Aktuality

5 kroků, jak si správně vybrat nejvýhodnější půjčku

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Podpisu smlouvy o půjčce by měla vždy předcházet úvaha, zda půjčku vůbec potřebujete a kolik si můžete půjčit. Při samotném výběru se vyplatí využít online srovnání půjček.

Spočítejte si, zda na půjčku máte

Vždy si nejprve spočítejte, zda předpokládanou půjčku zvládnete splácet řádně s ohledem na vaše stávající příjmy a výdaje. Úvěrová kalkulačka vám pomůže s výpočtem výše půjčky, navrhne rozumnou dobou splatnosti i odpovídající výši měsíční splátky.

Porovnejte si nabídky na půjčky online

Sáhnout po první nabídce by byla chyba. Porovnejte si mezi sebou několik půjček, které odpovídají vašim potřebám a možnostem. Tento úkol vám usnadní online srovnání, které vám připraví porovnání konkurenčních nabídek od ověřených bank a nebankovních společností na míru.

Zaměřte se na RPSN a poplatky

Úrok není nejdůležitějším kritériem, na který byste se při výběru půjčky měli spoléhat. Výhodnost úvěru mnohem lépe dosvědčí hodnota RPSN, která zahrnuje veškeré náklady spojené s půjčkou. 

Sledujte, jaké poplatky se k dané půjčce vztahují. Může jít o poplatek za sjednání, vedení, mimořádnou splátku, předčasné splacení úvěru a jiné. Pozornost byste měli věnovat i sankcím, které si poskytovatel naúčtuje v případě vašeho prodlení se splácením.

Prověřte si poskytovatele půjčky

O poskytovateli půjčky je doporučeno zjistit si podrobnosti. Kromě toho, že by měl splňovat zákonné podmínky a disponovat licencí od ČNB, se vyplatí vědět, jak komunikuje se svými klienty nebo jak řeší případné problémy. Informace naleznete na stránkách poskytovatelů, v recenzích a internetových diskusí.

NÁŠ TIP: Seznam všech poskytovatelů bankovních i nebankovních půjček, kteří jsou držiteli licence ČNB, naleznete na webových stránkách ČNB.

Přečtěte si smlouvu o půjčce a její podmínky

Máte-li ve výběru půjčky jasno, následuje poslední důležitý krok. Tím je podpis smlouvy. Než tak učiníte, smlouvu si důkladně přečtěte.

Musí obsahovat všechny parametry půjčky včetně podmínek splácení, což jsou výše půjčky, celková částka, úroková sazba a RPSN, výše a termíny měsíčních splátek, délka splácení, podmínky předčasného splacení úvěru, co se stane při prodlení se splácením, právo na odstoupení od smlouvy a další.

Pozor dávejte na komplikované a nesrozumitelné texty, právní kličky a poznámky pod čarou. Nejlepší smlouvy jsou stručné, přehledné a srozumitelné. V případě nejasností se obraťte na poskytovatele a nechte si vše vysvětlit. Nikdy nepodepisujte smlouvu pod nátlakem a bez poskytnutí možnosti si smlouvu v klidu prostudovat.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit

Nejčastěji se na splátky kupuje elektronika a domácí spotřebiče. Když se rozbijí a na nákup nových nestačí úspory, jeví se tato možnost jako ideální. Jak nákupy na splátky fungují, kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Zobrazit
Všechny aktuality