Aktuality

Až do května příštího roku mohou lichváři poskytovat půjčky

Uvedením nového zákona o spotřebitelském úvěru nebyly lichvářské praktiky vymýceny okamžitě. Česká národní banka nyní prochází podané žádosti o licenci. Definitivní rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů licenci obdrží a kdo nikoliv, padne příští rok v květnu.

Schválení a uvedení zákona nestačí. Nejprve je nutné absolvovat nutné administrativní kolečko, kterému v tomto případě zbývá ještě několik dlouhých měsíců. Tohoto mezidobí využívají nechvalně známé lichvářské úvěrové společnosti, které s největší pravděpodobností licenci od ČNB neobdrží. To však neznamená, že se nesnaží zbývající čas využít na maximum, a lidi ve finanční nouzi obírají i nadále.

O licenci ČNB požádalo jen 433 společností

Hlavním cílem nového zákona o spotřebitelském úvěru bylo snížení počtu poskytovatelů půjček na pár desítek. To se také povedlo. Z původních cca 60 tisící nebankovních poskytovatelů půjček požádalo o licenci ČNB 433 firem. „Potvrzují se dohady, že se dostaneme jen na stovky možná i desítky oprávněných subjektů,“ uvedla Milena Hrdinková, ředitelka kanceláře ministra financí.

Dalším cílem je vymýcení lichvářských praktik. To se dosud nepovedlo. Důvodem je osmnáct měsíců trvající mezidobí, během které ČNB posuzuje podané žádosti, a které skoční až v květnu příštího roku. Do této chvíle mohou půjčky legálně poskytovat všechny společnosti, které žádost podaly. Podvodné a lichvářské společnosti sice licenci neobdrží, ale alespoň si o pár měsíců prodloužili právo na živnost.

Nově bude požadována odbornost i důvěryhodnost

Jaké podmínky musí poskytovatelé půjček splňovat? Kromě základního finančního kapitálu ve výši nejméně 20 milionů korun a licence od ČNB, musí poskytovatelé složit odborné zkoušky a splňovat požadavek na důvěryhodnost. Všechny osoby, které se na poskytování půjček podílí, musí projít přeškolením. To platí pro banky i nebankovní společnosti.

„Až do května příštího roku mohou poskytovatelé v tomto sektoru podnikat bez povolení k činnosti a zároveň nepotřebují mít odbornost,“ sdělil médiím Milan Indra, zástupce ředitele odboru finančních trhů II ministerstva financí. Podle občanských poraden lichvářské společnosti však poskytují půjčky, aniž by si ověřovaly, jak na tom klient opravdu je. Za chybu považují především to, že zákon žádným způsobem neřeší úvěry sjednané společnostmi, které licenci od ČNB nezískají.

Lichváři “jedou” na 100 %, tvrdí občanské poradny

„Využívají přechodného období k tomu, aby na poslední chvíli poskytli úvěry nezodpovědně. Vůbec je nezajímá a nezjišťují si, jak na tom klient finančně skutečně je,“ upozorňuje Tereza Ševčíková, vedoucí občanské poradny ve Valašském Meziříčí, a uvádí, že počty podvodných půjček za posledních pár měsíců výrazně stouply. Přitom již od roku 2010 jsou všechny úvěrové společnosti bez výjimky povinné ověřovat bonitu každého žadatele o půjčku.

Bohužel se tak v mnoha případech neděje a pracovníci občanských poraden se denně potýkají se podvodně uzavřenými půjčkami. „Stále pozorujeme, jak si lidé na sociálních dávkách sjednávají peníze přes internet. Kliknou sami, nebo jim poradí zkušenější známý a doporučí jim, kam mají jít, na koho se obrátit, možná i oni sami z toho mají nějaká procenta,“ doplňuje Tereza Ševčíková.

Ministerstvo financí se v takových případech doporučuje obrátit na soud. Ten, pokud odhalí porušení podmínek při poskytnutí půjčky, udělí dlužníkovi povinnost vrátit pouze jistinu bez úroků a dle jeho finančních možností. Jenomže pro nízkopříjmové osoby se slabší finanční gramotností je jakékoliv soudní jednání problém, který sami nedokáží zvládnout, stejně jako splacení jistiny.

 
 

Dnes je běžné půjčovat si téměř na cokoliv. Banky si toho jsou vědomy, a proto mimo půjček nabízí i jiné služby včetně pojištění schopnosti splácet. Při ztrátě práce nebo úrazu se takové pojištění rozhodně hodí, nicméně si dávejte pozor na pročtení všech podmínek – není pojištění jako pojištění.

Zobrazit

Peníze jsou téma, o kterém se tolik nemluví, ale řeší ho téměř každý. Ve chvíli, kdy peníze nestačí, vyvstává otázka, co dál? Co dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky a úspory nemáte? Půjčit? Nepůjčit? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Zobrazit

Registry jsou důležitou součástí procesu při poptávce po půjčce. Je to dáno zákonem i pro získání informací, na jejichž základě se solidní bankovní i nebankovní společnosti rozhodují o výši úrokové sazby.

Zobrazit

V životě není nic jasně dané. Každý se může dostat do problémů a přestat splácet své závazky. Náhlá ztráta práce, dlouhodobé onemocnění i nečekané výdaje. Neschopnost platit splátky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A pokud selžou i veškeré snahy o řešení takové situace, do procesu může vstoupit exekutor.

Zobrazit

Ekonomická situace je v České republice lepší a lepší. Nezaměstnanost klesá a lidé v průměru vydělávají více. Počet lidí ve finanční nouzi a exekuci přesto neklesá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samoživitelky a senioři. Potvrzují to údaje od České správy sociálního zabezpečení a oddlužovacích firem.

Zobrazit

Půjčky před výplatou jsou takzvané mikroúvěry, díky nimž můžete rychle získat menší částku v řádu tisícovek, kterou poté do měsíce splatíte. Taková půjčka se může hodit ve chvíli, kdy se vám nečekaně porouchá spotřebič, je konec měsíce a vy už nemůžete z výplaty spotřebič nechat opravit.

Zobrazit

Napsat a poslat esemesku, to je otázka několika vteřin nebo minut. Ale vyřídit na základě esemesky celou půjčku? Jak je to možné a jde to opravdu natolik rychle, že peníze mohou být na účtu ještě v ten samý den?

Zobrazit

Téměř 85 % Čechů nemá s půjčkami žádný problém. Právě naopak. V určité životní situaci by se k půjčce jako k řešení problému uchýlila podstatná většina. Ne však lehkomyslně. Pozitivní zprávou je, že stále méně Čechů si odmítá brát půjčky na krátkodobé rozmary.

Zobrazit
Všechny aktuality