Aktuality

Nabídka bankovních účtů pro seniory je omezená

Stává se velmi často, že lidé ve starším věku bývají odsunováni stranou. Je jim vyčítána neznalost moderní techniky, jako jsou notebooky, chytré telefony a samozřejmě internet. Nedostatečné znalosti jsou jim přisuzovány i v oblasti správy osobních financí. V mnoha případech jim však mladší generace značně křivdí.

Mnozí senioři i přes pokročilý věk využívají všech možností, které jim současný moderní svět nabízí. Senioři jsou stále více aktivní a rozhodně si pro důchod nechodí pouze na poštu. Znají a umějí používat internet, a leckdy si kromě důchodů dokáží přivydělat. Není neobvyklé, že využívají i řadu finančních produktů. Některé banky proto nabízí produkty seniorům přímo na míru.

Bankovní účty pouze pro seniory

Na českém trhu existují tři banky, v jejichž produktové nabídce mají také specializovaný bankovní účet pro seniory - ERA, Česká spořitelna a Komerční banka. Ostatní banky argumentují tím, že aktuálně nabízené účty jsou poskytovány s nízkým až nulovým poplatkem. Vymýšlet další účty určené pouze vybraným skupinám obyvatel jim proto přijde zbytečné.

Bankovní účty pro seniory zahrnují základní služby, mezi které patří zejména poplatek za vedení účtu, příchozí a odchozí platby a výběry z bankomatů v ČR. Česká spořitelna a Komerční banka navíc nabízí další slevy či akční balíčky služeb. Je pravda, že pokud senior využívá pouze základní služby (zasílání starobního důchodu, zadávání plateb přes internet či bezhotovostní platby) pak si senior může vybírat z běžné nabídky osobních účtů.

O tom, že specializované účty nenabízí nic extra, svědčí i názory a zkušenosti konkrétních uživatelů. Například paní Jana ve svém věku 71 let využívá svůj běžný účet od Komerční banky velmi aktivně a to včetně internetového bankovnictví. Specializovaný účet to však není.

Podobně je na tom pan Ivo, který má u České spořitelny založený běžný účet, termínovaný účet a dokonce investiční fondy. “Jsem dlouhodobě u České spořitelny, měnit účet nebudu, i když nákladů jsem si vědom. Pro platby používám debetní kartu a také telefonní bankovnictví. V tomto roce jsem zrušil kontokorent, protože jsem ho během deseti let využil maximálně třikrát,” říká pan Ivo, kterému je 84 let.

Porovnání výše poplatku za veden specializovaného a klasického běžného konta:

Banka Era osobní účet pro seniory a handicapované Osobní účet České spořitelny pro seniory Komerční banka Můj Účet - Senior Air Bank  Běžný účet
Poplatek za vedení účtu 8 Kč 59 Kč 68 Kč 0 Kč


Z tabulky je patrné je, že seniorům se vyplatí mít sjednaný klasický běžný účet s nulovým poplatkem. Pokud by však trvali na specializovaném, mohou počítat s běžnými službami. K účtu dostanou platební kartu, v některých případech i bezkontaktní nálepku a v ceně měsíčního poplatku mívají určitý počet výběrů z bankomatů a zpravidla veškeré příchozí a odchozí platby. Samozřejmou součástí je internetové a telefonní bankovnictví.

Úvěrové produkty pro seniory

Rostoucí věk má v oblasti financí řadu nevýhod. Jsou pro banky a úvěrové společnosti rizikovější skupinou a klientů, a proto mívají odlišné podmínky u úvěrových produktů. Senior si tedy půjčku vzít může, musí však počítat s kratší dobou splatnosti. Věkovou hranicí pro tyto případy bývá 70 let, výjimečně může být hranice splatnosti úvěru posunuta na 72 až 75 let. V takovém případě však banka trvá na zajištění kvalitním životním pojištěním.

Problém nebývá s menšími půjčkami v řádu několika málo tisíc korun. Problém však nastává u vysokých půjček. V takovém případě je považováno například zajištění nemovitostí, což může být velmi rizikové. Senior tímto způsobem může lehko přijít o střechu nad hlavou.

TIP: Hledáte výhodnou půjčku? Na Půjčky.cz si můžete porovnat nejlepší půjčky na českém trhu!

Štítky: Levné půjčky | nebankovní půjčka | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | půjčka přes internet | půjčky před výplatou

Poprvé do roku 2008 se Česká národní banka odvážila sáhnout na úrokové sazby směrem vzhůru. Tzv. základní úrokovou sazbu, která má mimo jiné vliv i na úrokové sazby spotřebitelských půjček a hypoték, zvýšila o 0,2 % na nových 0,25 %. Znamená to, že zájemce o půjčky čekají opět dražší půjčky?

Zobrazit

Chodíte každý den do práce a těšíte se na velký den, kterým je výplata? Važte si nejen své práce, ale i peněz, které za ní dostáváte. Budete-li o vydělané peníze pečovat s rozmyslem, nebudete se muset nikdy strachovat o svou budoucnost. Pomůže vám desatero spotřebitele, které platí pro spoření, investování i půjčování peněz.

Zobrazit

Češi si půjčují na bydlení a vybavení domácnosti, na auta, elektroniku, ale i na dovolené či drahé dárky. Zatímco někteří své dluhy splácí bez problémů, jiní propadají hlouběji do dluhové spirály, ze které není cesty ven. Podle odborníků je příčinou nízká finanční gramotnost.

Zobrazit

Platíte každý měsíc několik splátek? Máte dluhy, které nezvládáte splácet? Je vaše poštovní schránka plná upomínek, žalob a exekucí od věřitelů? Přestaňte si zoufat. Pomůžeme vám vaši situaci vyřešit jednou pro vždy. Nepotřebujete ručitele ani nemovitost. Zavolejte nám. Jsme vaše šance oddlužovací společnost.

Zobrazit

Život na dluh považuje za normální 85 procent Čechů. Díky půjčkám si mohou koupit vlastní byt, vybavit si domácnost, pořídit si nové auto i exotickou dovolenou. Vše je v pořádku, dokud se nedostanou do problémů se splácením. Stačí pár neuhrazených splátek a rázem se ocitnou na seznamu dlužníků.

Zobrazit

Dostat se do dluhů, z nichž není snadná cesta ven, je více než snadné. Stačí pár lehkomyslných půjček, dlouhodobá nemoc či náhlá ztráta zaměstnání a kolotoč dluhů se rozjede na plné obrátky. Jedním z možných řešení, jak se zbavit nekonečných dluhů, je osobní bankrot.

Zobrazit

V současné době si může v České republice založit bankovní účet občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem. Evropská unie nyní pracuje na nové evropské směrnici, na základě které si bude moci základní bankovní účet založit každý, kdo pobývá v Česku legálně a to včetně zájemců o azyl.

Zobrazit

Bankovní účty zdarma se pomalu a jistě stávají běžnou bankovní službou. To je sice dobrá zpráva pro zákazníky bank, bohužel to však neznamená, že banky přichází o peníze. Poplatky si jednoduše naúčtují za jiné služby a zákazník si toho mnohdy ani nevšimne.

Zobrazit
Všechny aktuality
×