Aktuality

Desatero spotřebitele: Držte se jej a vaše finance budou vždy v bezpečí

Chodíte každý den do práce a těšíte se na velký den, kterým je výplata? Važte si nejen své práce, ale i peněz, které za ní dostáváte. Budete-li o vydělané peníze pečovat s rozmyslem, nebudete se muset nikdy strachovat o svou budoucnost. Pomůže vám desatero spotřebitele, které platí pro spoření, investování i půjčování peněz.

1. Nic není zadarmo

Ani kuře zadarmo nehrabe, jak říká známé české přísloví. A platí to i pro prodejce finančních služeb - banky, nebankovní společnosti, investiční společnosti, spořitelny, pojišťovny a další. Pokud vám někdo slibuje jakoukoliv službu zadarmo, vězte, že za ní nakonec stejně zaplatíte. A možná více, než byste si přáli. Někdy je lepší vybrat si službu za rozumnou cenu, než se snažit za každou cenu ušetřit.

2. Mějte osobní finanční plán

Říká se to snadno, ale finanční rezerva je opravdu více než důležitá. Díky odpovídající finanční rezervě “pod matrací” nebudete každý večer usínat se vtíravou myšlenkou, zda se dočkáte výplaty či nikoliv. Rezerva vám pomůže v situacích, kdy vás potkají nečekané výdaje. Nemusí jít pouze o opravu auta, nákup nového spotřebiče nebo nedoplatek za energie. Co když ztratíte práci nebo dlouhodobě onemocníte? Na ty to situace je jednoduše dobré být dobře připraven.

S tím souvisí i finanční plán. Neberte si příliš vysoké půjčky, které by váš měsíční rozpočet přivedli na pokraj únosnosti, ani neinvestujete veškeré své úspory. Alespoň ne tehdy, pokud nejdou předčasně zrušit či vypovědět.

3. Ověřujte, prověřujte

Víte, jaký produkt chcete? Dejte si tu péči a o produktu si něco zjistěte. Jaké by měl mít parametry, jaká je jeho cena, apod. Pokud budete mít jasnou představu, co má produkt splňovat, bude se vám lépe hledat nejlepší varianta. Poraďte se s odborníky na danou oblast (prodejci, zprostředkovatelé, nezávislý poradce, apod.) a důkladně si ověřte klíčové informace o produktu.  Čím více budete vědět, tím spíše nikdy nesednete na lep vychytralého prodejce a nekývnete na nevýhodnou nabídku.

4. Čtěte a čtěte všechno

Podle nejrůznějších výzkumů se lidé studiem smluvních podmínek zabývají průměrně cca 10 minut. To znamená, že smlouvu zpravidla jen letmo projedou a tu a sem si něco přečtou. O smluvních podmínkách toho ve výsledku však mnoho nevědí. Nenechte se odradit větou, že vše potřebné víte, nebo nedostatkem času.

Smlouvu si vždy vezměte domů a důkladně si ji pročtěte. Čtěte smlouvy, obchodní i pojistné podmínky i veškeré související dokumenty. Vše si nechte vysvětlit, pokud něčemu nerozumíte nebo je vám cokoliv  nejasné. Pokud vám prodejce odmítne smlouvu zapůjčit, berte to jako varování a jděte raději jinam.

5. Nejasné a nesrozumitelné smlouvy nepodepisujte

Příliš dlouhé a nejasné smlouvy obsahující slova “neplatí” či “nepoužije se” obvykle znamenají problém. Důvěru také zrovna nevzbuzuje prohlášení klienta o podpisu bez nátlaku a podobné formulace, které mají za cíl prodejce ochránit před budoucími vznesenými pochybnostmi z vaší strany. Velice často smlouvy obsahují tzv. rozhodčí doložku, kdy případné spory řeší rozhodce jmenovaným poskytovatelem služby. Výsledné rozhodnutí téměř vždy bývá v neprospěch klienta. Je nevratné, nelze se odvolat a vy jako klient se tím vzdáváte možnosti obrátit se na soud.

6. Víte, s kým jednáte?

Vždy byste měli vidět, s kým jednáte. Respektive, jaký typ smluvního partnera se jedná. Musí nějak dokládat své kvality? Má povolení k provádění dané činnosti dle zákona? Musí vůbec nějaké povolení mít? Je jeho činnost kontrolována některým z veřejných orgánů, jako je Česká národní banka (ČNB) nebo Česká obchodní inspekce (ČOI)? Nikdy se nebojte ozvat, když se vám něco nelíbí, a vždy usilujte o nápravu.

7. Pozor na velké sliby a příliš velké výnosy

Investice přináší zisky. Ty by však měly odpovídat běžné situaci na trhu. Pokud tomu tak není a poskytovatel vám nabízí nereálné zisky a výnosy, může v tom být nějaký zádrhel. Nechte si vždy vysvětlit, proč jste zrovna tak výhodnou nabídku dostali vy, a co to přinese i samotnému poskytovateli. Čím jsou nabízené služby a produkty složitější, tím častěji se jedná o riskantnější podniky.

8. Investujte s rozumem

Pokud se rozhodnete investovat na kapitálovém trhu, nejprve si zjistěte informace o tom, co takové investování obnáší. Na začátku vás čeká podpis tzv. investičního dotazníku, který s vámi vyplní investiční zprostředkovatel či obchodník. Pokud se vám bude zdát, že se vás snaží vmanipulovat do odpovědí, které vám jsou nejasné, nerozumíte jim nebo s nimi dokonce nesouhlasíte, nepodepisujte jej. A to ani přesto, že budete mít dojem, že je to pro vás výhodné.

9. Životní pojištění

Hlavním smyslem životního pojištění je finanční ochrana vás a vašich blízkých před nepředvídatelnými událostmi, jako je úmrtí, dlouhodobá nemoc, invalidita či ztráta zaměstnání. Peníze vám budou vyplaceny pouze v případě pojistné události. To znamená, že peníze, které do pojištění vložíte, se vám v jiném případě nevrátí. Nejedná se tedy ani o spoření ani o investice. Pokud tedy nezvolíte životní pojištění s investiční či spořící složkou.

10. Chraňte svá osobní data

Vždy, když jednáte s prodejci, mějte svá data pečlivě chráněná. Nemějte je přístupná na mobilním telefonu ani v počítači. To platí pro všechna hesla a kódy k internetovému bankovnictví či PINy k platebním kartám. Všechny doklady, dokumenty a další informace požadujte v písemné podobě a trvejte na předání kopií všeho, co podepíšete. Nezapomeňte, že dokázat ústně poskytnuté informace je téměř nemožné.

Štítky: bankovní poplatky | banky | investice | nebankovní poskytovatelé půjček | osobní finance | poskytovatelé půjček | smluvní podmínky

Poprvé do roku 2008 se Česká národní banka odvážila sáhnout na úrokové sazby směrem vzhůru. Tzv. základní úrokovou sazbu, která má mimo jiné vliv i na úrokové sazby spotřebitelských půjček a hypoték, zvýšila o 0,2 % na nových 0,25 %. Znamená to, že zájemce o půjčky čekají opět dražší půjčky?

Zobrazit

Češi si půjčují na bydlení a vybavení domácnosti, na auta, elektroniku, ale i na dovolené či drahé dárky. Zatímco někteří své dluhy splácí bez problémů, jiní propadají hlouběji do dluhové spirály, ze které není cesty ven. Podle odborníků je příčinou nízká finanční gramotnost.

Zobrazit

Platíte každý měsíc několik splátek? Máte dluhy, které nezvládáte splácet? Je vaše poštovní schránka plná upomínek, žalob a exekucí od věřitelů? Přestaňte si zoufat. Pomůžeme vám vaši situaci vyřešit jednou pro vždy. Nepotřebujete ručitele ani nemovitost. Zavolejte nám. Jsme vaše šance oddlužovací společnost.

Zobrazit

Život na dluh považuje za normální 85 procent Čechů. Díky půjčkám si mohou koupit vlastní byt, vybavit si domácnost, pořídit si nové auto i exotickou dovolenou. Vše je v pořádku, dokud se nedostanou do problémů se splácením. Stačí pár neuhrazených splátek a rázem se ocitnou na seznamu dlužníků.

Zobrazit

Dostat se do dluhů, z nichž není snadná cesta ven, je více než snadné. Stačí pár lehkomyslných půjček, dlouhodobá nemoc či náhlá ztráta zaměstnání a kolotoč dluhů se rozjede na plné obrátky. Jedním z možných řešení, jak se zbavit nekonečných dluhů, je osobní bankrot.

Zobrazit

V současné době si může v České republice založit bankovní účet občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem. Evropská unie nyní pracuje na nové evropské směrnici, na základě které si bude moci základní bankovní účet založit každý, kdo pobývá v Česku legálně a to včetně zájemců o azyl.

Zobrazit

Bankovní účty zdarma se pomalu a jistě stávají běžnou bankovní službou. To je sice dobrá zpráva pro zákazníky bank, bohužel to však neznamená, že banky přichází o peníze. Poplatky si jednoduše naúčtují za jiné služby a zákazník si toho mnohdy ani nevšimne.

Zobrazit

Stává se velmi často, že lidé ve starším věku bývají odsunováni stranou. Je jim vyčítána neznalost moderní techniky, jako jsou notebooky, chytré telefony a samozřejmě internet. Nedostatečné znalosti jsou jim přisuzovány i v oblasti správy osobních financí. V mnoha případech jim však mladší generace značně křivdí.

Zobrazit
Všechny aktuality
×