Aktuality

3 nejčastější důvody, proč vám v bance nepůjčí ani korunu

Z usměvavých reklam na půjčky se může zdát, že je obdrží každý. Realita je odlišná a velké množství žádostí bývá obratem zamítnuto. Důvodem jsou přísné požadavky na potenciální klienty kladené bankami. Vedle výše příjmů významnou roli hraje i celková finanční situace a platební morálka.

Schválení půjčky je poměrně rozsáhlý proces, byť díky moderním a pokročilým technologiím trvá pouze několik minut. Během krátké chvíle banka stihne posoudit zájemcovy příjmy i jeho platební minulost od momentu, kdy si založil účet nebo vzal první úvěr. 

Kdekoliv na takové osobní časové ose se může nacházet důvod, proč se v bance rozhodnou zamítnout jakoukoliv žádost o půjčku. Proto se vyplatí o půjčku nežádat jen tak, ale předem ověřit, jak si na tom z pohledu banky jako žadatel stojíte.

Důvod první: Malé příjmy i vysoké výdaje

První, na co se každá banka zaměří, je stávající finanční situace žadatele. Zajímat se však bude nejen o výši příjmů, ale často i výdajů a to s ohledem na požadovanou výši půjčky. Čím více peněz si zájemce chce půjčit, tím jsou logicky požadavky na osobní finance vyšší.

  • Potvrzení o příjmu

K žádosti o půjčku je nutné doložit potvrzení o výši příjmu. U menších půjček stačí výpisy z bankovního účtu, u větších je potřeba potvrzení vystavené zaměstnavatelem a u podnikatelů daňové přiznání. Zájemce, který není schopen svůj příjem prokázat, nemá u bankovní půjčky nejmenší šanci.

  • Posouzení výdajů

Ve většině případů banky posuzují i pravidelné výdaje například na bydlení, na splátky jiných půjček či výživné na děti. To vše má na výši příjmu vliv. K získání půjčky stačí slušný stabilní příjmy a adekvátní výdaje.

  • Vliv příjmu na výši půjčky

Vždy platí, že výše příjmů přímo ovlivňuje výši půjčky. Při nižším příjmu nelze očekávat, že banka poskytne zájemci půjčku v řádu několika set tisíc nebo dokonce milionů korun. S několika desítkami tisíc by však problém být nemusel.

Naše doporučení: Nejprve důkladně zvažte, na co půjčku plánujete použít a zda na ni máte. Účel by měl být dlouhodobý a smysluplný a měsíční splátky by neměly ohrozit životní standard.

Důvod druhý: Špatná platební historie a nesplacené dluhy

Dalším důvodem zamítnutí půjček je platební minulost zájemce. Banky standardně odmítají poskytnout půjčku těm žadatelům, kteří mívají potíže se splácením svých závazků, případně narazí na dosud neuhrazený dluh. K tomuto účelu slouží registry dlužníků

Banky i nebankovní společnosti využívají informace sdílené na třech registrech:

  • SOLUS 
  • BRKI (bankovní registr klientských informací)
  • NRKI (nebankovní registr klientských informací)

Ne všechny záznamy zájemcům škodí. Špatné jsou pouze takové záznamy, z nichž vyplývá, že zájemce hradí splátky se zpožděním či dokonce vůbec. Pozitivně jsou vnímány záznamy o zákaznících, kteří sice mají půjčky, ale splácí je přesně dle sjednaných podmínek.

Ne každý o takovém záznamu ví. Někdy totiž stačí maličkost a jméno se na několik let ocitne v některém z registrů, aniž by o tom dotyčný věděl. Může jít o chybu či špatný záznam, který může zájemci překazit žádost o důležitou půjčku.

Naše doporučení: Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému překvapení, ujistěte se, že vaši platební minulost nekříží žádný černý puntík. Požádejte o výpis z registru dlužníků, a to ideálně dříve než to udělá banka. Počítejte s menším poplatkem.

Důvod třetí: Nepravdivé a nedostatečné údaje v žádosti

Poměrně častým důvodem zamítnutí žádosti o půjčku je špatně vyplněný formulář. Zájemci například špatně vyplní osobní či kontaktní údaje, případně k žádosti nepřiloží všechny požadované dokumenty. 

Bankám vadí prošlá platnost u osobních dokladů, čehož si lidé často nevšimnou až několik měsíců. Běžné jsou bohužel i nepravdivé a lživé údaje, a to zejména o výši příjmů a aktuální finanční situaci. 

Zásadním problém představují chybné kontaktní údaje, jako jsou telefonní číslo a e-mailová adresa. Pokud se banka se zájemcem o půjčku nedokáže spojit, za nějakou dobu žádost o půjčku prostě zamítne.

Naše doporučení: Do žádosti o půjčku vždy uvádějte pravdivé údaje. Nezapomeňte, že banka si vše může snadno ověřit. Než žádost odešlete, několikrát si vše zkontrolujte.

Spokojený život bez nebezpečných půjček

Velký pozor si dávejte na rizikové a neférové půjčky. I přes zákonná opatření lze natrefit na rizikové půjčky. Buďte zodpovědní, prověřujte poskytovatele půjček a dodržujte zásady bezpečného půjčování.

Základní rady, jak si půjčovat bez rizika:

  • Na neplánované výdaje si raději vytvořte finanční “polštář”. Když se vám rozbije pračka, nemusíte si na novou půjčovat.
  • Neberte si půjčku, nemáte-li stabilní příjem a nejste schopni ji řádně a dlouhodobě splácet.
  • Neberte si půjčku na zbytečnosti, drahé dárky a luxusní dovolené. Zážitky vyprchají, dluhy ale zůstávají. 
  • Neberte si půjčku od neprověřených poskytovatelů, kteří nedisponují licencí od ČNB.

Štítky: podmínky hypoték | Půjčka peněz | půjčky

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality