpečné

Dle obecně uznávaných zásad bezpečného půjčování platí, že půjčovat byste si měli pouze na důležité, potřebné a nezbytné věci do výše, kterou jste schopni bez problémů splácet. Účel půjčky by měl být dlouhodobého rázu a ideálně by měl překonat délku splácení půjčky.

Půjčky na dovolenou toto kritérium nesplňují. Běžná dovolená trvá jen několik dní, nejdéle týdnů. Není nezbytná, ani důležitá. Drahou dovolenou lze nahradit levnější alternativou. Půjčku však budete splácet několik měsíců až let v závislosti na její výši a výši měsíčních splátek.

Neuvážené půjčky na dovolenou mohou způsobit neúměrné zadlužení. Následné potíže se splácením pak mohou dlužníka dovést až na hranici chudoby a úpadku, který končí insolvencí nebo exekucí.

Na co dalšího není dobré si brát půjčku:

  • drahou elektroniku (mobilní telefony, tablety, TV),
  • vánoční a jiné dárky,
  • značkové oblečení a obuv,
  • zkrášlující kosmetické úpravy a operace,
  • splátky předchozích půjček.

NÁŠ TIP: Šetřete si na dovolenou po celý rok. Podle toho, na kolik vás dovolená vyjde, si každý měsíc odkládejte stranou určitou částku. Čím dříve začnete, tím lepší dovolenou si budete moci dopřát a hlavně bez dluhů.

Když půjčku, tak na na bydlení nebo vzdělání

Půjčky mohou být nápomocné a bezpečné pouze tehdy, pokud si člověk důkladně rozmyslí účel využití, výši půjčky a nepodcení její výběr.

Za správné jsou považované půjčky na bydlení, studium a vzdělání. Následují půjčky na rozjezd, rozvoj a podporu vlastního podnikání, na rodinné nebo podnikatelské auto a nezbytné spotřební zboží do domácnosti, jako je například pračka nebo lednička.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality