Aktuality

Kurzy finanční gramotnosti: Pomohou nebo je to dalších chyták na peníze?

Češi si půjčují na bydlení a vybavení domácnosti, na auta, elektroniku, ale i na dovolené či drahé dárky. Zatímco někteří své dluhy splácí bez problémů, jiní propadají hlouběji do dluhové spirály, ze které není cesty ven. Podle odborníků je příčinou nízká finanční gramotnost.

Možná patříte mezi lidi, kteří neznají finanční problémy. Sice nevyděláváte žádné miliony, právě naopak. Peníze na to, co opravdu potřebujete, si však vyděláte. A pokud toužíte po něčem, na co nemáte, prostě si to nekoupíte. Ve svém okolí však zároveň pozorujete známé, kteří si na finanční potíže ztěžují neustále. Přesto nestále chodí s novým telefonem a jezdí na drahé dovolené? Kde na to tedy berou peníze? Co mají říkat sousedi, kteří se svými nízkými platy stěží utáhnou nájem a uživí dvě malé děti?

Rozdíl mezi nezadluženým a zadluženým člověkem totiž spočívá v tom, jak dokáže zvládat své emoce a potřeby. Člověk nemusí vydělávat velké peníze, a přesto se může mít dobře a nemít zbytečné dluhy. Jeho potřeby jsou skromné a jednoduše utrácí peníze za to, na co má. Dokáže se správně sestavit rodinný rozpočet tak, aby výdaje nepřevyšovaly příjmy, a dokonce mu ještě nějaké peníze zbyly na horší časy.

Naproti tomu typicky představitel chronického dlužníka své potřeby a emoce nedokáže a často ani nechce krotit. Nemá-li peníze, jednoduše si je půjčí. Chce-li něco dalšího, opět si půjčí. Zpočátku své dluhy splácí bez problémů, časem však dluhy nabydou takových rozměrů, že končí veškerá sranda. Roztáčí se dluhová spirála bez konce.

Většina Čechů neumí zacházet se svými vlastními penězi

Toto je jen malý příklad lidí, kteří kolem nás žijí a potýkají se s různými finančními situacemi. Bohužel však narůstá počet těch, kteří svou situaci nezvládají a nakonec se zadluží tak, že skončí v exekuci. Za příčinu těchto problémů bývá jedním hlasem označována nízká finanční gramotnost. Tento názor potvrzují statistiky, podle kterých nejvíce zadlužených osob má nízké nebo dokonce žádné vzdělání.

Rychlému nárůstu zadlužení si všimla i česká vláda, která se rozhodla zasáhnout, a proto rozjela program Národní strategie finančního vzdělávání. Jejím smyslem je právě zvýšení finanční gramotnosti, kterou definovala jako „soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana, nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb. Finančně gramotný občan se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace“.

V souvislosti s tím se finanční gramotnost objevila mezi předměty vyučovaných na školách a na nejrůznější kurzy pro dospělé. Mohou tyto kurzy situaci opravdu zlepšit a zastavit tak míru zadlužení u českých domácností? Myšlenka vzdělávat lidi ve finanční gramotnosti a naučit je zacházet s penězi je to dobrá. Bohužel však narazí na zúžený a velice zjednodušený pohled vyučujících. Ti požadují přesně dané učební osnovy a učebnice, namísto toho aby zapojili vlastní rozum a svým žáků vštípili hlavním myšlenkové postupy finančně gramotné osoby.

Dokáže kurz finanční gramotnosti změnit myšlení člověka?

Je v tomto směru dobrovolný kurz finanční gramotnosti odlišný? Naučí vás něco navíc? Je pravda, že účastníci kurzů získají všeobecné znalosti o penězích a hospodaření s nimi. Seznámí se s různými finančními produkty, naučí se různé finanční pojmy a dokonce si dokáží spočítat úroky. Co jim však nakonec zabrání v tom, aby opět nepodepsali nevýhodnou půjčku?

Kurzy sice poskytnou obecné informace, změnit lidské myšlení od základu ale tak snadné není. Finanční gramotnost totiž není o znalostech, ale právě o myšlení. A v tomto směru se ještě máme hodně, co učit. Kurzy by proto neměly být pouze jednostrannou přednáškou o tom, jak bychom měli s penězi v ideálním případě zacházet, ale měly by se snažit v lidech rozvíjet a podporovat jejich vlastní myšlení. Vhodným způsobem jsou různé stolní hry, sestavování investičních plánů, osobních rozpočtů, zakládání investičních fondů či realizace drobného podnikání.

Láká vás svět financí a chtěli byste vědět více? Sledujte Osobní finance na Půjčky.cz a svět financí pro vás přestane být jednou velkou neznámou.

Štítky: exekuce | finanční gramotnost | hospodaření s penězi | kurz finanční gramotnosti | osobní finance | půjčky a dluhy | vyvážený rodinný rozpočet

Čím dříve děti pochopí hodnotu peněz a naučí se s nimi hospodařit, tím méně problémů na ně čeká v dospělosti. S výukou základů finanční gramotnosti je nejlepší začít už v mateřské školce. I toto obtížné téma lze malým dětem vysvětlit prostřednictvím zábavných her a praktických příkladů ze života.

Zobrazit

Předtím, než odešlete online žádost o půjčku nebo osobně vyrazíte do banky, věnujte čas přípravě. Díky našim tipům si vybudujete lepší úvěrové skóre a zvýšíte své šance na získání výhodnějšího úvěru. Poradíme vám také, jaké dokumenty budete k žádosti o běžný úvěr s největší pravděpodobností potřebovat.

Zobrazit

Zvláštní typ osobního bankovního účtu není určen komukoliv. Primárně cílí na osoby, jež se nachází hluboko ve finančních nesnázích, a na které byla vyhlášena exekuce. Úkolem tohoto specifického účtu je chránit nezabavitelné minimum. Na chráněný účet se exekutor totiž nedostane.

Zobrazit

Bezhotovostní platební styk se stává stále oblíbenější. Každoročně též stoupá množství debetních a kreditních karet, které nosíme v peněžence. Například v roce 2020 vzrostl počet karet vydaných českými bankami a pobočkami zahraničních bank působících na území České republiky o 790 tisíc kusů. Na konci minulého roku jsme jich tak mohli evidovat více než 13,8 milionů! Jak tahle skutečnost zamávala s hotovostí a čeká nás budoucnost bez mincí a bankovek? Pokusíme se odpovědět!

Zobrazit

Před dvěma měsíci 11. března 2020 česká vláda uzavřela školy a podobná zařízení za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru. Běžní zaměstnanci, kteří museli s malými dětmi zůstat doma, dostali ošetřovné. OSVČ však za běžných okolností nárok na ošetřovné nemají, a proto vláda rozhodla o speciální finanční podpoře, kterou obdrží OSVČ pečující o o dítě nebo hendikepovanou osoba a to až do konce června.

Zobrazit

OSVČ mohou již nějakou dobu žádat o kompenzační bonus v rámci dotačního programu “Pětadvacítka”. Finanční správa dosud zpracovala více než 444 000 žádostí a vyplatila téměř 11 miliard korun. Státní podpora se však netýkala všech a smůlu měli například společníci malých s.r.o. Ti nyní mohou žádat o bonus v rámci programu určeného přímo pro ně a to v celkové výši až 44 500 Kč.

Zobrazit

Ministerstvo financí uspělo s návrhem na odložení spuštění elektronické evidence tržeb pro všechny vlny. Vláda návrh schválila 4. května 2020. Na základě tohoto rozhodnutí tak nebudou muset subjekty z prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování) a poslední třetí vlny evidovat tržby až do konce letošního roku. Původně měl být EET spuštěno 1. května 2020.

Zobrazit

Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) připravilo podpůrný program COVID plus, jehož účelem je poskytnutí záruk za splácení úvěrů českých vývozců a výrobců postižených opatřeními v souvislosti s koronavirem. Návrh 24. dubna 2020 schválila vláda.

Zobrazit
Všechny aktuality