Aktuality

5 pravidel zodpovědného půjčování

Chcete si vzít svou první půjčku, ale máte obavy? Ať už se týkají čehokoliv, pokud dodržíte následujících 5 pravidel, které jsme pro vás sepsali, nemusíte se ničeho bát. Jen vždy myslete na to, že půjčovat si musíte především zodpovědně.

1. Nepůjčujte si na zbytečnosti

Než o půjčku zažádáte, pečlivě zvažte, zda ji opravdu potřebujete. Samozřejmě, když se vám rozbije lednice a vy nemáte peníze na novou, je jasné, že musíte zvolit nějakou variantu financování. Vždy si ale spočítejte, kolik budete muset měsíčně splácet a zda je to pro vás udržitelné po celou dobu trvání úvěru. Splátka především nesmí výrazně narušit váš rodinný rozpočet.

2. Kontrolujte si příjmy a výdaje

Mějte přehled o svých příjmech a výdajích. Jejich poměr vám napoví, jaké jsou vaše finanční možnosti a jakou výši měsíční splátky si u půjčky můžete dovolit, aniž byste se vystavili nebezpečí. Půjčka vám pak pomůže snadno vyřešit naléhavé výdaje a vy budete mít jistotu, že vše bez problémů zvládnete.

3. Myslete do budoucna

Obzvláště u dlouhodobých půjček nezapomeňte vzít v potaz možné problémy. Těmi může být nečekaná ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc, která vám znemožní splácet své závazky. Ještě než si půjčku sjednáte, zvažte, zda si nepořídíte i pojištění neschopnosti splácet. Případně si včas zjistěte, jestli je možné splátky snížit nebo odložit.

4. Nastudujte si smluvní poplatky

Často se stává, že lidé včas nezaplatí svou splátku a následně čelí riziku sankcí. I zde je proto dobré nenechat nic náhodě a vše si předem nastudovat, abyste pak nebyli překvapení. V krajním případě by totiž vaše nesplácení mohlo vést až k exekučnímu řízení, z nějž často plynou další náklady.

5. Pozor na nesrozumitelné podmínky ve smlouvě

Jak by měla vypadat dobrá smlouva? Především musí být co nejstručnější, srozumitelná a přehledná. Pokud podmínkám nerozumíte a poskytovatel půjčky je vám není schopen vysvětlit, raději nic nepodepisujte. Komplikované smlouvy o spoustě stran většinou nevěstí nic dobrého.

Štítky: nebankovní půjčka | půjčka přes internet | půjčky

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. V době bezhotovostní, kdy probíhá značná část veškerých transakcí v online prostoru, je zaslání peněz na chybný účet příjemce jedním z nejčastějších problémů, které banky a jejich klienti řeší. Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci a peníze se podaří dostat v naprosté většině případů zpět. Jak na to? Prozradíme!

Zobrazit

Nedaří se vám udržet pořádek ve svých financích? Nemůžete ušetřit ani korunu nebo jste na konci měsíce dokonce v minusu a nechápete, kam se vám peníze rozkutálely? V dnešní době bezkontaktních plateb proudí peníze z našeho účtu, aniž bychom tomu věnovali velkou pozornost. Proto se hodí mít pro správu financí pomocníka – aplikaci do telefonu.

Zobrazit

Vyřízení půjčky pro cizince, kteří mají v České republice trvalý pobyt nebo povolení k pobytu, je náročnější než u běžných spotřebitelských úvěrů. Jako cizinec potřebujete k žádosti o půjčku odlišné dokumenty, úvěr můžete získat u banky i nebankovní instituce. Podívejte se, za jakých podmínek dostanete půjčku pro cizince.

Zobrazit

Úvěr vám může pomoci překlenout řadu náročných situací. Při uzavírání smlouvy o půjčce je ale rozhodně namístě obezřetnost. Zjistěte, na co si dát pozor a co vzít v úvahu, než úvěr podepíšete.

Zobrazit

Paušální daň pro OSVČ byla zavedena od letošního roku. Podnikatelé s ní mohou zjednodušit své odvodové povinnosti a administrativu. Jenže uplatnění paušální daně může pro OSVČ znamenat komplikace při žádosti o úvěr.

Zobrazit

Asi většina z nás už někdy přemýšlela o půjčce. Každý druhý člověk v Česku si už minimálně jednou za život půjčku sjednal. Ať už šlo o závazek menšího rozsahu, který dlužníkovi pomohl překlenout nepříznivé období do další výplaty, nebo o větší objem finančních prostředků potřebných k výstavbě či rekonstrukci bydlení, vždy bylo porušení tohoto závazku mezi věřitelem a dlužníkem podmíněno určitou sankcí. Touto sankcí jsou tzv. úroky z prodlení. Jak vysoké mohou být a na co si u nich dát pozor?

Zobrazit

Do další výplaty zbývá posledních pár dnů, váš bankovní účet zeje prázdnotou a zároveň potřebujete vyřešit výdaj, který jednoduše nepočká? Pak budete pravděpodobně řešit, kde si půjčit a neprohloupit. Máme pro vás několik tipů na poskytovatele půjčky a rady, jak si vybrat ten nejvýhodnější produkt a nešlápnout vedle.

Zobrazit

Vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou zareagovala v minulém roce na nečekanou koronavirovou pandemii opatřeními, která se mimo jiné projevila také v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Klienti bank a nebankovních společností, které koronavirus negativně poznamenal, si totiž mohli požádat o odklad splátek půjček, úvěrů a hypoték po dobu tří nebo šesti měsíců. Období „hájení“ ale skončilo. Vyplatilo se těm, kteří ho stihli využít?

Zobrazit
Všechny aktuality
×
TIP
×
Doporučujeme Pojištěnou půjčku

Rychlá půjčka na cokoliv

×

Doporučujeme Pojištěnou půjčku

Zažádejte si o rychlou půjčku na cokoliv, se kterou se nedostanete do problémů, když dlouhodobě onemocníte nebo ztratíte zaměstnání.

bubble side banner

Půjčku vyřídíte i z pohodlí domova a až 150 000 Kč můžete mít na účtu do 24 hodin.

Mám zájem

×