Aktuality

Bankovní účet pro Čechy i cizince

V současné době si může v České republice založit bankovní účet občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem. Evropská unie nyní pracuje na nové evropské směrnici, na základě které si bude moci základní bankovní účet založit každý, kdo pobývá v Česku legálně a to včetně zájemců o azyl.

Nová evropská směrnice se bude týkat všech zemí, které jsou členy Evropské unie, a bude tedy přenesená také do českého právního řádu. Podle této směrnice si bude moci sjednat bankovní účet každý, kdo legálně pobývá na území ČR. Vztáhneme-li to k současnému dění, bankovní účet bude právem i lidí žijících v uprchlickém táboře. To není dnes možné, i když některé banky tvrdí, že ano.

„Bude-li žadatel o azyl pobývat na území České republiky v souladu se zákonem upravujícím pobyt cizinců, pak bude mít nárok na základní platební účet,“ potvrzuje Gabriela Štěpanyová z ministerstva financí a dodává: “Všichni žadatelé o základní platební účet budou muset rovněž splňovat požadavky legislativy proti praní špinavých peněz. Bez splnění těchto požadavků nepůjde základní platební účet zřídit“.

K založení účtu stačí „jen“ dva doklady totožnosti

Základní podmínkou pro zřízení bankovního účtu v Česku jsou dva platné doklady totožnosti, které musí žadatel předložit. Pro českého občana je to snadné. Stačí si připravit občanský průkaz a k tomu řidičský průkaz nebo cestovní pas a může ihned vyrazit do banky. V případě zde žijících cizinců je potřeba cestovní pas a povolení k přechodnému či trvalému pobytu.

Pro cizince, který zde žádá o azyl, to tak jednoduché není. Vzhledem k tomu, že cestovní pas odevzdávají v táboře, nemají dostatek dalších dokladů, které by mohli v bance předložit. “Většina bank vyžaduje dva doklady totožnosti s fotografií. Problémem je, že žadatelé o azyl odevzdávají pas, takže by museli mít ještě řidičský průkaz a další doklad, což je značně limituje,“ poukazuje na nedostatky Pavel Duba, vedoucí sociálního oddělení z neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci.

Podle aktuálních dat žádá o azyl v České republice zhruba tisíc lidí pocházejících z Ukrajiny, Kuby a Sýrie. Právo založit si bankovní účet by mělo těmto lidem postižených válkou v jejich rodných zemích usnadnit start do nového života a ulehčit jim běžný finanční styk. Převážná část zaměstnavatelů totiž požaduje bankovní účet, na který zasílá zaměstnancům pravidelnou výplatu.

Cizinci mají větší šanci u mladých bank

Problémy mívají cizinci všeobecně a to zejména u tradičních bank. Vstřícnější postup mají některé progresivní banky, které na český finanční trh vstoupily v uplynulých pěti letech. „I když tu lidé azyl dostanou nebo tu mají dlouhodobý, trvalý či přechodný pobyt, tak u tradičních bank mají stále spíše problém si účet a další finanční služby vyřídit. Častěji uspějí u menších a progresivnějších bank než u těch zavedených,“ říká Pavel Duba.

Česká spořitelna plánuje koncept “sociální banky”

Novou šancí pro cizince by mohla být Česká spořitelna, největší retailová banka v Česku. Ta momentálně pracuje na novém a zcela odlišném konceptu banky. Česká spořitelna by se chtěla v příštím roce prezentovat také jako sociální banka, nabízející produkty i pro menšinové skupiny.
 
„Do budoucna uvažujeme o nabídce pro marginalizované skupiny ohrožené chudobou, kam by mohli spadat i někteří azylanti, ale zatím jsme ve stádiu příprav a nemůžeme být konkrétní,“ přibližuje novou představu Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny. V tuto chvíli se jedná o jedinou známou banku, která něco podobného alespoň připravuje.
 
TIP: V českém bankovnictví se chystají změny určené především pro cizince. Zajímá vás, jak to dopadne? Sledujte Půjčky.cz a vše se dozvíte včas.

Štítky: bankovní účty | běžné účty | cizinci v ČR | osobní finance | půjčky | uprchlík | žadatel o azyl

Poprvé do roku 2008 se Česká národní banka odvážila sáhnout na úrokové sazby směrem vzhůru. Tzv. základní úrokovou sazbu, která má mimo jiné vliv i na úrokové sazby spotřebitelských půjček a hypoték, zvýšila o 0,2 % na nových 0,25 %. Znamená to, že zájemce o půjčky čekají opět dražší půjčky?

Zobrazit

Chodíte každý den do práce a těšíte se na velký den, kterým je výplata? Važte si nejen své práce, ale i peněz, které za ní dostáváte. Budete-li o vydělané peníze pečovat s rozmyslem, nebudete se muset nikdy strachovat o svou budoucnost. Pomůže vám desatero spotřebitele, které platí pro spoření, investování i půjčování peněz.

Zobrazit

Češi si půjčují na bydlení a vybavení domácnosti, na auta, elektroniku, ale i na dovolené či drahé dárky. Zatímco někteří své dluhy splácí bez problémů, jiní propadají hlouběji do dluhové spirály, ze které není cesty ven. Podle odborníků je příčinou nízká finanční gramotnost.

Zobrazit

Platíte každý měsíc několik splátek? Máte dluhy, které nezvládáte splácet? Je vaše poštovní schránka plná upomínek, žalob a exekucí od věřitelů? Přestaňte si zoufat. Pomůžeme vám vaši situaci vyřešit jednou pro vždy. Nepotřebujete ručitele ani nemovitost. Zavolejte nám. Jsme vaše šance oddlužovací společnost.

Zobrazit

Život na dluh považuje za normální 85 procent Čechů. Díky půjčkám si mohou koupit vlastní byt, vybavit si domácnost, pořídit si nové auto i exotickou dovolenou. Vše je v pořádku, dokud se nedostanou do problémů se splácením. Stačí pár neuhrazených splátek a rázem se ocitnou na seznamu dlužníků.

Zobrazit

Dostat se do dluhů, z nichž není snadná cesta ven, je více než snadné. Stačí pár lehkomyslných půjček, dlouhodobá nemoc či náhlá ztráta zaměstnání a kolotoč dluhů se rozjede na plné obrátky. Jedním z možných řešení, jak se zbavit nekonečných dluhů, je osobní bankrot.

Zobrazit

Bankovní účty zdarma se pomalu a jistě stávají běžnou bankovní službou. To je sice dobrá zpráva pro zákazníky bank, bohužel to však neznamená, že banky přichází o peníze. Poplatky si jednoduše naúčtují za jiné služby a zákazník si toho mnohdy ani nevšimne.

Zobrazit

Stává se velmi často, že lidé ve starším věku bývají odsunováni stranou. Je jim vyčítána neznalost moderní techniky, jako jsou notebooky, chytré telefony a samozřejmě internet. Nedostatečné znalosti jsou jim přisuzovány i v oblasti správy osobních financí. V mnoha případech jim však mladší generace značně křivdí.

Zobrazit
Všechny aktuality