Aktuality

5 pravidel zodpovědného půjčování

Chcete si vzít svou první půjčku, ale máte obavy? Ať už se týkají čehokoliv, pokud dodržíte následujících 5 pravidel, které jsme pro vás sepsali, nemusíte se ničeho bát. Jen vždy myslete na to, že půjčovat si musíte především zodpovědně.

1. Nepůjčujte si na zbytečnosti

Než o půjčku zažádáte, pečlivě zvažte, zda ji opravdu potřebujete. Samozřejmě, když se vám rozbije lednice a vy nemáte peníze na novou, je jasné, že musíte zvolit nějakou variantu financování. Vždy si ale spočítejte, kolik budete muset měsíčně splácet a zda je to pro vás udržitelné po celou dobu trvání úvěru. Splátka především nesmí výrazně narušit váš rodinný rozpočet.

2. Kontrolujte si příjmy a výdaje

Mějte přehled o svých příjmech a výdajích. Jejich poměr vám napoví, jaké jsou vaše finanční možnosti a jakou výši měsíční splátky si u půjčky můžete dovolit, aniž byste se vystavili nebezpečí. Půjčka vám pak pomůže snadno vyřešit naléhavé výdaje a vy budete mít jistotu, že vše bez problémů zvládnete.

3. Myslete do budoucna

Obzvláště u dlouhodobých půjček nezapomeňte vzít v potaz možné problémy. Těmi může být nečekaná ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc, která vám znemožní splácet své závazky. Ještě než si půjčku sjednáte, zvažte, zda si nepořídíte i pojištění neschopnosti splácet. Případně si včas zjistěte, jestli je možné splátky snížit nebo odložit.

4. Nastudujte si smluvní poplatky

Často se stává, že lidé včas nezaplatí svou splátku a následně čelí riziku sankcí. I zde je proto dobré nenechat nic náhodě a vše si předem nastudovat, abyste pak nebyli překvapení. V krajním případě by totiž vaše nesplácení mohlo vést až k exekučnímu řízení, z nějž často plynou další náklady.

5. Pozor na nesrozumitelné podmínky ve smlouvě

Jak by měla vypadat dobrá smlouva? Především musí být co nejstručnější, srozumitelná a přehledná. Pokud podmínkám nerozumíte a poskytovatel půjčky je vám není schopen vysvětlit, raději nic nepodepisujte. Komplikované smlouvy o spoustě stran většinou nevěstí nic dobrého.

Štítky: nebankovní půjčka | půjčka přes internet | půjčky

Do péče o psy a kočky je třeba zahrnout i zdravotní péči v případě nemoci či úrazu. Taková operace spolu s dalšími náklady na léčbu však může vyšplhat i na desetitisíce korun. Z čeho ji majitelé domácích mazlíčků zaplatí? Má smysl si vzít půjčku nebo existuje jiné lepší řešení, například pojištění?

Zobrazit

Poskytovatelé úvěrů si na základě informací z registrů dlužníků snadno ověří úvěruschopnost nových žadatelů. Půjčku by správně měli poskytnout jen těm, kteří ji prokazatelně zvládnou splácet. Žadatele zase registry chrání před lehkomyslným jednáním a nekontrolovaným předlužením. Jak přesně fungují?

Zobrazit

Půjčka představuje možnost, jak rychle získat prostředky na cokoliv, zároveň se však jedná o závazek, který jste povinni vrátit za sjednaných podmínek. O tom, na kolik vás splácení úvěru zatíží, rozhodne už váš přístup k výběru půjčky. Jaký postup lze považovat za zodpovědný a bezpečný?

Zobrazit

Odborníci přes osobní finance před rychlými půjčkami spíše varují. Rychlé vyřízení totiž bývá cenou za méně výhodné podmínky. Najde se ale několik situací, s jejichž řešením vám tento typ půjčky může pomoci. Platí to ale pouze v případě, že striktně dodržíte zásady bezpečného půjčování.

Zobrazit

Vzít si úvěr nutně neznamená spadnout do dluhového kolotoče. Stačí se k otázce výběru půjčky postavit zodpovědně a neponechávat ho náhodě. Proč by součástí správného výběru mělo být srovnání více půjček mezi sebou?

Zobrazit

Bonus za řádné splácení půjčky začala jako první nabízet Air Bank v roce 2012. Brzy se přidaly i některé další banky. Klienti mohli získat finanční odměnu či jiné benefity jenom za to, že budou sjednané půjčky splácet dle dohodnutých podmínek. Jak je to s odměnou za včasné splácení o 11 let později?

Zobrazit

Podstatná většina českých domácností považuje půjčky na dovolenou za špatný důvod, proč se zadlužit. Cíl i náplň dovolené raději přizpůsobí tomu, co si jsou schopni zaplatit z vlastních úspor. Proč se půjčky na dovolenou obecně nedoporučují?

Zobrazit

Lichva se od nepaměti používá pro označení půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Abyste při výběru půjčky neskončili na mizině a s nesplatitelnými dluhy na krku navíc, naučte se lichvu a podvodné půjčky odhalit včas.

Zobrazit
Všechny aktuality