Aktuality

V registru dlužníků můžete být i několik let po zaplacení dluhu

Život na dluh považuje za normální 85 procent Čechů. Díky půjčkám si mohou koupit vlastní byt, vybavit si domácnost, pořídit si nové auto i exotickou dovolenou. Vše je v pořádku, dokud se nedostanou do problémů se splácením. Stačí pár neuhrazených splátek a rázem se ocitnou na seznamu dlužníků.

Být na seznamu některého z působících registrů dlužníků může být příčinou mnoha problémů v budoucnosti. Každá banka a každý seriózní nebankovní poskytovatel půjček totiž do registrů nahlíží a na základně získaných informací posuzují každého ze žadatelů o půjčku. Stačí jeden jediný malý problém se splácením půjčky před několika lety a jinak spolehlivý člověk odejde z banky s prázdnou.

Jak registry dlužníků fungují?

Registry dlužníků neboli také úvěrové registry nejsou žádnou českou výjimkou. Najdeme je v každé moderní zemi s tím, že mohou fungovat lehce odlišně. Princip je však všude stejný. Hlavním úkolem registrů dlužníků je shromažďování informací týkající se klientů bankovních i nebankovních finančních společností a jejich vztahu ke svým závazkům.

Jaké informace lze z registru dlužníků zjistit?

  • Identifikační údaje klienta
  • Údaje o jeho bonitě (tj. schopnost splácet)
  • Souhrn všech závazků
  • Seznam věřitelů
  • Úvěrová historie
  • Soupis dluhu po splatnosti

Registry dlužníků tedy mohou obsahovat a obsahují informace o tom, jak klienti splácí své závazky. Tyto informace jsou důležité pro bankovní i nebankovní poskytovatele. Na jejich základě totiž snadno zjistí, jak je žadatel o půjčku solventní či naopak, a mohou žádost o půjčku zavčasu zamítnout. Ačkoliv se to běžným lidem nemusí líbit, registry dlužníků nechrání pouze finanční společnosti před rizikovými skupinami lidí, ale také je samotné před nadměrným zadlužováním.

Pozitivní versus negativní registr

Existují dva typy registru - pozitivní a negativní. Pozitivní registr obsahuje veškeré informace o dlužnících. To znamená, že například bankovní úředník se může dočíst nejen to, že klient své půjčky nesplácí, ale i to, že je splácí v řádném termínu. Takovému klientovi může taková informace pomoci získat lepší podmínky, protože jeho úvěrová historie je pozitivní.

Naopak negativní registr dlužník sdružuje informace pouze o klientech, kteří své závazky nesplácí nebo mají se splácením problém. Tito lidé jsou považováni za vysoce rizikové a seriózní společnosti jim půjčku neposkytnou. Právě tito lidé se velice často obrací na méně solventní společnosti a snadno se tak dostanou do značných finančních problémů, z nichž není snadná cesta ven.

Seznam registrů v České republice:

  • Centrální registr úvěrů provozovaný Českou národní bankou.
  • Bankovní registr klientských informací (BRKI) je pozitivní registr provozovaný společností Czech Credit Bureau shromažďuje informace o bankovních klientech.
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) rovněž provozuje společnosti Czech Credit Bureau a sdružuje informace o klientech vybraných nebankovních společností. Jedná se zejména o leasingové společnosti splátkového prodeje.
  • Sdružení Solus je negativní registr, jenž obsahuje informace především o nebankovních klientech. Nemusí jít pouze o poskytovatele půjček, ale i mobilní operátory, dodavatele energií a další firmy.

Pozor! Registry dlužníků obsahují také informace o neúspěšných žádostech o půjčku. Žadateli, jehož žádost o hypotéku byla v minulosti odmítnutá jednou nebo vícekrát, se další šance na získání hypotéky rapidně snižují.

Jak dlouho trvá výmaz zápisu z registru?

Záznam o úvěrové historii nebývá vymazán ihned. Bohužel. Některé úvěrové registry dokonce nechávají záznam uveřejněný i několik let po jeho úplném splacení. Informace o neúspěšné žádosti o půjčku je v případě NRKI zveřejněna šest měsíců a v případě BRKI dvanáct měsíců. U poskytnutého dluhu, u něhož byl zjištěn problém se splácením, činí lhůta v případě BRKI a NRKI čtyři roky a v případě sdružení Solus tři roky po uhrazení dluhu. Klient samozřejmě může požádat o vymazání zápis dříve. Je však otázkou, nakolik této žádosti vyjde vstříc konkrétní registr dlužníků.

TIP: Chcete se vyhnout potížím se splácením půjčky? Půjčky si berte s ohledem na své finanční možnosti a volte pouze mezi ověřenými poskytovateli. Bezpečnou půjčku vám nabízíme na Půjčky.cz!

Štítky: BRKI | NRKI | registry dlužníků | Solus | úvěrové registry | výpis z registru dlužníků

Poprvé do roku 2008 se Česká národní banka odvážila sáhnout na úrokové sazby směrem vzhůru. Tzv. základní úrokovou sazbu, která má mimo jiné vliv i na úrokové sazby spotřebitelských půjček a hypoték, zvýšila o 0,2 % na nových 0,25 %. Znamená to, že zájemce o půjčky čekají opět dražší půjčky?

Zobrazit

Chodíte každý den do práce a těšíte se na velký den, kterým je výplata? Važte si nejen své práce, ale i peněz, které za ní dostáváte. Budete-li o vydělané peníze pečovat s rozmyslem, nebudete se muset nikdy strachovat o svou budoucnost. Pomůže vám desatero spotřebitele, které platí pro spoření, investování i půjčování peněz.

Zobrazit

Češi si půjčují na bydlení a vybavení domácnosti, na auta, elektroniku, ale i na dovolené či drahé dárky. Zatímco někteří své dluhy splácí bez problémů, jiní propadají hlouběji do dluhové spirály, ze které není cesty ven. Podle odborníků je příčinou nízká finanční gramotnost.

Zobrazit

Platíte každý měsíc několik splátek? Máte dluhy, které nezvládáte splácet? Je vaše poštovní schránka plná upomínek, žalob a exekucí od věřitelů? Přestaňte si zoufat. Pomůžeme vám vaši situaci vyřešit jednou pro vždy. Nepotřebujete ručitele ani nemovitost. Zavolejte nám. Jsme vaše šance oddlužovací společnost.

Zobrazit

Dostat se do dluhů, z nichž není snadná cesta ven, je více než snadné. Stačí pár lehkomyslných půjček, dlouhodobá nemoc či náhlá ztráta zaměstnání a kolotoč dluhů se rozjede na plné obrátky. Jedním z možných řešení, jak se zbavit nekonečných dluhů, je osobní bankrot.

Zobrazit

V současné době si může v České republice založit bankovní účet občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem. Evropská unie nyní pracuje na nové evropské směrnici, na základě které si bude moci základní bankovní účet založit každý, kdo pobývá v Česku legálně a to včetně zájemců o azyl.

Zobrazit

Bankovní účty zdarma se pomalu a jistě stávají běžnou bankovní službou. To je sice dobrá zpráva pro zákazníky bank, bohužel to však neznamená, že banky přichází o peníze. Poplatky si jednoduše naúčtují za jiné služby a zákazník si toho mnohdy ani nevšimne.

Zobrazit

Stává se velmi často, že lidé ve starším věku bývají odsunováni stranou. Je jim vyčítána neznalost moderní techniky, jako jsou notebooky, chytré telefony a samozřejmě internet. Nedostatečné znalosti jsou jim přisuzovány i v oblasti správy osobních financí. V mnoha případech jim však mladší generace značně křivdí.

Zobrazit
Všechny aktuality