Aktuality

Krátkodobé půjčky: Velké riziko za málo peněz?

Před pár lety se na českém trhu objevily krátkodobé půjčky a velice rychle se ujaly. Půjčování malých částek na pár dnů až týdnů je však prospěšné především pro jejich poskytovatele, kteří na krátkodobých půjčkách vydělávají nemálo peněz. Pro dlužníky tyto půjčky skýtají spíše velké riziko.

Ještě před několika lety nebylo vyřízení půjčky snadnou záležitostí tak, jako je tomu dnes. Díky tomu, že trh s půjčkami a to zejména v oblasti nebankovních půjček není nijak zásadně regulován, jedná se o velice snadný zdroj peněz pro řadu ne zrovna férových společností. „Za problémy s nebankovními půjčkami může systémová chyba. Na subjekty dnes dohlíží Česká obchodní inspekce, ale na starosti by je měla mít Česká národní banka," uvedl Martin Pros, náměstek ministra financí.

Hlavním “trhákem” se staly právě krátkodobé půjčky, které spočívají v půjčování menších částek do 5 000 korun. Půjčky do této výše totiž nepodléhají současnému zákonu o spotřebitelském úvěru a jejich poskytovatelé si tak mohou dělat doslova, co chtějí. Poskytování krátkodobých půjček je velice rychlé a snadné. Děje se tak prostřednictvím internetu či telefonu. Potřebujete si půjčit peníze? Stačí poslat žádost a peníze jsou vaše během pár hodin.

Pozor na lichvářské sazby a nejasné podmínky

Za půjčení pár tisícikorun zaplatí dlužníci v lepším případě pár desítek až set korun. V horším případě i několikanásobně více, než si půjčili. Bohužel ne všichni poskytovatelé půjček stojí o řádně splácejícího zákazníka. Mnoho z nich má největší zisk z pokut, které mají od klientů neschopných splácet své závazky. „Subjekt člověku půjčí poměrně malou částku, ale kvůli různým sankcím a úrokům se konečná suma vyšplhá mnohonásobně výše," upozorňuje na nekalé praktiky firem Daniel Hůle z Člověk v tísni.

Krátkodobé půjčky šokují především svými podmínkami. Výše RPSN se často pohybuje v tisících a úrokové sazby v desítkách procent. Jedná se tedy o lichváře? Nemusí tomu tak být vždy. RPSN je v případě krátkodobých půjček ne příliš relevantním údajem, protože se jedná o údaje hodnoticí výhodnost půjčky v rámci celého roku. Což u krátkodobých půjček se splatností pár týdnů není nijak podstatné. Podstatná je naopak částka, kterou za poskytnutí půjčky dlužník zaplatí ve výsledku. Zaplatit přitom může například 50 korun za každou půjčenou tisícikorunu, ale také i 500 korun.

Vláda s predátory zatočí. Opravdu?

Úvěrové společnosti, které vydělávají na pokutách, sankcích a lichvářských sazbách, nemají na trhu s půjčkami co dělat. Takový názor zastává česká vláda, která se v nejbližší době chystá vydat novelu zákona o spotřebitelském úvěru. „Chceme, aby se všechny subjekty sjednotily pod Českou národní banku. Navíc firmy, které by chtěli půjčky nabízet i v budoucnu, by museli projít procesem licencováním. V praxi by to znamenalo, že provozovatelé budou muset mít maturitu, určitou praxi v oboru, čistý trestní i obchodní rejstřík a pojištění zodpovědnosti za škodu, popřípadě určitý kapitál. Počítáme, že z 50 tisíc poskytovatelů nebankovních půjček, by jich zůstalo asi 10 tisíc," komentoval plány ministerstva financí náměstek Martin Pros.

Krátkodobé půjčky ano, ale s rozmyslem

Abychom všem společnostem nekřivdili, existují i férové krátkodobé půjčky. U každé půjčky bychom si vždy měli rozmyslet, proč a na co si půjčku bereme. Zájem o ně jasně říká, že své místo na trhu si již vydobyly. Využívají je především lidé s nižšími příjmy bez rezerv na neočekávané výdaje. Tito lidé často nemají jinou možnost a díky vhodně vybrané půjčce předejdou větším problémům.

“Pokud mají spotřebitelé o takové zápůjčky zájem a jsou férové, pak tu takové produkty své místo jistě mají. Férovost spatřuji v úplné a jasné informaci o ceně a smlouvě bez drakonických sankcí a právních pastí. RPSN v tomto případě není dobrým ukazatelem, tím nejsou ani úroky. Dochází zde totiž ke zkreslení jak krátkým časovým úsekem, tak i malou výší jistiny. Reálnou vypovídací hodnotu má tak především údaj o tom, o kolik na úrocích a poplatcích za půjčku přeplatím,” říká Petr Němec, právník ze serveru HromadnéŽaloby.cz.

TIP: Jsou krátkodobé půjčky férové nebo nikoliv? Jak si vybrat bezpečnou půjčku? Odpovědi na tyto a další otázky najdete na Půjčky.cz!

Štítky: bezpečné krátkodobé půjčky | krátkodobé půjčky | půjčky | půjčky do 5000 Kč | RPSN u krátkodobých půjček | trh s půjčkami

Když člověk nutně potřebuje peníze, často jeho racionální pohled mizí v návalech emocí a občas i zoufalství. Nikdo rozhodně nechce nikde dlužit, a když už se odhodláte k půjčce, je bezpodmínečně nutné nejednat zkratkovitě a nenechat se chytit do pasti, kterou na vás líčí podvodní poskytovatelé půjček.

Zobrazit

Rychlá půjčka před výplatou by měla být v každém ohledu pečlivě promyšlená, což je při náhlém nedostatku peněz a spěchu dost obtížné. Situace na trhu s mikropůjčkami se sice dává do pohybu a podvodné společnosti jsou na ústupu, jenže mnoho kontroverzních praktik i nadále zůstává zakořeněno v nebankovních společnostech.

Zobrazit

Japonská půjčka vystupuje na trhu s mikropůjčkami nebo také půjčkami před výplatou, již jeden rok. Jedná se tedy o stabilní, vyzkoušený produkt, který nabízí jedna z největších společností na trhu nebankovních úvěrů, Home Credit. Od jiných nebankovních úvěrů se právě Japonská půjčka liší svou rychlostí, bezpečností a nízkými poplatky.

Zobrazit

Počet Čechů, kteří si vzali krátkodobou půjčku a nezvládají ji splácet, se za poslední rok zvýšil o 12 procent. Celkem se jedná o 305 tisíc osob. Tomuto trendu se snaží zamezit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Nově si bude moci vzít půjčku jen ten, kdo bude mít na splátku dostatek peněz.

Zobrazit

Občas se stane, že nutně potřebujete pár tisíc a zrovna u sebe nemáte tolik, případně si nemůžete dovolit v tu chvíli své finance použít. Mnoho lidí se rozhodne pro takzvanou rychlou půjčku před výplatou. Jedná se o krátkodobou půjčku, která je charakteristická tím, že je splatná do 30 dnů a jedná se o menší finanční obnosy, většinou do 10 000 Kč.

Zobrazit

Půjčka před výplatou, nebo také „rychlá půjčka“, je pro mnoho lidí efektivní volbou jak snadno a rychle získat pár tisíc v případě, že je potřebují okamžitě. Načerpání peněz na účet je pak otázka jednoho hovoru, občas i jedné SMS. Základem je, že půjčku musíte splatit většinou do 30 dnů.

Zobrazit

Dlouhodobé nesplácení půjčky či více půjček je jedním z důvodů, jak se dostat na seznam v některém z registru dlužníků. Jejich fungování nově upravuje novela zákona o ochraně spotřebitele, která vešla v platnost na konci loňského roku. Novela nyní stanovuje, jak může registr pracovat s osobními údaji.

Zobrazit

Zní to tak snadně. Půjčíte si jen pár tisíc korun. Nakoupíte nebo zaplatíte, co je potřeba, ihned po výplatě peníze vrátíte a život jde beze změny dál. Ono “ihned” se ale o pár dní prodlouží a rázem je o starost více. Těch pár dní může znamenat první krůček do dluhové pasti.

Zobrazit
Všechny aktuality