Aktuality

3 nejčastější důvody, proč vám v bance nepůjčí ani korunu

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Schválení půjčky je poměrně rozsáhlý proces, byť díky moderním a pokročilým technologiím trvá pouze několik minut. Během krátké chvíle banka stihne posoudit zájemcovy příjmy i jeho platební minulost od momentu, kdy si založil účet nebo vzal první úvěr. 

Kdekoliv na takové osobní časové ose se může nacházet důvod, proč se v bance rozhodnou zamítnout jakoukoliv žádost o půjčku. Proto se vyplatí o půjčku nežádat jen tak, ale předem ověřit, jak si na tom z pohledu banky jako žadatel stojíte.

Důvod první: Malé příjmy i vysoké výdaje

První, na co se každá banka zaměří, je stávající finanční situace žadatele. Zajímat se však bude nejen o výši příjmů, ale často i výdajů a to s ohledem na požadovanou výši půjčky. Čím více peněz si zájemce chce půjčit, tím jsou logicky požadavky na osobní finance vyšší.

  • Potvrzení o příjmu

K žádosti o půjčku je nutné doložit potvrzení o výši příjmu. U menších půjček stačí výpisy z bankovního účtu, u větších je potřeba potvrzení vystavené zaměstnavatelem a u podnikatelů daňové přiznání. Zájemce, který není schopen svůj příjem prokázat, nemá u bankovní půjčky nejmenší šanci.

  • Posouzení výdajů

Ve většině případů banky posuzují i pravidelné výdaje například na bydlení, na splátky jiných půjček či výživné na děti. To vše má na výši příjmu vliv. K získání půjčky stačí slušný stabilní příjmy a adekvátní výdaje.

  • Vliv příjmu na výši půjčky

Vždy platí, že výše příjmů přímo ovlivňuje výši půjčky. Při nižším příjmu nelze očekávat, že banka poskytne zájemci půjčku v řádu několika set tisíc nebo dokonce milionů korun. S několika desítkami tisíc by však problém být nemusel.

Naše doporučení: Nejprve důkladně zvažte, na co půjčku plánujete použít a zda na ni máte. Účel by měl být dlouhodobý a smysluplný a měsíční splátky by neměly ohrozit životní standard.

Důvod druhý: Špatná platební historie a nesplacené dluhy

Dalším důvodem zamítnutí půjček je platební minulost zájemce. Banky standardně odmítají poskytnout půjčku těm žadatelům, kteří mívají potíže se splácením svých závazků, případně narazí na dosud neuhrazený dluh. K tomuto účelu slouží registry dlužníků

Banky i nebankovní společnosti využívají informace sdílené na třech registrech:

  • SOLUS 
  • BRKI (bankovní registr klientských informací)
  • NRKI (nebankovní registr klientských informací)

Ne všechny záznamy zájemcům škodí. Špatné jsou pouze takové záznamy, z nichž vyplývá, že zájemce hradí splátky se zpožděním či dokonce vůbec. Pozitivně jsou vnímány záznamy o zákaznících, kteří sice mají půjčky, ale splácí je přesně dle sjednaných podmínek.

Ne každý o takovém záznamu ví. Někdy totiž stačí maličkost a jméno se na několik let ocitne v některém z registrů, aniž by o tom dotyčný věděl. Může jít o chybu či špatný záznam, který může zájemci překazit žádost o důležitou půjčku.

Naše doporučení: Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému překvapení, ujistěte se, že vaši platební minulost nekříží žádný černý puntík. Požádejte o výpis z registru dlužníků, a to ideálně dříve než to udělá banka. Počítejte s menším poplatkem.

Důvod třetí: Nepravdivé a nedostatečné údaje v žádosti

Poměrně častým důvodem zamítnutí žádosti o půjčku je špatně vyplněný formulář. Zájemci například špatně vyplní osobní či kontaktní údaje, případně k žádosti nepřiloží všechny požadované dokumenty. 

Bankám vadí prošlá platnost u osobních dokladů, čehož si lidé často nevšimnou až několik měsíců. Běžné jsou bohužel i nepravdivé a lživé údaje, a to zejména o výši příjmů a aktuální finanční situaci. 

Zásadním problém představují chybné kontaktní údaje, jako jsou telefonní číslo a e-mailová adresa. Pokud se banka se zájemcem o půjčku nedokáže spojit, za nějakou dobu žádost o půjčku prostě zamítne.

Naše doporučení: Do žádosti o půjčku vždy uvádějte pravdivé údaje. Nezapomeňte, že banka si vše může snadno ověřit. Než žádost odešlete, několikrát si vše zkontrolujte.

Spokojený život bez nebezpečných půjček

Velký pozor si dávejte na rizikové a neférové půjčky. I přes zákonná opatření lze natrefit na rizikové půjčky. Buďte zodpovědní, prověřujte poskytovatele půjček a dodržujte zásady bezpečného půjčování.

Základní rady, jak si půjčovat bez rizika:

  • Na neplánované výdaje si raději vytvořte finanční “polštář”. Když se vám rozbije pračka, nemusíte si na novou půjčovat.
  • Neberte si půjčku, nemáte-li stabilní příjem a nejste schopni ji řádně a dlouhodobě splácet.
  • Neberte si půjčku na zbytečnosti, drahé dárky a luxusní dovolené. Zážitky vyprchají, dluhy ale zůstávají. 
  • Neberte si půjčku od neprověřených poskytovatelů, kteří nedisponují licencí od ČNB.

Štítky: podmínky hypoték | Půjčka peněz | půjčky

Téměř polovina Čechů splácí půjčku a často ne jen jednu. Splácení několika závazků naráz může přinášet finanční těžkosti a tlak na rodinný rozpočet. Netýká se to pouze půjček, ale i kreditních karet či kontokorentů. Jak s nadměrnými dluhy může pomoci konsolidace?

Zobrazit

Není půjčka jako půjčka. Existují různé druhy, přičemž každý je vhodný k jinému účelu a užití. Na koupi bytu rychlou půjčku nezískáte a stejně tak půjčkou na vůz nezaplatíte vybavení do domácnosti. Zjistěte, jak používat půjčky správně na základě jejich vlastností.

Zobrazit

Trh nebankovních půjček se během několika posledních let změnil k lepšímu. Může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, která do tohoto světa vnesla pravidla a řád. Jak nebankovní půjčky nyní vypadají a na co dál dávat pozor?

Zobrazit

Splácení půjček bývá otázkou několika let a jen málokdo dokáže předvídat, jak na tom bude finančně za rok, natož za pět či deset let. Stačí přijít o práci, vážně se zranit nebo onemocnět a problém s financemi je na světě. Víte, jak se v takové situaci zachovat?

Zobrazit

Půjčky nabízí řešení pro situace, kdy potřebujete peníze na nové auto, vybavení bytu či úhradu nečekaných výdajů. Půjčka s sebou ale nese i celou řadu povinností a hlavně rizik, s nimiž je vhodné se včas seznámit, a udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli.

Zobrazit

Inflace snižuje hodnotu peněz a zvyšuje ceny. Co předchozí rok stálo tisícovku, dnes je o několik desítek korun dražší. Jde o běžný proces a inflaci se nelze nijak vyhnout. Výjimku představuje vysoká inflace, která většinou představuje samá negativa… až na výjimky.

Zobrazit

Banky a nebankovní společnosti přichází se spoustou zajímavých nabídek. Půjčit si je možné na cokoliv v hodnotě pár tisíc i milionů korun. Chcete-li se půjčit peníze smysluplně a bezpečně, je důležité naučit se volit správně.

Zobrazit

Výběr půjčky je nelehká záležitost, chcete-li si vybrat správně a zodpovědně. Nabídka úvěrů je více než pestrá a podmínky ještě pestřejší, ale současně i záludnější. Rychlé porovnání a jednoduchý výběr nabízí moderní srovnávače půjček.

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Flexibilní půjčka od Home Creditu je kompletně ONLINE

Sleva 50 % na úroky i poplatky.

×

Slučte si vaše půjčky do jedné Pojištěné půjčky od 7,41 %

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání. Nově možnost sloučení půjček.

bubble side banner

Mám zájem