Aktuality

Půjčky ve zkušební době

Ať se nám to líbí či ne, s vyřízením půjčky souvisí trocha neoblíbené administrativy. Papírování zahrnuje doložení totožnosti, zaměstnání a příjmu, tedy informací, které jsou pro poskytovatele půjček zásadní. Právě na základě těchto informací se rozhodují, zda půjčku dotyčné osobě poskytnou či nikoliv.

Poskytovatelé půjčky, kteří slibují peníze bez jakýchkoliv informací, nezní příliš důvěryhodně. Každý rozumný člověk by se jim měl vyhnout a to pořádně velkým obloukem. Ruku na srdce. Vy byste půjčili peníze někomu, koho neznáte a vůbec nic o něm nevíte? Je tedy jen logické, že poskytovatelé půjček chtějí o potencionálních klientech vědět více. K žádosti o půjčku tak standardně požadují následující doklady:

  • doklad totožnosti
  • potvrzení o výši příjmu zaměstnavatelem či daňové přiznání

Krok první: Ověření totožnosti

Každá banka či nebankovní společnost chce vědět, s kým má čest jednat a kdo chce využít jejích služeb. Za tímto účelem požaduje doložit jeden až dva platné doklady totožnosti. V případě občana ČR se jedná o občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas či rodný list. Je-li žadatelem o půjčku cizinec, bude potřebovat povolení k přechodnému či trvalému pobytu na území ČR.

Na základě výše uvedených dokladů si poskytovatel půjčky rovněž ověří bonitu žadatele. K tomu slouží tzv. registry dlužníků, které shromažďují informace o všech existujících půjčkách poskytnutých bankami a nebankovními společnostmi na území ČR. Informace získané v registrech dlužníků přesně vypovídají o úvěrové historii a platební morálce každého žadatele o půjčku.

Některé registry obsahují pouze informace o pohledávkách, které nejsou splácené. V takovém případě hovoříme o tzv. negativních registrech. Pozitivní registry obsahují kompletní informace. To znamená, že poskytovatel se dozví i to, že klient sice půjčku má, ale splácí jí řádně dle domluvených podmínek.

Krok druhý: Bez peněz nejsou peníze

Stejně jako vy byste nepůjčili peníze osobě, která vám je nemůže vrátit, nechce tak činit ani seriózní poskytovatel půjčky. A proto požaduje písemné potvrzení o výši příjmu v případě zaměstnance a daňové přiznání v případě podnikatelů. Tento doklad je důkazem, že žadatel je pracujícím, vydělává a disponuje pravidelným příjmem.

Zaměstnanci mohou o půjčku žádat tehdy, pokud se nenachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. Ideálním případem je smlouva na dobu neurčitou. V opačném případě je pro banku riskantní půjčovat někomu, kdo může každým dnem přijít o práci (zkušební doba) nebo ji v brzké době ztratí určitě (výpovědní doba). Půjčky ve zkušební době jsou u seriózních společností velmi neobvyklé a pokud ano, tak je nabízí pouze nebankovní společnosti. V jejich případě je důležité si dávat velký pozor, aby vás taková půjčka nevyšla příliš draho.

Podnikatelé zase musí doložit daňové přiznání, tudíž jsou na tom podstatně hůře. Začínající podnikatel, který si potřebuje půjčit, tak může učinit až po prvním zdaněném období. Daňové období však trvá 12 měsíců a běží přesně od 1. ledna do 31. prosince bez výjimky. V jejich případě je pro poskytovatele rovněž důležité, aby měl řádně uhrazenou nejenom daň z příjmu, ale také zálohy na sociálním a zdravotním pojištění.

Nestačilo by tedy doložit například pracovní smlouvu nebo výpis z živnostenského rejstříku? Bohužel ne. Poskytovatel půjčky chce vědět, kolik žadatel vydělává z jednoho prostého důvodu. Podle výše příjmu lze usoudit, zda si člověk může půjčku dovolit nebo lze očekávat v budoucnosti problémy se splácením půjčky. Podle výše uvedených informací se poskytovatel půjčky může odpovědně rozhodnout, zda půjčku poskytne a za jakých podmínek.

Štítky: nebankovní půjčky | potvrzení o výši příjmu | půjčky pro podnikatele | půjčky pro zaměstnance | půjčky ve zkušební době | spotřebitelské půjčky

Až do května příštího roku mohou lichváři poskytovat půjčky

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Zobrazit

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Co se stalo s úvěrovými predátory?

Na konci loňského roku byl po dlouhých měsících příprav a očekávání uveden v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jedním z cílů nového zákona byla důsledná čistka mezi nebankovními poskytovateli v důsledku přísnějších podmínek. Jaká je situace dnes? Kdo z poskytovatelů přežil a kdo nikoliv? Našli úvěroví predátoři jiné cestičky, jak okrádat lidi? Jsou půjčky bezpečnější?

Zobrazit

Chcete si vzít půjčku? Seznamte se s pojmy, které byste měli znát

Některé životní situace vyžadují finanční pomoc v podobě půjčky. Může se jednat o nutnou výměnu oken, rekonstrukci koupelny, nákup nových spotřebičů či pořízení nezbytného auta. Podobné situace spojené s náhlými výdaji vás mohou překvapit kdykoliv, a pokud řešení vyžaduje půjčku, je dobré být na ní připraven.

Zobrazit

Půjčky a mimořádné události: Jak postupovat?

Bezproblémové splácení půjčky může náhle zkomplikovat nečekaná událost v podobě nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání. Přihodit se něco takového může kdykoliv a komukoliv, proto je lepší být na takové mimořádné životní situace dobře připravený.

Zobrazit

Jak na bezpečnou půjčku podle společnosti TOMMY STACHI, jednoho z žadatelů o licenci ČNB

V roce 2016 provedla Česká obchodní inspekce 194 kontrol u poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Zjištěno při nich bylo 39 případů porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, a v dalších 103 případech došlo k porušení obecně závazných právních předpisů. Nejen z těchto důvodů přišla na řadu novela zákona, která ukládá nebankovním společnostem a zprostředkovatelům nebankovních úvěrů povinnost získat licenci od České národní banky, jež k činnosti opravňuje.

Zobrazit

Pět tipů, na co myslet před tím, než si vezmete půjčku

Došly vám peníze a jediným východiskem z tíživé finanční situace je pro vás půjčka? Nebo si chcete konečně koupit nové auto, ale nemáte na něj dostatečné úspory? Podívejte se na pět věcí, které byste si měli promyslet, než smlouvu o úvěru podepíšete.

Zobrazit

Pojištění schopnosti splácet: Ano či ne?

Pokud jste si někdy sjednávali úvěr či hypotéku, jistě jste se tímto typem pojištění setkali. Za určitý měsíční poplatek získáte pojistnou ochranu pro případy, kdy nebudete schopni úvěr splácet. Například z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci. Jenomže sliby jsou jedna věc a realita druhá. Pojištění zdaleka není tak výhodné, jak se může zpočátku jevit.

Zobrazit

Jak koupit auto? Za hotové, na leasing i na úvěr

Způsob, jak financovat nové či ojeté auto, existuje hned několik. Použít můžeme vlastní peníze, pokud jich máme dostatek. To však nebývá obvyklé, a tak častěji volba padne na nákup auta pomocí splátek. A v tomto případě se nabízí tři možnosti - finanční a operativní leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Zobrazit

1 2 3 »