Aktuality

Blíží se konec hotovosti? Kartou platíme čím dál častěji

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Nejoblíbenější je debetka, roste i obliba mobilních plateb

Z průzkumu, který pro Českou bankovní asociaci (ČBA) uskutečnila agentura Ipsos v březnu 2021, vyplývá, že nejrozšířenějším platebním prostředkem je klasická debetní karta. Tu používá zhruba 69 % lidí. Druhým nejčastějším způsobem placení však stále zůstává hotovost, kterou využívá 55 % lidí. Na pomyslné třetí příčce se umístila platba kreditní kartou, kterou preferuje zhruba 17 % obyvatel Česka. Výsledky ankety byly zveřejněny na portálu penize.cz.

Stoupá však i obliba plateb pomocí chytrých mobilních telefonů, které využívá cca 17 % dotázaných. Nejčastěji jde o osoby do 35 let věku. Téměř dvě třetiny (58 %) z těch, kdo platby mobilem využívají, pracují s aplikací Google Pay, třetina využívá Apple Pay a desetina pak speciální aplikaci své banky. Zajímavostí jsou i čtyři procenta dotázaných, kteří k platbě používají chytré hodinky. Svou „virtuální“ peněženku tak mají prakticky neustále při ruce.

Nezapomínáme ani na hotovost

I přes koronavirovou pandemii, která nás donutila utrácet online, stoupalo množství hotovosti v oběhu. A to dokonce nejrychlejším tempem v porovnání s předchozími lety. Podle statistik České národní banky stoupl loni objem hotovosti o rekordních 67,5 miliard korun! V oběhu tedy byly mince a bankovky za více než na 711 miliard. Hranici 600 miliard přitom hodnota všech tuzemských bankovek a mincí v oběhu překročila teprve v červenci 2018.

Podle nejrůznějších finančních specialistů a expertů byl důvod prostý – zažívali jsme jednoduše situaci, která pro nás byla zcela nepředvídatelná a nová. Kvůli obavám z budoucnosti jsme tak měli tendence vybírat peníze v hotovosti a hromadit je. To dokazují i data týkající se výběru hotovosti z bankomatů. Během roku 2020 jsme vybírali méně často, ale vyšší částky. Průměrný výběr tak podle statistik Sdružení pro bankovní karty stoupl meziročně o 500 korun. 

Čeká nás konec hotovosti?

Co se týče zavedení cashless metody (bezhotovostní platby) v budoucnosti, odborníci a finanční experti se v současné době dělí na dva tábory. Jedni tuto metodu zastávají, druzí by hotovost i do budoucna ponechali. Důvodů ke svému rozhodnutí mají oba tábory víc než dost.

Pro cashless metodu hraje určitě skutečnost, že platby by mohly být v tomto případě bezpečnější. Typickým příkladem jsou třeba přepadení, u kterých by krádež peněz při absenci hotovosti nedávala smysl. Cashless metoda by však zároveň mohla sloužit jako ochrana podnikatelů před nepoctivými zaměstnanci, jelikož pevně daný elektronický systém už není tak jednoduché obejít.

Důvody jsou částečně i praktické. Na světě je už řada restaurací barů a prodejen, které hotovost jednoduše neakceptují. Kromě své vlastní ochrany vidí podnikatelé zastávající metodu cashless plusy také u svých zaměstnanců, kterým se tak nestane, že by peníze špatně spočítali či vydali a na konci směny byli v mínusu. Podnikatelé si zároveň pochvalují konec nekonečného počítání mincí na konci směny a úschovu výdělku v bankách a trezorech.

Dalším neprůstřelným důvodem zastánců cashless metody je nepochybně i skutečnost, že díky ní bude lepší a jednodušší odhalit různé zločiny. Například financování nejrůznějších nekalých praktik a odvětví (například terorismu) bude díky absenci hotovosti složitější. Podezřelé bankovní převody by totiž byly daleko více kontrolovatelné.

Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba se podívat i na jisté nevýhody a neprůstřelné argumenty odpůrců cashless metody. Podle nich preferuje spousta zákazníků hotovost z důvodu ochrany osobních údajů a bezpečnosti. 

Samozřejmě existují i lidé žijící v oblastech, kde dělají špatné pokrytí mobilního signálu a časté výpadky elektřiny hotovost nejspolehlivějším způsobem placení. Z tohoto důvodu existuje téměř stoprocentní jistota, že mince a bankovky tady s námi ještě nějaký ten „rok“ stoprocentně zůstanou. 

Štítky: bezkontaktní platby | platební karty

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit

Pomoc OSVČ postiženým novým typem koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními v podobě kompenzačního bonusu byla schválena 9. dubna 2020. Za období 12. března až 30. dubna mohou živnostníci získat až 25 000 korun. Toto pondělí vláda společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) schválila pokračování druhou vlnou programu Pětadvacítky a to konkrétně pro období 1. května až 8. červnam za stejných podmínek.

Zobrazit
Všechny aktuality