Aktuality

Podvodníci a půjčky: Poradíme Vám jak rozpoznat podvodné půjčky

Potřebujete nové auto, rozbila se vám pračka nebo potřebujete peníze na uhrazení nedoplatku za energie? Ideálním řešením podobných situací je půjčka. Peníze získáte rychle, aniž byste museli měsíce či dokonce roky šetřit. Na trhu však existují vedle poctivých firem i ty méně férové. Jak je poznat?

V současné době je na trhu evidováno více než 57 tisíc úvěrových firem. Mizivou část tvoří banky, jejichž činnost je důsledně kontrolována. Zbytek jsou nebankovní společnosti a zdaleka ne o všech lze s čistým svědomím říci, že se jedná o férové úvěrové společnosti. Tisíce menších bezejmenných společností poskytuje půjčky s jediným cílem - rychle vydělat a to i za cenu podvodných praktik.

Neustále se opakují případy, kdy důvěřiví lidé naletí podvodníkům a zaplatí za půjčku, kterou nikdy nedostanou, upíší se k vysokým úrokům nebo je nemile překvapí vysoký sankční poplatek i za jediný den zpoždění se splátkou. Stovky lidí ročně se kvůli podvodným půjčkám dostanou do závažných finančních problémů, ze kterých není snadná cesta ven.

Půjčíme vám na cokoliv. Značka ihned

Právě takto začíná inzerce na mnoho podvodných půjček. Bohužel velká část populace nemá dostatečnou finanční gramotnost, případně peníze potřebuje natolik nutně, že sáhne po jakékoliv půjčce. I té nepoctivé. Vyřízení půjčky je přece tak snadné a dobře oblečený obchodní zástupce působí profesionálně a přátelsky. Jak by vám někdo takový mohl lhát přímo do očí?

Velmi častým případem jsou podvodníci, kteří za poskytnutí půjčky požadují zálohu neboli vstupní poplatek. Žadatel zažádá o půjčku, která je obratem schválená. Aby obdržel peníze, musí zaplatit nemalý poplatek. Peníze tedy pošle, ale ihned poté se po firmě slehne zem. Obchodní zástupce nezvedá telefony a po čase je nedostupný. Na firmu, kterou údajně zastupoval, žádný další kontakt neexistuje. Žadatel neobdrží slíbenou půjčku, a navíc přijde o své peníze.

„Na našem trhu je poměrně dost zprostředkovatelských úvěrových společností. Bohužel jsou ale mezi nimi i takové, které parazitují na zoufalé situaci žadatelů o úvěr. Klient úvěr nedostane a mnohdy se jeho finanční situace ještě zhorší. Půjčovat si peníze od nebankovních institucí není v principu špatné. Je ale nutné počítat s vyšší cenou, ať už za zpracovatelský poplatek nebo také s vyšší úrokovou sazbou,“ shodují se finanční poradci.

Pravidla, jak se vyhnout podvodným firmám a lichvářům

Česká národní banka (ČNB) kontroluje pouze činnost bankovních institucí. Nebankovní společnosti podléhají kontrole České obchodní inspekce (ČOI). Ta však při počtu desítek tisíc úvěrových společností nemá šanci všechny nedostatky postihnout a vyřešit k úplné spokojenosti spotřebitelů. Řešením stávající bezvýchodné situace by se měla stát připravovaná novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta by měla výrazně trh pročistit a nastolit nová a především přísnější pravidla pro poskytovatele půjček. Do doby, než novela zákona vejde v platnosti, se však čeští spotřebitelé musí spolehnout na vlastní rozum a intuici.

Při výběru úvěrové společnosti vždy dodržujte následující 3 pravidla:

1. Pozor na fiktivní společnosti. NIKDY o půjčku nežádejte společnost, o které nevíte zhola nic. Vždy si proto vybranou firmu důkladně ověřte. Zjistěte si veškeré kontakty a ověřte si, zda fungují. Seriózní společnost mívá kamennou pobočku či klientskou linku, která by v žádném případě neměla začínat číslicí devět (tj. zpoplatněná linka). Hledejte reference a zkušenosti dalších klientů. Pokud se vám nezdá jedna jediná věc, nepodepisujte žádné smlouvy. Mít maximum ověřených informací je základem bezproblémového obchodu.

2. Neplaťte žádné peníze předem. Pokud úvěrová společnosti podmiňuje zpracování žádosti či předání peněz zasláním poplatku či zálohy v řádu tisíce korun, okamžitě dejte ruce pryč. Takové jednání očividně zavání podvodným úmyslem.

3. Přečtěte si smlouvu. A tím nemyslíme letmé prolétnutí, ale důkladné prostudování smlouvy od A do Z. Dejte si na čas, vezměte si smlouvu domů a v klidu si ji pročtěte. Pokud některé části nerozumíte, nechte si vše vysvětlit, nebo se poraďte se svým právníkem. Pokud na vás bude firma tlačit se slovy “tato nabídka platí pouze nyní a tady” a odmítne vám smlouvu půjčit, ihned odejděte.

Štítky: lichváři | nebankovní půjčky | nebankovní půjčky online | podvodné půjčky | podvodníci půjčky | půjčky

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

1 2 3 »