Aktuality

Tři z deseti Čechů by si vzali půjčku na vánoční dárky

Známá úvěrová společnost Profi Credit si nechala provést mezinárodní průzkum, který se vztahoval k nákupu vánočních dárků a půjček. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že nadpoloviční většina Čechů má vánoční dárky nakoupené již na konci listopadu, a že půjčky si berou především Poláci a Bulhaři.

Průzkum provedla agentura Ipsos na základě zadání společnosti Profi Credit a účastnilo se jej na čtyři tisíce respondentů z Česka, Slovenska, Polska a Bulharska. Ačkoliv to tak nemusí podle přeplněných nákupních center těsně před Štědrým večerem vypadat, Češi patří spíše k těm zodpovědnějším národům. Téměř 60 procent Čechů má vánoční dárky nakoupeno již na konci listopadu a během prosince nakupují pouze drobnosti, jídlo a pití.

Slováci jsou na tom velmi podobně na rozdíl od Poláků a Bulharů. Více než dvě třetiny Poláků nakupuje vánoční dárky až v prosinci a u Bulharů se jedná o 80 procent. Každý třetí Bulhar dokonce vyráží na vánoční nákupy pouze pár dní před Štědrým dnem.

Přes 80 procent Čechů dárky shání na internetu. Nejčastěji se jedná o elektroniku

Mnozí Češi se nákupem vánočních dárků zabývají již od září. Každý osmý Čech má touto dobou pořízené všechny dárky a pouze 8 procent Čechů nakupuje na poslední chvíli. Většinu dárků podle průzkumu nakupují na internetu. Právě Češi v tomto případě zaujímají první místo. „Nějaký dárek na internetu nakoupí podle našeho průzkumu 84 procent Čechů, třetina z nás pořídí on-line dokonce většinu vánočních dárků,“ upřesňuje Ondřej Lokvenc, mezinárodní marketingový ředitel v úvěrové společnosti Profi Credit.

Proč jsou internetové nákupy tolik oblíbené? Online nákupy šetří čas i peníze, což je v dnešní uspěchané době velmi žádané. Na internetu lze sehnat doslova cokoliv, aniž byste byli nuceni absolvovat nákupy v přeplněných centrech. Nemluvě o tom, že takto prodávané zboží bývá zpravidla výrazně levnější. Online se proto nakupuje především drahá elektronika (televize, notebooky, tablety, chytré mobilní telefony a čtečky), domácí spotřebiče, hračky, knihy a luxusní parfémy.

Naši sousedé možnost nakupování na internetu využívají méně. V případě Slováků a Poláků nakupuje dárky online zhruba 75 procent lidí a nejčastěji se jedná o knihy. Nejméně tímto způsobem nakupují Bulhaři (60 procent). Ti naopak preferují nákupy v kamenných prodejnách.

Velmi podobné jsou na tom všechny čtyři země, co se týče složení dárků. Největší objem zaujímají tradičně dárky pro děti (44 procent), následuje oblečení a obuv (21 procent) a na třetím místě se umístila elektronika s 10 procenty. Každý dvanáctý Čech si s výběrem vhodných dárků neví rady, a proto využívají dárkové poukazy nebo rovnou darují peníze.

Zejména na Vánoce mají lidé rádi překvapení. Překvapit se s oblibou nechají dvě třetiny Čechů a tři pětiny Slováků. Nejvíce však překvapení v podobě nečekaných dárků vítají tři čtvrtiny Poláku a Bulharů.

Češi a Slováci za vánoční dárky utratí průměrně 5 000 korun

Najít pod vánočním stromkem pěkný dárek či dokonce dárky potěší každého z nás. Peníze za ně utracené však nemálo zatíží rodinný rozpočet, a proto si lidé běžné naplánují maximální částku, kterou si mohou dovolit utratit. Češi průměrně za vánoční dárky utratí 5 000 korun. Každý třetí Čech si nemůže dovolit utratit více než za 3 tisíce korun a přes 30 procent naopak utratí více. Podobně jsou na tom také Slováci.

Nedostatek financí někteří lidé řeší krátkodobými půjčkami, půjčkami před výplatou, nebo nákupy na splátky. Půjčky jsou nejvíce oblíbené u Bulharů (25 procent) a Poláků (20 procent). Průměrně si půjčují 4 500 korun. Naopak méně si půjčují Slováci (15 procent) a Češi (12 procent). V rámci průzkumu uvedli tři z deseti Čechů, že by nad půjčkou na vánoční dárky uvažovali v případě nutnosti. „Pokud už si ale úvěr vezmou, půjčí si větší sumu. V Česku je průměrná výše vánoční půjčky 7 869 korun, podobné je to na Slovensku,” doplnil Ondřej Lokvenc.

TIP: Vánoce se blíží, ale vaše peněženka zeje prázdnotou? Porovnejte si půjčky od ověřených poskytovatelů na Půjčky.cz a užijte si krásné Vánoce společně s rodinou.

Štítky: krátkodobé půjčky | nákup vánočních dárků | nákupy online | půjčky online | půjčky před výplatou | Vánoce

Když člověk nutně potřebuje peníze, často jeho racionální pohled mizí v návalech emocí a občas i zoufalství. Nikdo rozhodně nechce nikde dlužit, a když už se odhodláte k půjčce, je bezpodmínečně nutné nejednat zkratkovitě a nenechat se chytit do pasti, kterou na vás líčí podvodní poskytovatelé půjček.

Zobrazit

Rychlá půjčka před výplatou by měla být v každém ohledu pečlivě promyšlená, což je při náhlém nedostatku peněz a spěchu dost obtížné. Situace na trhu s mikropůjčkami se sice dává do pohybu a podvodné společnosti jsou na ústupu, jenže mnoho kontroverzních praktik i nadále zůstává zakořeněno v nebankovních společnostech.

Zobrazit

Japonská půjčka vystupuje na trhu s mikropůjčkami nebo také půjčkami před výplatou, již jeden rok. Jedná se tedy o stabilní, vyzkoušený produkt, který nabízí jedna z největších společností na trhu nebankovních úvěrů, Home Credit. Od jiných nebankovních úvěrů se právě Japonská půjčka liší svou rychlostí, bezpečností a nízkými poplatky.

Zobrazit

Počet Čechů, kteří si vzali krátkodobou půjčku a nezvládají ji splácet, se za poslední rok zvýšil o 12 procent. Celkem se jedná o 305 tisíc osob. Tomuto trendu se snaží zamezit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Nově si bude moci vzít půjčku jen ten, kdo bude mít na splátku dostatek peněz.

Zobrazit

Občas se stane, že nutně potřebujete pár tisíc a zrovna u sebe nemáte tolik, případně si nemůžete dovolit v tu chvíli své finance použít. Mnoho lidí se rozhodne pro takzvanou rychlou půjčku před výplatou. Jedná se o krátkodobou půjčku, která je charakteristická tím, že je splatná do 30 dnů a jedná se o menší finanční obnosy, většinou do 10 000 Kč.

Zobrazit

Půjčka před výplatou, nebo také „rychlá půjčka“, je pro mnoho lidí efektivní volbou jak snadno a rychle získat pár tisíc v případě, že je potřebují okamžitě. Načerpání peněz na účet je pak otázka jednoho hovoru, občas i jedné SMS. Základem je, že půjčku musíte splatit většinou do 30 dnů.

Zobrazit

Před pár lety se na českém trhu objevily krátkodobé půjčky a velice rychle se ujaly. Půjčování malých částek na pár dnů až týdnů je však prospěšné především pro jejich poskytovatele, kteří na krátkodobých půjčkách vydělávají nemálo peněz. Pro dlužníky tyto půjčky skýtají spíše velké riziko.

Zobrazit

Dlouhodobé nesplácení půjčky či více půjček je jedním z důvodů, jak se dostat na seznam v některém z registru dlužníků. Jejich fungování nově upravuje novela zákona o ochraně spotřebitele, která vešla v platnost na konci loňského roku. Novela nyní stanovuje, jak může registr pracovat s osobními údaji.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem