Aktuality

Češi nechtějí být na půjčku sami. Nejčastěji o půjčku žádají se svým partnerem

Úvěrová společnost Cofidis zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož vyplynulo, že dvě třetiny Čechů preferují půjčku s blízkou osobou, a pouze 15 procent by o půjčku žádalo jedině samostatně. Spolužadatelství je oblíbené zejména v případě párů, kteří společnými silami řeší sjednání půjčky, správu i splácení.

Průzkumu se účastnilo celkem 525 párů a týkal se jejich vztahu k půjčkám. Z průzkumu vyplynulo, že Češi jsou zodpovědnější a snaží se vyvarovat situací, které by vedly k možnému nesplácení půjčky. Proto stále více Čechů žádá o půjčku společně s další osobou. Nejčastěji se jedná o životního partnera, rodiče či jinou blízkou osobu.

Co se týče účelu půjčky, mají české páry jasno. Více než 60 procent by si vzalo půjčku na koupi nemovitosti, 55 procent na rekonstrukci a 28 procent by si půjčilo na nové auto. Dalších 20 procent by přemýšlelo nad půjčkou za účelem vybavení domácnosti a 15 procent by půjčku využilo na vzdělání svých dětí.

Půjčky nejlépe s životním partnerem

Situace, kdy o půjčce rozhoduje pouze jeden z páru, se mezi českými partnery příliš nenosí. Ve většině zásadních partnerských záležitostí se naopak rozhodují společně, což platí zejména v případě financí. Podle výsledků průzkumu se otázkou půjčky zabývá téměř 85 procent párů. Pouze 16 procent se nachází v natolik dobré finanční situaci, že půjčky neřeší vůbec, přičemž se převážně jedná o mladé lidi do 26 let a páry starší 50 let. Páry mezi lety 26 až 50 let se otázkou nějaké půjčky zabývá v 87 až 95 procentech.

Ve chvíli, kdy ve vztahu vznikne potřeba půjčky, tak o možnostech diskutuje pár společně a finální rozhodnutí je téměř vždy výsledkem vzájemné dohody mezi partnery. To platí zejména u vysokoškolsky vzdělaných párů (přes 70 procent). Zhruba v případě 20 procent párů je běžnější, že o půjčce či jiném úvěru rozhoduje pouze jeden z páru a to zpravidla žena. Tato praxe je běžnější u lidí se základním vzděláním.

O půjčce české páry uvažují komplexně. To znamená, že nejde pouze o podpis smlouvy o půjčce, ale také o následnou správu a způsob splácení. Je stále častější, že české páry o půjčku žádají společně jako spolužadatelé (59 procent respondentů). „Trend sdílení je patrný také v oblasti financování půjček. Páry si berou společný úvěr a podílejí se i na jeho splácení. Tento způsob je pro páry totiž výhodnější. Díky sdílení půjčky dosáhnou ve dvou na nižší úrok a můžou si společně půjčit více peněz,“ vysvětluje Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel ve společnosti Cofidis. Společně se také podílejí na splácení půjčky. Pouze u 30 procent párů platí, že o způsobu splácení půjček rozhoduje pouze jeden z páru.

Vyšší úvěr, menší riziko a výhodnější podmínky

Ve prospěch spolužadatelství hovoří tři zásadní kritéria. Páry nebo jiné blízké osoby mají výrazně vyšší šanci půjčit si více peněz a to díky sloučení dvou příjmů. Hlavní důvody, proč si však lidé berou půjčky společně, je nižší riziko a lepší podmínky. „Pokud se člověk rozhodne vzít si půjčku, zajímají ho dvě věci - minimální riziko a co nejvýhodnější podmínky. Přesně tomuto trendu jde naproti nová kategorie tzv. partnerských půjček,“ potvrzuje Cyril Křůpala.

Rozložení rizika je důležité pro pětinu lidí. Také finanční společnosti přiznávají, že jsou pro ně partnerské půjčky výhodnější. Dokonce natolik, že jsou ochotné jim poskytnout zajímavější podmínky. „Pro finanční společnost jsou partnerské půjčky výhodné, protože díky dvěma žadatelům snižuje riziko, že klienti nebudou schopni splácet. Společnost tak ušetří na případných nákladech spojených s vymáháním pohledávek a může nabídnout lepší podmínky, mezi které patří právě vyšší půjčená částka nebo nižší úroková sazba,“ vysvětluje Cyril Křůpala.

TIP: Uvažujete o půjčce? Porovnejte si bankovní a nebankovní půjčky od ověřených poskytovatelů na Půjčky.cz a vyberte si nejvýhodnější půjčku na trhu!

Štítky: manželské půjčky | partnerské půjčky | porovnání půjček | poskytovatelé půjček | půjčky | spolužadatelství

Až do května příštího roku mohou lichváři poskytovat půjčky

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Co se stalo s úvěrovými predátory?

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Chcete si vzít půjčku? Seznamte se s pojmy, které byste měli znát

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Půjčky a mimořádné události: Jak postupovat?

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

Jak na bezpečnou půjčku podle společnosti TOMMY STACHI, jednoho z žadatelů o licenci ČNB

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Pět tipů, na co myslet před tím, než si vezmete půjčku

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pojištění schopnosti splácet: Ano či ne?

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

Jak koupit auto? Za hotové, na leasing i na úvěr

Způsob, jak financovat nové či ojeté auto, existuje hned několik. Použít můžeme vlastní peníze, pokud jich máme dostatek. To však nebývá obvyklé, a tak častěji volba padne na nákup auta pomocí splátek. A v tomto případě se nabízí tři možnosti - finanční a operativní leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Zobrazit

1 2 3 »