Aktuality

Osobní bankrot jako nástroj, který vás zbaví dluhů

Dostat se do dluhů, z nichž není snadná cesta ven, je více než snadné. Stačí pár lehkomyslných půjček, dlouhodobá nemoc či náhlá ztráta zaměstnání a kolotoč dluhů se rozjede na plné obrátky. Jedním z možných řešení, jak se zbavit nekonečných dluhů, je osobní bankrot.

Na půjčky přesně sedí známé lehce upravené pořekadlo “půjčky jsou dobrý sluha, ale špatný pán”. Díky půjčkám si lze koupit cokoliv bez nutnosti vlastních peněz. Vše je bezproblémové a sluníčkové avšak pouze do doby, kdy splácení půjček přeroste dlužníkovi přes hlavu, respektive přes jeho příjmy.

V tuto chvíli začínají dlužníci panikařit a zamotávají se do dluhů stále hlouběji. Berou si další a další půjčky, aby zaplatili původní půjčky. Nové půjčky však nezískají od seriózních poskytovatelů, ale od různých pochybných úvěrových firem, jež si účtují doslova lichvářské úroky a další poplatky navíc. Nakonec začnou chodit upomínky, obsílky, soudní výzvy, až jednoho dne na dveře zaklepe nezvaný exekutor. Jak se této situaci vyhnout?

Pro koho je osobní bankrot určený?

Ponechme stranou diskusi o tom, jak se vyhnout dluhové pasti, a soustřeďme se na kritickou situaci v podobě již hrozícího úpadku. Mnoho lidí se mylně domnívá, že osobní bankrot je procházka růžovým sadem. Myslí si, že stačí předstoupit před soud a s patřičně kajícným výrazem se doznat ke svým chybám a dluhům. Očekávají, že jim soud vše odpustí. Tak snadné to však není.

O osobní bankrot lze požádat pouze tehdy, je-li dlužník v prodlení se splácením více než 30 dní, a je dlužný nejméně dvěma různým věřitelům. Dlužník, jemuž bude osobní bankrot schválen, musí být zaměstnaný a musí být schopen do 5 let uhradit 30 procent všech dluhů.

Co je insolvenční zákon a insolvenční rejstřík? 1. ledna 2008 vešel v platnost insolvenční zákon č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení. Tento zákon mimo jiné definuje způsob řešení úpadku fyzických osob - občana, obchodní společnosti, nadace, občanského sdružení družstva či obchodní společnosti. Seznam dlužníků a insolvenčních správců a informace o průběhu insolvenčních řízení lze najít v tzv. insolvenčním rejstříku.

10 kroků, jak se zbavit dluhů

1. Znáte své dluhy

Spočítejte veškeré své dluhy, celkovou dlužnou částku a součet pravidelných měsíčních splátek. Ke všem dluhům najděte veškerou dokumentaci, kterou máte. Budete ji u soudu potřebovat.

2. Máte v úmyslu své dluhy řádně splatit

Reálná hrozba úpadku si vyžaduje poctivý a upřímný přístup. Soudy povolí osobní bankrot pouze osobám, které projeví poctivý záměr se svými dluhy vypořádat. Dlužníkovi, který nebude podmínky splňovat, nebude oddlužení povoleno a bude na něj vyhlášeno exekuční řízení.

3. Podejte žádost o osobní bankrot

Žádost je nutné podat na příslušném krajském úřadu a musí obsahovat nejen seznam všech dluhů a věřitelů, ale také okolnosti úpadku. Dlužník je povinen popsat svou situaci a to, jak a proč se do ní dostal.

4. Vyčkejte na rozhodnutí soudu

Soud si kromě žádosti vyžádá také další dokumenty - přehled příjmů a soupis movitého majetku, souhlas manžela/ky, potvrzení o zaměstnání, apod. Na základě všech dokumentů posoudí žádost a osobní bankrot buď zamítne, nebo schválí.

5. O způsobu splacení rozhodnou věřitelé

V případě schválené žádosti soud vyhlásí osobní bankrot a svolá schůzi všech věřitelů. Ti rozhodnou, jakým způsobem dojde ke splácení oněch 30 procent z celkového dluhu. Možné jsou dva způsoby - rozprodáním movitého majetku nebo formou pravidelných splátek strhávaných z příjmu po dobu 5 let.

6. Jste ochotni žít z minimální mzdy

Častěji se využívá způsobu druhého. Pro dlužníka to znamená náročných pět let života s velkými finančními omezeními. Příjmy se po odečtení splátek smrsknou na pouhé životní minimum.

7. Čeká vás neustálý dohled

Aby proces oddlužení probíhal dle pravidel, je dlužníkovi přidělený insolvenční správce ze seznamu ministerstva spravedlnosti. Jeho úkolem je dohled nad plněním oddlužovacího plánu.

8. Po pěti letech vám bude prominut zbytek dluhu

Teprve poté, co dlužník uhradí slíbených 30 procent z celkového dluhu, mu soud promine zbytek. Pokud však dlužník svůj oddlužovací plán nesplní, bude osobní bankrot zrušen a může na něho být poslána exekuce.

9. Soud může dlužníka osvobodit i dříve

Soud má možnost dlužníka osvobodit, ale pouze tehdy, pokud nebude schopen splatit 30 dluhů ne vlastní vinou. Podmínkou je, aby věřitelé obdrželi více než při případném vypořádání konkurzem.

10. Sledujte insolvenční rejstřík

Dlužník má právo a je v jeho zájmu sledovat průběh svého procesu v insolvenčním rejstříku, jehož prostřednictvím mu budou zasílány některé dokumenty a písemnosti.

Po pěti letech můžete opět začít žít normální život. Poučený člověk už by si měl do budoucna dávat pozor. "U opakovaně předlužených osob bude záležet na soudu, zda dlužníkovi povolí opakované oddlužení. Soud v takovém případě má možnost návrh na oddlužení zamítnout," upozorňuje věčné dlužníky Jakub Stadler, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

TIP: Možnost porovnání bezpečných a ověřených půjček on-line a veškeré informace ze světa finančnictví na vás čeká na Půjčky.cz.

Štítky: insolvenční rejstřík | insolvenční zákon | oddlužení | osobní bankrot | půjčky | půjčky online

Poprvé do roku 2008 se Česká národní banka odvážila sáhnout na úrokové sazby směrem vzhůru. Tzv. základní úrokovou sazbu, která má mimo jiné vliv i na úrokové sazby spotřebitelských půjček a hypoték, zvýšila o 0,2 % na nových 0,25 %. Znamená to, že zájemce o půjčky čekají opět dražší půjčky?

Zobrazit

Chodíte každý den do práce a těšíte se na velký den, kterým je výplata? Važte si nejen své práce, ale i peněz, které za ní dostáváte. Budete-li o vydělané peníze pečovat s rozmyslem, nebudete se muset nikdy strachovat o svou budoucnost. Pomůže vám desatero spotřebitele, které platí pro spoření, investování i půjčování peněz.

Zobrazit

Češi si půjčují na bydlení a vybavení domácnosti, na auta, elektroniku, ale i na dovolené či drahé dárky. Zatímco někteří své dluhy splácí bez problémů, jiní propadají hlouběji do dluhové spirály, ze které není cesty ven. Podle odborníků je příčinou nízká finanční gramotnost.

Zobrazit

Platíte každý měsíc několik splátek? Máte dluhy, které nezvládáte splácet? Je vaše poštovní schránka plná upomínek, žalob a exekucí od věřitelů? Přestaňte si zoufat. Pomůžeme vám vaši situaci vyřešit jednou pro vždy. Nepotřebujete ručitele ani nemovitost. Zavolejte nám. Jsme vaše šance oddlužovací společnost.

Zobrazit

Život na dluh považuje za normální 85 procent Čechů. Díky půjčkám si mohou koupit vlastní byt, vybavit si domácnost, pořídit si nové auto i exotickou dovolenou. Vše je v pořádku, dokud se nedostanou do problémů se splácením. Stačí pár neuhrazených splátek a rázem se ocitnou na seznamu dlužníků.

Zobrazit

V současné době si může v České republice založit bankovní účet občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem. Evropská unie nyní pracuje na nové evropské směrnici, na základě které si bude moci základní bankovní účet založit každý, kdo pobývá v Česku legálně a to včetně zájemců o azyl.

Zobrazit

Bankovní účty zdarma se pomalu a jistě stávají běžnou bankovní službou. To je sice dobrá zpráva pro zákazníky bank, bohužel to však neznamená, že banky přichází o peníze. Poplatky si jednoduše naúčtují za jiné služby a zákazník si toho mnohdy ani nevšimne.

Zobrazit

Stává se velmi často, že lidé ve starším věku bývají odsunováni stranou. Je jim vyčítána neznalost moderní techniky, jako jsou notebooky, chytré telefony a samozřejmě internet. Nedostatečné znalosti jsou jim přisuzovány i v oblasti správy osobních financí. V mnoha případech jim však mladší generace značně křivdí.

Zobrazit
Všechny aktuality