Aktuality

5 nejčastějších triků nepoctivých půjček + tipy, jak nenaletět podvodníkům

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Ačkoliv odborníci před půjčkami varují, s nejméně jednou půjčkou má zkušenost přes 60 % Čechů. 20 % Čechů, což je zhruba 1,58 milionů dospělých osob si dokonce půjčuje rizikově. Nejčastěji se jedná o mladé lidi ve věku od 18 do 34 let s nižším vzděláním. V případě slabší finanční gramotnosti je dobré znát různé fígle nepoctivých poskytovatelů půjček, které nás ochrání před nekontrolovaným zadlužením.

1. Úroková sazba není rozhodující

Spousta lidí hodnotí výhodnost půjčky podle nabízené úrokové sazby. To však není jediný údaj, který rozhoduje o ceně půjčky. S půjčkou může být spojeno x dalších poplatků, které je nenápadně prodražují. Nejčastěji se jedná o poplatek za poskytnutí půjčky, za vedení úvěrového účtu či za předčasné splacení půjčky. To, že někteří poskytovatelé poplatky minimalizují nebo úplně ruší, neznamená, že tak činí všichni.

 

Valná většina lidí navíc nemá tušení, jaký je rozdíl mezi roční úrokovou sazbou (p.a.) a měsíční úrokovou sazbou (p.m.). Této neznalosti s radostí zneužívají někteří poskytovatelé nebankovních půjček. U půjčky ve výši 10 000 korun s roční úrokovou sazbu 10 % představuje úrok 1 000 korun ročně, u stejné měsíční sazba to je sice také 1 000 korun, ale každý měsíc.

2. Pozor na přátelské půjčky

Od uvedení nového zákona o spotřebitelském úvěru smí nebankovní půjčky poskytovat pouze firmy s licencí udělovanou Českou národní bankou. K jejímu získání je však nutné splňovat poměrně přísné zákonné podmínky. Spousta původních poskytovatelů, kteří nemají šanci licenci ČNB získat. 

 

Tyto firmy se dle očekávání stáhly do ilegální zóny a začaly nabízet půjčky jako jakousi přátelskou výpomoc. Podmínky takových půjček ale mají k přátelské pomoci zatraceně daleko. Na těchto půjčkách není nic legálního a dlužníky mohou velmi rychlé přivést do katastrofální finanční situace.

3. Sloupovky ignorujte i ve stavu nejvyšší nouze

Že nevíte, co jsou to sloupovky? Jedná se o malé, nenápadné nálepky na sloupech či lampách nabízející rychlé půjčky. Nálepky většinou neobsahují více než stručnou nabídku na nejvýhodnější nebo nejlevnější půjčky a telefon. Nic víc, nic míň. Žádný název firmy, webové stránky apod. Buďte si jistí, že tyto půjčky nerespektují zákon a jejich poskytovatelé licenci od ČNB rozhodně nemají. Rizika značně převyšují výhody, který rozhodně není mnoho.

 

“Jsou to obvykle firmy, které vznikají a zanikají velmi rychle, mají ale stále stejné lidi v orgánech. Inzerují velmi agresivně – fyzicky ve vyloučených lokalitách, ale také on-line, využívají i sociální sítě,“ upozorňuje Zdeněk Soudný z neziskové organizace Navigátor bezpečného úvěru.

4. Neberte si půjčky na živnostenský list

Zákon o spotřebitelském úvěru se vztahuje pouze na spotřebitelské půjčky a hypotéky pro fyzické (nepodnikající) osoby. Netýká se tedy podnikatelských půjček. Toho se okamžitě chytly někteří poskytovatelé půjčky, kteří nabízí půjčky na živnostenský list. Zájemce sice získá půjčku, ale zbaví se možnosti zákonné ochrany. Nemluvě o tom, že živnostenský list není pouze kus papíru, ale souvisí s ním řada povinností.

 

„Jednoduše řečeno, takový poskytovatel přijde za klientem, který má velké finanční problémy, a půjčka je proto pro něj nedostupná, s tím, že mu půjčí. Aby se vyhnul tvrdému zákonu o spotřebitelském úvěru, nabídne “půjčku pro ičaře” s tím, že se o vše postará a že spotřebitel může po třech měsících živnost přerušit a není problém. To ale není pravda,“ vysvětluje Zdeněk Soudný.

5. Nezodpovědným zajištěním můžete přijít o dům

Nepoctiví poskytovatelé půjček, kteří se ani nenamáhají získat licenci nutnou k poskytování legálních půjček, sledují jediný cíl a to maximální a rychlý zisk. Nemají zájem vydělávat na rozumném úroku. Největší zisky pro ně představují sankce za pozdní splátky apod. Ještě lepší ale je, když dlužník souhlasí se zajištěním svého domu. Je to jedna z nejrychlejších cest, jak přijít o nemovitost za pár milionů korun kvůli několikatisícové půjčce.

11 tipů, jak si půjčovat bezpečně a bez rizika 

Zásady bezpečného půjčování nejsou tak složité. Bohužel existuje stále hodně lidí, kteří si chtějí žít nad poměry a půjčky si berou na nepotřebné věci. V momentě, kdy se dostanou do opravdových finančních problémů, bývá snaha zlepšit si finanční gramotnost zbytečná. Nechcete-li se do takové situace dostat, držte se našich tipů a rad.

 

  1. Půjčujte si pouze od poskytovatelů, kteří vlastní licenci od ČNB.

  2. Seznam poskytovatelů najdete na stránkách ČNB.

  3. Poskytovatele si ověřte. Přečtěte si recenze dostupné na internetu.

  4. Vyžádejte si kompletní informace o půjčce a všech s ní souvisejících nákladů.

  5. Bez odpovídajících informací půjčku odmítněte.

  6. Zjistěte si, jaké jsou možnosti předčasného splacení či způsobů řešení platební neschopnosti.

  7. Seznamte se se všemi sankcemi.

  8. Nepodepisujte souhlas s ručením nemovitosti.

  9. Nepodepisujte rozhodčí doložku.

  10. Ověřte si, že poskytovatel půjčky nevyužívá drahé placené telefonní linky.

  11. Vždy si přečtěte smlouvu o půjčce. Čím delší a složitější je, tím spíše ukrývá nevýhodné části.

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality