Aktuality

5 nejčastějších triků nepoctivých půjček + tipy, jak nenaletět podvodníkům

Nepoctivých poskytovatelů půjček díky nové legislativě ubývá. Někteří se však drží nad vodou a prostřednictvím osvědčených triků udávají neférové půjčky. Nejvíce se jim daří u lidí s nižší finanční gramotností. Známe jejich fígle a vím, jak se rizikovým půjčkám vyhnout obloukem.

Ačkoliv odborníci před půjčkami varují, s nejméně jednou půjčkou má zkušenost přes 60 % Čechů. 20 % Čechů, což je zhruba 1,58 milionů dospělých osob si dokonce půjčuje rizikově. Nejčastěji se jedná o mladé lidi ve věku od 18 do 34 let s nižším vzděláním. V případě slabší finanční gramotnosti je dobré znát různé fígle nepoctivých poskytovatelů půjček, které nás ochrání před nekontrolovaným zadlužením.

1. Úroková sazba není rozhodující

Spousta lidí hodnotí výhodnost půjčky podle nabízené úrokové sazby. To však není jediný údaj, který rozhoduje o ceně půjčky. S půjčkou může být spojeno x dalších poplatků, které je nenápadně prodražují. Nejčastěji se jedná o poplatek za poskytnutí půjčky, za vedení úvěrového účtu či za předčasné splacení půjčky. To, že někteří poskytovatelé poplatky minimalizují nebo úplně ruší, neznamená, že tak činí všichni.

 

Valná většina lidí navíc nemá tušení, jaký je rozdíl mezi roční úrokovou sazbou (p.a.) a měsíční úrokovou sazbou (p.m.). Této neznalosti s radostí zneužívají někteří poskytovatelé nebankovních půjček. U půjčky ve výši 10 000 korun s roční úrokovou sazbu 10 % představuje úrok 1 000 korun ročně, u stejné měsíční sazba to je sice také 1 000 korun, ale každý měsíc.

2. Pozor na přátelské půjčky

Od uvedení nového zákona o spotřebitelském úvěru smí nebankovní půjčky poskytovat pouze firmy s licencí udělovanou Českou národní bankou. K jejímu získání je však nutné splňovat poměrně přísné zákonné podmínky. Spousta původních poskytovatelů, kteří nemají šanci licenci ČNB získat. 

 

Tyto firmy se dle očekávání stáhly do ilegální zóny a začaly nabízet půjčky jako jakousi přátelskou výpomoc. Podmínky takových půjček ale mají k přátelské pomoci zatraceně daleko. Na těchto půjčkách není nic legálního a dlužníky mohou velmi rychlé přivést do katastrofální finanční situace.

3. Sloupovky ignorujte i ve stavu nejvyšší nouze

Že nevíte, co jsou to sloupovky? Jedná se o malé, nenápadné nálepky na sloupech či lampách nabízející rychlé půjčky. Nálepky většinou neobsahují více než stručnou nabídku na nejvýhodnější nebo nejlevnější půjčky a telefon. Nic víc, nic míň. Žádný název firmy, webové stránky apod. Buďte si jistí, že tyto půjčky nerespektují zákon a jejich poskytovatelé licenci od ČNB rozhodně nemají. Rizika značně převyšují výhody, který rozhodně není mnoho.

 

“Jsou to obvykle firmy, které vznikají a zanikají velmi rychle, mají ale stále stejné lidi v orgánech. Inzerují velmi agresivně – fyzicky ve vyloučených lokalitách, ale také on-line, využívají i sociální sítě,“ upozorňuje Zdeněk Soudný z neziskové organizace Navigátor bezpečného úvěru.

4. Neberte si půjčky na živnostenský list

Zákon o spotřebitelském úvěru se vztahuje pouze na spotřebitelské půjčky a hypotéky pro fyzické (nepodnikající) osoby. Netýká se tedy podnikatelských půjček. Toho se okamžitě chytly někteří poskytovatelé půjčky, kteří nabízí půjčky na živnostenský list. Zájemce sice získá půjčku, ale zbaví se možnosti zákonné ochrany. Nemluvě o tom, že živnostenský list není pouze kus papíru, ale souvisí s ním řada povinností.

 

„Jednoduše řečeno, takový poskytovatel přijde za klientem, který má velké finanční problémy, a půjčka je proto pro něj nedostupná, s tím, že mu půjčí. Aby se vyhnul tvrdému zákonu o spotřebitelském úvěru, nabídne “půjčku pro ičaře” s tím, že se o vše postará a že spotřebitel může po třech měsících živnost přerušit a není problém. To ale není pravda,“ vysvětluje Zdeněk Soudný.

5. Nezodpovědným zajištěním můžete přijít o dům

Nepoctiví poskytovatelé půjček, kteří se ani nenamáhají získat licenci nutnou k poskytování legálních půjček, sledují jediný cíl a to maximální a rychlý zisk. Nemají zájem vydělávat na rozumném úroku. Největší zisky pro ně představují sankce za pozdní splátky apod. Ještě lepší ale je, když dlužník souhlasí se zajištěním svého domu. Je to jedna z nejrychlejších cest, jak přijít o nemovitost za pár milionů korun kvůli několikatisícové půjčce.

11 tipů, jak si půjčovat bezpečně a bez rizika 

Zásady bezpečného půjčování nejsou tak složité. Bohužel existuje stále hodně lidí, kteří si chtějí žít nad poměry a půjčky si berou na nepotřebné věci. V momentě, kdy se dostanou do opravdových finančních problémů, bývá snaha zlepšit si finanční gramotnost zbytečná. Nechcete-li se do takové situace dostat, držte se našich tipů a rad.

 

 1. Půjčujte si pouze od poskytovatelů, kteří vlastní licenci od ČNB.

 2. Seznam poskytovatelů najdete na stránkách ČNB.

 3. Poskytovatele si ověřte. Přečtěte si recenze dostupné na internetu.

 4. Vyžádejte si kompletní informace o půjčce a všech s ní souvisejících nákladů.

 5. Bez odpovídajících informací půjčku odmítněte.

 6. Zjistěte si, jaké jsou možnosti předčasného splacení či způsobů řešení platební neschopnosti.

 7. Seznamte se se všemi sankcemi.

 8. Nepodepisujte souhlas s ručením nemovitosti.

 9. Nepodepisujte rozhodčí doložku.

 10. Ověřte si, že poskytovatel půjčky nevyužívá drahé placené telefonní linky.

 11. Vždy si přečtěte smlouvu o půjčce. Čím delší a složitější je, tím spíše ukrývá nevýhodné části.

V České republice byl v polovině března vyhlášen nouzový stav, jehož cílem je zabránit masivnímu rozšíření nákazy koronaviru (SARS-CoV-2) způsobující nemoc Covid-19. Situace je vážná a není jisté, kdy dojde ke zmírnění omezujících opatření. Banky proto chystají kroky, které by měly pomoci klientům splácející úvěry a hypotéky.

Zobrazit

Nebezpečný koronavir, který se šíří světem již několik týdnů, ohrožuje nejen zdraví a životy, ale s ním související opatření budou mít závažný dopad také na běžný život a samozřejmě i ekonomiku. Zejména malí a střední podnikatelé, kteří v důsledku opatření nemohou provozovat svou živnost v plném rozsahu, se bojí krachu.

Zobrazit

Zařizujete nový byt a chybí vám pár tisícovek, abyste měli všechno tip-ťop? Nebo vám po rekonstrukci schází nějaký ten obnos, abyste vylepšili stávající podmínky svého domova? A co takhle zvelebit svůj byt nějakým novým kusem nábytku, který je ve vysněné barvě a velikosti, a navíc je na něj teď akční nabídka?

Zobrazit

Všechny banky v České republice mají několik základních požadavků, bez kterých půjčky vůbec nevydávají. I pokud je splníte, tak nic není jisté – banky nejdřív na základě různých dat zhodnotí schopnost půjčku splácet a až potom se rozhodne. O jaké všechny požadavky a data jde a jak celý systém funguje, se dozvíte v našem článku.

Zobrazit

Co všechno jsou lidé ochotní udělat pro to, aby získali sebemenší slevu? Nebojí se sdělovat podrobnosti ze svého osobního života, detaily o životním stylu či dokonce uvést svou polohu. Není to příliš riskantní? Stojí to za to?

Zobrazit

Splácení půjčky není žádný zlozvyk, za který by se měl člověk hned stydět. Vážný problém nastává teprve tehdy, zatěžuje-li splácení půjčky rozpočet přespříliš. V momentě, kdy se nedostává peněz na další splátku, je třeba začít urychleně jednat.

Zobrazit

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit
Všechny aktuality
COVID-19
×