Aktuality

Desatero spotřebitele: Držte se jej a vaše finance budou vždy v bezpečí

Chodíte každý den do práce a těšíte se na velký den, kterým je výplata? Važte si nejen své práce, ale i peněz, které za ní dostáváte. Budete-li o vydělané peníze pečovat s rozmyslem, nebudete se muset nikdy strachovat o svou budoucnost. Pomůže vám desatero spotřebitele, které platí pro spoření, investování i půjčování peněz.

1. Nic není zadarmo

Ani kuře zadarmo nehrabe, jak říká známé české přísloví. A platí to i pro prodejce finančních služeb - banky, nebankovní společnosti, investiční společnosti, spořitelny, pojišťovny a další. Pokud vám někdo slibuje jakoukoliv službu zadarmo, vězte, že za ní nakonec stejně zaplatíte. A možná více, než byste si přáli. Někdy je lepší vybrat si službu za rozumnou cenu, než se snažit za každou cenu ušetřit.

2. Mějte osobní finanční plán

Říká se to snadno, ale finanční rezerva je opravdu více než důležitá. Díky odpovídající finanční rezervě “pod matrací” nebudete každý večer usínat se vtíravou myšlenkou, zda se dočkáte výplaty či nikoliv. Rezerva vám pomůže v situacích, kdy vás potkají nečekané výdaje. Nemusí jít pouze o opravu auta, nákup nového spotřebiče nebo nedoplatek za energie. Co když ztratíte práci nebo dlouhodobě onemocníte? Na ty to situace je jednoduše dobré být dobře připraven.

S tím souvisí i finanční plán. Neberte si příliš vysoké půjčky, které by váš měsíční rozpočet přivedli na pokraj únosnosti, ani neinvestujete veškeré své úspory. Alespoň ne tehdy, pokud nejdou předčasně zrušit či vypovědět.

3. Ověřujte, prověřujte

Víte, jaký produkt chcete? Dejte si tu péči a o produktu si něco zjistěte. Jaké by měl mít parametry, jaká je jeho cena, apod. Pokud budete mít jasnou představu, co má produkt splňovat, bude se vám lépe hledat nejlepší varianta. Poraďte se s odborníky na danou oblast (prodejci, zprostředkovatelé, nezávislý poradce, apod.) a důkladně si ověřte klíčové informace o produktu.  Čím více budete vědět, tím spíše nikdy nesednete na lep vychytralého prodejce a nekývnete na nevýhodnou nabídku.

4. Čtěte a čtěte všechno

Podle nejrůznějších výzkumů se lidé studiem smluvních podmínek zabývají průměrně cca 10 minut. To znamená, že smlouvu zpravidla jen letmo projedou a tu a sem si něco přečtou. O smluvních podmínkách toho ve výsledku však mnoho nevědí. Nenechte se odradit větou, že vše potřebné víte, nebo nedostatkem času.

Smlouvu si vždy vezměte domů a důkladně si ji pročtěte. Čtěte smlouvy, obchodní i pojistné podmínky i veškeré související dokumenty. Vše si nechte vysvětlit, pokud něčemu nerozumíte nebo je vám cokoliv  nejasné. Pokud vám prodejce odmítne smlouvu zapůjčit, berte to jako varování a jděte raději jinam.

5. Nejasné a nesrozumitelné smlouvy nepodepisujte

Příliš dlouhé a nejasné smlouvy obsahující slova “neplatí” či “nepoužije se” obvykle znamenají problém. Důvěru také zrovna nevzbuzuje prohlášení klienta o podpisu bez nátlaku a podobné formulace, které mají za cíl prodejce ochránit před budoucími vznesenými pochybnostmi z vaší strany. Velice často smlouvy obsahují tzv. rozhodčí doložku, kdy případné spory řeší rozhodce jmenovaným poskytovatelem služby. Výsledné rozhodnutí téměř vždy bývá v neprospěch klienta. Je nevratné, nelze se odvolat a vy jako klient se tím vzdáváte možnosti obrátit se na soud.

6. Víte, s kým jednáte?

Vždy byste měli vidět, s kým jednáte. Respektive, jaký typ smluvního partnera se jedná. Musí nějak dokládat své kvality? Má povolení k provádění dané činnosti dle zákona? Musí vůbec nějaké povolení mít? Je jeho činnost kontrolována některým z veřejných orgánů, jako je Česká národní banka (ČNB) nebo Česká obchodní inspekce (ČOI)? Nikdy se nebojte ozvat, když se vám něco nelíbí, a vždy usilujte o nápravu.

7. Pozor na velké sliby a příliš velké výnosy

Investice přináší zisky. Ty by však měly odpovídat běžné situaci na trhu. Pokud tomu tak není a poskytovatel vám nabízí nereálné zisky a výnosy, může v tom být nějaký zádrhel. Nechte si vždy vysvětlit, proč jste zrovna tak výhodnou nabídku dostali vy, a co to přinese i samotnému poskytovateli. Čím jsou nabízené služby a produkty složitější, tím častěji se jedná o riskantnější podniky.

8. Investujte s rozumem

Pokud se rozhodnete investovat na kapitálovém trhu, nejprve si zjistěte informace o tom, co takové investování obnáší. Na začátku vás čeká podpis tzv. investičního dotazníku, který s vámi vyplní investiční zprostředkovatel či obchodník. Pokud se vám bude zdát, že se vás snaží vmanipulovat do odpovědí, které vám jsou nejasné, nerozumíte jim nebo s nimi dokonce nesouhlasíte, nepodepisujte jej. A to ani přesto, že budete mít dojem, že je to pro vás výhodné.

9. Životní pojištění

Hlavním smyslem životního pojištění je finanční ochrana vás a vašich blízkých před nepředvídatelnými událostmi, jako je úmrtí, dlouhodobá nemoc, invalidita či ztráta zaměstnání. Peníze vám budou vyplaceny pouze v případě pojistné události. To znamená, že peníze, které do pojištění vložíte, se vám v jiném případě nevrátí. Nejedná se tedy ani o spoření ani o investice. Pokud tedy nezvolíte životní pojištění s investiční či spořící složkou.

10. Chraňte svá osobní data

Vždy, když jednáte s prodejci, mějte svá data pečlivě chráněná. Nemějte je přístupná na mobilním telefonu ani v počítači. To platí pro všechna hesla a kódy k internetovému bankovnictví či PINy k platebním kartám. Všechny doklady, dokumenty a další informace požadujte v písemné podobě a trvejte na předání kopií všeho, co podepíšete. Nezapomeňte, že dokázat ústně poskytnuté informace je téměř nemožné.

Štítky: bankovní poplatky | banky | investice | nebankovní poskytovatelé půjček | osobní finance | poskytovatelé půjček | smluvní podmínky

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit

Pomoc OSVČ postiženým novým typem koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními v podobě kompenzačního bonusu byla schválena 9. dubna 2020. Za období 12. března až 30. dubna mohou živnostníci získat až 25 000 korun. Toto pondělí vláda společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) schválila pokračování druhou vlnou programu Pětadvacítky a to konkrétně pro období 1. května až 8. červnam za stejných podmínek.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem