Aktuality

Rady, jak si správně vybrat půjčku

V dnešní době se množí případy, kdy je na nic netušící osobu založen účet v bance nebo si cizí osoba vezme půjčku pod něčí identitou. Myslíte, že je to nemožné?

1. Pozor na neověřené společnosti

Vždy si pečlivě vybírejte společnost, u které se rozhodnete žádat o půjčku. Společnost by měla být ověřená a jednoduše dohledatelná. Ideální je, pokud Vám ji doporučí známý na základě vlastních zkušeností. Úvěrová společnost by měla mít vlastní web s uvedenými kontakty (adresa sídla, telefonní kontakty, email a další). Narazíte-li na anonymní nabídku, ihned ji vyhoďte.

2. Použijte online kalkulačku

Než o půjčku zažádáte nebo dokonce podepíšete smlouvu, spočítejte si, na kolik Vás půjčka opravdu přijde. S tím Vám pomůže online kalkulačka, kterou má většina solidních úvěrových společností přímo na svých webových stránkách. Sami si zde nastavíte výši půjčky a délku splácení. Kalkulačka poté vypočítá výši měsíčních splátek, úrokovou sazbu, RPSN, poplatky a další údaje, na jejichž základě snadno zjistíte, zda je půjčka výhodná či nikoliv.

3. Sjednejte si osobní schůzku a ptejte se

Jakmile si vyberete úvěrovou společnost, domluvte si osobní schůzku. Ačkoliv je dnes možné půjčky kompletně sjednat online, pouze na osobním setkání máte čas si o půjčce zjistit vše podstatné. Solidní společnosti Vám poskytnou obchodního zástupce, který Vám vše důkladně vysvětlí. A proto se nebojte a ptejte se na vše, co Vás napadne. Pokud ze strany zástupce pocítíte jakoukoliv nejistotu, obraťte se raději na jinou společnost.

4. Buďte připraveni

Na jednání s obchodním zástupcem buďte dobře připraveni. V žádném případě nezatajujte svou současnou finanční situaci. Díky tomu, že uvedete všechny informace, Vám bude obchodník moci nabídnout odpovídající půjčku, která Vás nepřivede do finančních problémů. Nezapomeňte si připravit všechny doklady (občanský průkaz, potvrzení o Vašich příjmech a další).

5. Prostudujte si smlouvu a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Předtím, než půjčku potvrdíte svým podpisem na smlouvě, si ji důkladně a nejlépe několikrát přečtěte. Pokud je Vám vše naprosto jasné, můžete ji bez obav podepsat. V opačném případě si své rozhodnutí ještě důkladně rozmyslete. Smlouva by měla být srozumitelná a transparentní. Ujistěte se, že obsahuje výši půjčky, výši měsíčních splátek, délku splácení a všechny poplatky a pokuty, které se půjčky a tedy i Vás týkají.

6. Splácejte včas a problémy se splácením řešte okamžitě

Měsíční splátky hraďte včas dle rozpisu. Pokud se dostanete do potíží se splácením, situaci řešte bez prodlení s poskytovatelem půjčky. Mnohem snáze tak najdete řešení výhodné pro obě strany. Nemá žádný smysl se schovávat a čekat, až Vám na dveře zazvoní exekutor. Chcete-li se takové možnosti vyhnout úplně, sjednejte si pojištění schopnosti splácet.

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×