Aktuality

Nový zákon o spotřebitelském úvěru zlepší postavení dlužníků

O novém zákonu o spotřebitelském úvěru se hovoří již dlouho. Vláda nyní potvrdila, že navrhovanou právní úpravu schválila, a nový zákon by měl vejít v platnost nejpozději 21. března 2016. Podle posledních informací výrazně zpřísní podmínky poskytovatelům půjček a více chrání práva spotřebitelů.

Současné podmínky, za kterých lze poskytovat úvěry, jsou velmi mírné. Poskytovatelé půjček nemusí splňovat žádné specifické podmínky a vystačí si s pouhým živnostenským oprávněním. To se s novým zákonem změní od základů. Od nového zákona se očekává, že počet stávajících poskytovatelů půjček klesne dokonce na pár desítek.

Zákon se bude vztahovat na všechny půjčky od 1 koruny výše. V současné době jsou regulované pouze půjčky od 5 000 korun výše, což vedlo k mnoha nekalým praktikám ze strany poskytovatelů.

Přísnější podmínky pro poskytovatele i zprostředkovatele půjček

Současná situace je doslova tristní. Na trhu působí zhruba 60 000 poskytovatelů půjček, jejichž kontrolou je pověřená Česká obchodní inspekce. Vzhledem k neexistujícím podmínkám a příliš vysokému počtu je důsledná kontrola všech subjektů nemožná. Nový zákon nově stanoví podmínky, které poskytovatel půjčky bude povinen splnit.

První podmínkou bude oprávnění, bez kterého nebude možné tuto činnost provádět. Oprávnění bude vydávat pouze Česká národní banka, která tímto bude pověřená kontrolou bankovních i nebankovních subjektů. Oprávnění bude vydávané na 5 let a bude možné jej prodloužit po uhrazení správního poplatku. O oprávnění bude moci zažádat pouze společnost s danou právní formou a kapitálem v minimální výši 20 milionů korun.

Druhou podmínkou bude středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou a složením odborné zkoušky v oblasti bankovního a nebankovního prodeje úvěru. Samozřejmostí bude čistý trestní rejstřík a žádné prohřešky v podnikání. Zprostředkovatelé půjček se budou povinně registrovat u centrální banky, která jim na základě žádosti vystaví či nevystaví příslušné povolení. I oni jsou povinni mít ukončené středoškolské vzdělání.

Větší ochrana spotřebitelů

Nový zákon rovněž přinese vyšší ochranu spotřebitele a jeho práv. Poskytovatel již nebude moci požadovat žádný poplatek před tím, než dojde k uzavření smlouvy o úvěru (podpisu). Výjimkou se stanou hypotéky, s jejichž poskytováním souvisí správní a jiné účelně vynaložené poplatky (např. na ocenění nemovitosti). Zprostředkovatel úvěru rovněž nebude moci požadovat odměnu od poskytovatele úvěru a spotřebitele zároveň.

Nově bude poskytovatel (zprostředkovatel) povinen poskytnout kompletní informace o poskytované půjčce a to konkrétně:

  • o tzv. měnovém riziku v případě půjčky poskytované v cizí měně
  • o poskytovateli půjčky včetně možnosti ověření registrace
  • o právu vyžádání podrobností o výši provize, kterou si účtuje od jednolivých poskytovatelů půjček

Poskytovatelé půjčky budou ze zákona povinni posuzovat úvěryschopnost žadatele o půjčku. Pokud tak neučiní, stane se smlouva o úvěru neplatnou a dlužník nebude muset zaplatit žádný úrok, ale pouze půjčenou částku.

Zákon dále zakazuje poskytovatelům půjčky účtovat si poplatek za předčasné splacení úvěru v případě hypotéky v případě, že:

  • byl úvěr splacen do tří měsíců od sdělení nové výše úrokové sazby
  • došlo ke splacení úvěru v důsledku úmrtí, invalidity či dlouhodobé nemoci dlužníka, či jeho partnera/ky
  • bylo 20 procent jistiny úvěru uhrazeno nejpozději měsíc před datem výročí uzavření hypotéky (každý rok)

Omezené budou také sankce za prodlení se splácením. Poskytovatel úvěru si bude moci naúčtovat maximálně  0,1 procenta za každý den prodlení a celkem smí pokuta činit 70 procent jistiny, maximálně však 200 000 korun.

TIP: Novinky ze světa půjček vám pravidelně přinášíme na stránkách Půjčky.cz, kde si můžete výhodně porovnat a sjednat půjčky z bankovního i nebankovního sektoru.

Štítky: půjčky | půjčky od 5 000 Kč | půjčky online | půjčky před výplatou | spotřebitelská práva | zákon o spotřebitelském úvěru

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

1 2 3 »